Tancerz

Tłumaczenie: Hanna Pawlikowska
Wydawnictwo: Muza
Dancer
837319620X

Biografia, której bohaterem jest Rudolf Nuriejew (1938-1993), światowej sławy tancerz tatarskiego pochodzenia, urodzony i wychowany w Ufie. Rozkochany w tańcu Rudik, wbrew woli ojca rozpoczął lekcje u Anny Wasiljewej, która jako pierwsza odkryła niezwykły talent chłopca. Baletu uczył się w Ufie i Leningradzie. W 1961 roku nie wrócił z tourne w Paryżu i poprosił o azyl. W ZSRR został uznany za zdrajcę, a jego rodzina cierpiała prześladowania. Na Zachodzie odniósł ogromny sukces. Tańczył na największych scenach świata, między innymi z Margot Fonteyn. Starsza o dwadzieścia lat, była jego partnerką nie tylko na scenie. Z jej pomocą stał się idolem milionów. Był podziwiany i obdarowywany także przez możnych tego świata. Zapanowała istna moda na Nuriejewa; inspirował wielkich kreatorów mody i stylistów. Uwielbiany i bogaty wciąż czuł się samotny i tęsknił za ojczyzną i rodziną. Powrócił tam tylko raz odwiedzić umierającą matkę. Smutki topił w alkoholu, ekscesach i licznych romansach z mężczyznami. Otaczała go aura skandalu, był znany ze swej bezkompromisowości, bezczelności i braku szacunku dla autorytetów.

Patrycja | 2018-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2018

Książka ta jest dość luźno oparta na życiu Rudolfa Nuriejewa; jak dla mnie za luźno żeby pokusić się o nazwanie jej beletryzowaną biografią. Sam autor we wstępie przyznaje, że części postaci z książki przypisane zostały prawdziwe imiona i nazwiska, a reszta to fikcja literacka. Powieść jest trochę nierówna, a niektóre fragmenty byłyby dla mnie niejasne, gdybym wcześniej nie przeczytała biografii tancerza (część poświęcona ucieczce). Niezwykle ciekawym zabiegiem było opisanie decydujących momentów nie z perspektywy Rudika, a jego rodziny. Biografie (również w postaci filmów dokumentalnych) jedynie wspominają o tym przez co musiała przejść rodzina Nuriejewów oraz inne osoby blisko z nim związane; tutaj niepokój i strach były rozpisane wręcz dzień po dniu. Podobnie jak w przypadku polskiej biografii odczuwam jednak lekki niedosyt, w obu przypadkach ze względu na sposób napisania książki. "Tancerz" składa się z baaaardzo złożonych zdań po wręcz wydzielone akapity składające się ...

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: styczeń 2011

Doskonała książka - może nie faktograficznie, bo bliżej jej jednak do literatury pięknej niż biografii, ale literacko to czysta rozkosz. I za błyskotliwą, porywającą narrację, za zmienny styl, za barwność, za głęboką wnikliwość i przeniesienie w "tamtą" atmosferę, "tamtych" lat. Prześliczne. Może nie książka roku, ale wróżę jej mocną, drugą albo trzecią pozycję.

Sprawnie napisana opowieść o wielkim tancerzu. Faktograficznie wiarygodna, ale na ile jest wiarygodna, to trudno mi ocenić, bo jeszcze "nie dokopałam" się do źródeł, które by mnie usatysfakcjonowały. Nie mniej jednak książka jest ciekawa, narracja kilkuosobowa, co nie daje nam tracić czujności, a historia przenosi nas w czasie i miejscu.

Adrianna Strzyżewska | 2010-07-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Rewelacyjna książka! Biografia tancerza baletowego, który w najcięższych dla siebie latach spełniał marzenia na przekór wszystkiemu. Bardzo podobało mi się w książce to, że opowiada nam o nim każdy z jego przyjaciół: matka, siostra, przyjaciel... Polecam, bo warto poznać życie tak barwne i wymagające wielu trudnych wyborów, jakie wiódł Nuriejew.

Dominica | 2011-12-10

Wspaniale opowiedziana historia, niezwykle sprawnie i ciekawie poprowadzona opowieść o pasji i namiętności. Rudolf Nuriejew jest w niej pełnokrwistym bohaterem, charyzmatycznym i tajemniczym mężczyzną, artystą łaknącym świateł fleszy, a po zejściu ze sceny - samotnym i pozbawionym swojego własnego miejsca człowiekiem. Gorąco polecam!!!

tazi | 2013-09-22
Przeczytana: 2012 rok

Fabularyzowana opowieść o Rudolfie Nuriejewie - ciekawa,fascynująca, trochę mroczna i nie zawsze obiektywna. Dla wszystkich miłośników tańca.

Lucyn | 2018-02-24
lewandowska75 | 2017-08-30