Kair. Historia pewnej kamienicy

'Imrat Yaqubyan
978-83-922452-7-8
Kair, Egipt, relacje z sąsiadami
aniaxyz

Życie pod dachem starej kairskiej kamienicy nie jest łatwe, ale zupełnie beznadziejnie żyje się w blaszakach na jej dachu. Tam mieszkają biedacy, wśród nich Taha bez szans na przyjęcie do Akademii Policyjnej czy piękna Busejna wykorzystywana seksualnie przez właściciela sklepu. Bogacze, którzy zajmują dolne piętra, też nie są zbyt szczęśliwi. Podstarzały playboy Zaki ad Dassuki z coraz większym trudem zdobywa przychylność kobiet, a wzięty dziennikarz Hatim Raszid płaci wysoką cenę za swoje homoseksualne związki. Nawet przedsiębiorczy Azzam, który może wprawdzie kupić sobie miejsce w parlamencie za milion funtów i drugą żonę za dwadzieścia tysięcy, musi się mieć na baczności przed skorumpowanymi politykami. Wygląda na to, że nakazów Koranu przestrzega jedynie Bractwo Muzułmańskie. Ale członkowie Bractwa organizują krwawe zamachy. Polakom Egipt kojarzy się przede wszystkim z atrakcyjnymi wakacjami. Dzięki tej książce poznają inne oblicze tego fascynującego kraju.

książek: 1900
Gosia | 2016-05-15
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 15 maja 2016

Jak dobrze przeczytać świetną książkę.
Alaa Al Aswany w swoim debiucie powieściowym "Kair, historia pewnej kamienicy" przedstawił obraz pięknej kamienicy, która czasy świetności ma już dawno za sobą. Kamienica i jej mieszkańcy to przekrój i obraz egipskiego społeczeństwa. Na dole zamieszkują przedstawiciele lepszych warstw. Dach to domena biedoty. Kto był w Kairze, na pewno nie zapomni tych domów w stanie permanentnej budowy, nie dokończonych z braku środków.
Każdy z mieszkańców ma swoje sprawy, swoje tajemnice i sposoby na walkę o byt i przetrwanie. Społeczeństwo jest podzielone. Z jednej strony mamy spadkobierców kolonizatorów i zachodniego stylu życia, zwolenników wolności i wręcz zastanawiającej w tym kraju swobody obyczajów. Na drugim biegunie znajdują się fanatycy religijni.
W prosty sposób pisarz pokazuje czytelnikowi inne oblicze kraju znanego nam zazwyczaj tylko z wakacji.Pozbawia nas złudzeń, że to tylko luksusowe hotele, kolorowe bazary, piękna przyroda i nieśmiertelne...

Joanna | 2012-12-14
Przeczytana: 2011 rok

Dla okazałej kamienicy wybudowanej przez milionera Jakobiana w 1934 roku czas świetności minął bezpowrotnie. Wybudowana przy głównej ulicy miasta przez włoską firmę kamienica o dziesięciu kondygnacjach, balkonach dekorowanych kamiennymi greckimi medalionami, kolumnami, schodami i korytarzami wykonanymi z naturalnego marmuru, z nowoczesną windą. Cud sztuki architektonicznej oczarował okolicznych mieszkańców, kamienica nazwana została nazwiskiem właściciela. Zamieszkiwali ją przedstawiciele elit społecznych : ministrowie, posiadacze ziemscy, zagraniczni przedsiębiorcy. Przez kolejne dekady lat – wojskowi wysokiej rangi z rodzinami, dyrektorzy , utworzono również biura i gabinety z niektórych apartamentów. Sytuacja zmieniła się drastycznie, kiedy utworzono na dachu kamienicy wspólnotę mieszkaniową z blaszanych kontenerów dla najuboższych mieszkańców. O perypetiach, codziennym zmaganiu się z trudnościami oraz wzajemnych więziach i sekretach mieszkańców kamienicy traktuje powieść...

Monika | 2011-11-13
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 13 listopada 2011

Bardzo dobra książka, świetny warsztat pisarski.
Na 300 stronach autor ukazał kairskie społeczeństwa opowiadając nam historię pewnej kamienicy. Widzimy biedę, fałsz, cynizm, obłudę.
Ale widzimy także rodzącą się miłość !!!
Autor porusza poważne sprawy, bohaterowie są bardzo prawdziwi.
No i oczywiście kobiety walczące na różne sposoby o przetrwanie w arabskim świecie opanowanym przez mężczyzn.
Powieść wciąga od pierwszej strony.
POLECAM !!!

Ola | 2012-09-28
Przeczytana: 12 września 2012

Jest to doskonałe uzupełnienie przewodnikowej wiedzy dla każdego podróżnika odwiedzającego Egipt, który chce zrozumieć w jakimś stopniu mentalność jego mieszkańców. Egipt bowiem to nie tylko zapierające dech w piersiach zabytki, ale także prawo Koranu stojące „na straży moralności”, korupcja i kastowość, bo panuje tu skostniały system blokujący dostęp do wyższych stanowisk i uniemożliwiający „rozwinięcie kariery” osobom nawet nieprzeciętnie inteligentnym, jeśli wywodzą się one z warstw uboższych.

Bohaterami powieści są lokatorzy jednego budynku. Motyw podobny jak w Pchlim Pałacu Elif Safak, ale ujęty zgoła inaczej. Dom w powieści tureckiej pisarki jest czynnikiem cementującym mieszkańców, sprawia, że konglomerat obcych sobie ludzi tworzy wspólnotę. W książce Alaa Al. Aswany – eksponuje zróżnicowanie społeczne, symbolicznie dokonuje podziału na „gorszą i lepszą” kastę. Okazała kamienica przy ulicy Sulimana-Paszy w centrum Kairu ma ciekawych mieszkańców. Jej apartamenty na...

takisobiejac | 2011-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2011

Świetna książka. Bez wątpienia pan al-Aswani (denerwuje mnie amerykański sposób zapisu jego nazwiska) czytał w młodości Nadźiba Mahfouza, ale to mu wyszło tylko na plus. Bo w "Kairze. Historii pewnej kamienicy" jest wiele podobieństw do dzieł Mahfouza, choćby do "Hamidy z Zaułka Midakk".
Bardzo podobają mi się wyraziście nakreślone postaci. Akurat ja nie mam problemów z arabskimi imionami (od 12 lat interesuję się wszystkim co arabskie), ale myślę, że nawet laikowi w tym temacie szybko przestaną mylić się imiona bohaterów. Po prostu każdy z nich jest inny, ma inny status społeczny, inne marzenia, pragnienia itp.
Nie byłbym facetem gdybym nie wspomniał o Busejnie. Autor tak wdzięcznie ją nakreślił, że przed oczyma miałem pięknie zbudowaną Arabkę (czyli na pewno nie chuderlawą anorektyczkę!) z dużymi piersiami, pupą w stylu J.Lo i buzią podobną do Najwy Karam. Nawet pomalowane paznokcie u stóp mi nie przeszkadzały :))
No dobrze, ale skoro tak pieję z zachwytu to czemu nie dodałem tej...

Agata_Adelajda | 2013-05-06

Żądze, bieda, zimna kalkulacja i fanatyzm religijny - taki podtytuł mogłaby mieć książka egipskiego pisarza Alaa Al Aswany. Wydana w 2002 roku Kair, historia pewnej kamienicy [Yacoubian Building] jest drugą powieścią w dorobku tego autora. Urodzony w 1957 roku Aswany jest synem arystokratki i prawnika. Dzieciństwo spędził w rodzinnym Kairze, gdzie skończył uniwersytet w 1980. Następnie na Uniwersytecie Illinois studiował... stomatologię. Studiował także literaturę iberyjską w Madrycie. Włada biegle kilkoma językami. Brał czynny udział w arabskiej wiośnie.
Pierwsza powieść Aswany, The Papers of Essam Abdel Aaty przeszła niemal bez echa, lecz druga rozsławiła autora na cały świat; książkę przetłumaczona na języki obce rozeszła się niemal natychmiast, a cztery lata po premierze została zekranizowana. Za Kair... dostał także wiele międzynarodowych nagród.
Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że to prosta, obyczajowa historia: kairska kamienica, która lata świetności ma dawno za sobą...

Malini | 2014-11-08
Przeczytana: 01 listopada 2014

Jest to opowieść o mieszkańcach pewnej kamienicy w Kairze. W czasie swojej świetności była zamieszkiwana przez najbogatszych i najdostojniejszych mieszkańców Kairu. W czasach obecnych mieszkania w kamienicy zajmują dobrze sytuowani mieszkańcy, natomiast na dachu, w metalowych niewielkich klitkach mieszkają ci ubodzy.
W powieści widzimy, że zarówno jedni, jak i drudzy mają swoje problemy. Często ich życie splata się ze sobą w dość nieoczekiwanych sytuacjach.
Na samych początku powieść nieco mnie znudziła, ale po przeczytaniu paręnastu stron bardzo mnie wciągnęła i w rezultacie przeczytałam ją błyskawicznie. Polecam tym, których interesuje życie zwyczajnych Egipcjan.

auraya89 | 2011-05-02

Niniejszym ogłaszam tą książkę jako jedną z moich ulubionych. Zasiądzie w loży między 'Ulissesem z Bagdadu' E. E. Schmitta i 'Cieniem wiatru' C. R. Zafona. Ta powieść sprawiła, że całkowicie zatopiłam się w lekturze i na kilka chwil przeniosłam się do Kairu, do kamienicy gdzie mieszkali bohaterowie. Wspaniałe przedstawienie postaci, zróżnicowane sylwetki, kultura, a przede wszystkim ich historia porywa i nie pozwala na oderwanie - ani na chwilę. :)

Ezza | 2016-02-27

Piękna historia o zwykłych ludziach, tych których stać na piętro kamienicy i tych którzy ledwo co opłacją życie w blaszaku na dachu. Książka z serii wartościowych, taka która zostaje w naszej pamięci. Lekkie pióro, świetni bohaterowie, mnogość ciekawych wątków i niezwykły klimat, który czujemy już od pierwszych stron. Bardzo polecam!

MatkaMałejZosi | 2014-01-18
Przeczytana: 25 grudnia 2013

Przyjemne w odbiorze czytadło. Po co ktoś umieścił te beznadziejne hasła na okładce o rozpuście, hipokryzji i zdradzonych ideałach...Książka niezbyt wysokich lotów, ale zawsze czas poświęcony na jej lekturę można było zmarnować w jakiś gorszy sposób.