Każdy dom potrzebuje balkonu

Tłumaczenie: Natalia Stochalska
Wydawnictwo: Otwarte
Kol bajit carich mirpeset

W ubogiej dzielnicy Hajfy otoczona kochającą rodziną dorasta dziewczynka o zielonych roześmianych oczach, w których kryje się smutek. Dziewczynka stanie się piękną młodą kobietą, tak piękną, że poślubi niezwykle bogatego i przystojnego architekta z Barcelony. Jednak bajka o Kopciuszku skończy się zbyt szybko. "Każdy dom potrzebuje balkonu" to ciepła historia rodzinna, w której humor łączy się ze smutkiem, a szczęście przeplata ze łzami. Wzruszająca opowieść o cudownych latach dzieciństwa, miłości, dojrzewaniu i dokonywaniu wyborów, które rzutują na naszą przyszłość i na to, kim się stajemy.

źródło opisu: Wydawnictwo Otwarte, 2009

źródło okładki: http://otwarte.eu/books/kazdy-dom-potrzebuje-balkonu/

Perzka | 2014-01-30
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Rina Frank jest izraelską pisarką, urodzoną w Hajfie, największym mieście w północnym Izraelu. Jest najpopularniejszą pisarką izraelską swego pokolenia. „Każdy dom potrzebuje balkonu”, to jej literacki debiut, który stał się międzynarodowym bestsellerem. W Izraelu liczącym 7 mln. mieszkańców, sprzedano ponad 100 tyś. egzemplarzy.

Rodzina Franków przybyła z Rumunii do Izraela, a dokładnie do Wadi Salib, najbrudniejszej dzielnicy Hajfy. Ojciec Mosze pragnął, aby jego dzieci wychowywały się wśród Żydów, a nie antysemitów. Nie chciał, żeby doświadczały przykrości i dźwigały ciężar swojego pokolenia. Zamieszkali w trzypokojowym mieszkaniu u ciotki Lucyny, starszej siostry Moszego. Najpierw gnieździli się w ciemnej, dusznej kuchni, jednak po pewnym czasie otrzymali pokój z balkonem.

„Balkon był witryną, gdzie wystawiało się własne życie, jak pościel, którą układało się na balustradzie, by ją przewietrzyć...Był naszą prywatną telewizją z programem na żywo oraz aktorami z krwi i kości....

allison | 2011-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2011

Książka bardzo nastrojowa, w której dzieciństwo przeplata się z dorosłością. Więcej jest w powieści smutku niż radości, ale nie można jej odmówić ciepła.

neta | 2013-10-30
Na półkach: 2009, Przeczytane
Przeczytana: 15 października 2009

Zachęcająca, nostalgiczna okładka i bardzo obiecujący tytuł – te dwie rzeczy przyciągnęły mnie do książki Riny Frank i kazały natychmiast się w nią zaopatrzyć. Skutecznie omamiło mnie Wydawnictwo Otwarte serwując na okładce smakowity fragment powieści nawiązujący do tytułu. Liczyłam na ten balkon niczym na okno na świat, szeroko otwarte, i niczym na odświeżający powiew czegoś nowego. Już szykowałam się na kolejne doświadczenie w stylu "Wyjścia z Egiptu", co zresztą miało swoje uzasadnienie, gdyż obie książki oparte są na prawdziwych historiach rodzinnych autorów i obie opowiadają o Żydach, którzy emigrują do innego kraju. Nadzieje nie były więc pozbawione podstaw, ale okazały się być sporo na wyrost. Zdecydowanie oczekiwałam więcej, ale nie zawiodłam się na całej linii. Zawiodłam się, można powiedzieć, mniej więcej w połowie.

Powieść jest napisana dość specyficznie. Każdy z kilkunastu rozdziałów podzielony jest na dwa plany czasowe, pierwszy związany z dzieciństwem Riny, tudzież z...

Magnetic_91 | 2014-05-27
Przeczytana: 27 maja 2014

"Każdy dom potrzebuje balkonu" Riny Frank zachęca do przeczytania urokliwą okładką i dość interesującym tytułem.
Jest to historia rodziny Żydowskiej mieszkającej w Izraelu.
Rina wraz z siostrą Józefiną wychowują się w bardzo biednej rodzinie.
Mieszkają w małym mieszkaniu w którym tak naprawdę najważniejsze jest to by był balkon ponieważ balkon jest dla nich "oknem na świat" obserwują z niego to co dzieje się na ulicy jakby oglądali relację na żywo w telewizji.
Dzieciństwo Riny w tej książce przeplata się z jej już doroslym życiem gdzie poznaje bogatego Hiszpana i wychodzi za Niego za mąż. Początkowo czuje się dziwnie z calym bogactwem służbą i wszystkim czym się otacza jej przyszły mąż.

Gdy Rina była małą dziewczynką uważano, że jest na tyle ładna, że znajdzie sobie bogatego męża i będzie żyć w dostatku podczas gdy jej siostra nie tak urodziwa była od niej mądrzejsza więc inteligencją i pracą miała podbic świat. Tak też się okazało z tym, że szczęście i bajeczne zycie skonczyło...

Bigos | 2011-03-03
Przeczytana: 23 lutego 2011

Zachęcona kilka miesięcy temu przez liczne recenzje na blogach, chwyciłam książkę z bibliotecznej półki bez zastanowienia. Zresztą już samo zaliczenie powieści do gatunków rodzinnych historii, sprawia, że książka prędzej czy później musi się znaleźć w moich rękach. Tutaj jednak dostałam coś innego niż się spodziewałam i trochę się rozczarowałam.

Rina opowiada nam o swoim życiu. Każdy rozdział książki podzielony jest na dwie części. Pierwsza dotyczy historii z przeszłości i dzieciństwa bohaterki, druga to zapis jej dorosłego życia. Mamy więc korowód najróżniejszych krewnych, anegdoty dotyczące spraw wesołych i tych bardziej tragicznych, mamy świat widziany oczyma małej dziewczynki i mamy również jej późniejsze zderzenie z okrutną rzeczywistością, nieudanym małżeństwem i chorobą dziecka. A wszystko to na tle zdarzeń dotyczących historii Izraela od lat czterdziestych, kiedy to państwo zaludnili przede wszystkim ludzie ocaleni z wojny, aż do lat siedemdziesiątych.

Tło tej opowieści...

Aleksandra | 2011-12-05

Przyciągnął mnie genialny tytuł, genialna okładka, informacje o "debiucie, który stał się międzynarodowym bestsellerem", ale z każdym rozdziałem kończyły się moje pozytywne wrażenia. Mogła to być świetna historia o miłości, rodzinie, kształtującej roli wspomnień, macierzyństwie, a tak naprawdę ta książka jest o wszystkim i o niczym.

Narracje prowadzone w różnych czasach z jednej strony mogą świadczyć o oryginalności kompozycji i kunszcie autorki - a tutaj przeszkadzały mi, wytrącały z wątku, w którym zdążyłam się zadomowić, pojawiały się obok siebie bez konkretnej przyczyny, bez wyraźnej zasady, która wprowadziłaby jakiś porządek.

Postaci, mimo usilnych prób nadania im wyrazistości, pozostają płaskie i nijakie. Mam wrażenie, że główna bohaterka nigdy nie dojrzała, więc tym bardziej nie wiem, czemu służą retrospekcje, migawki z przeszłości.

Wątek miłosny jest banalny i irytujący, a powiedzieć, że Rina - dorosła kobieta, żona i matka rozumuje i zachowuje się jak szesnastolatka...

Anetka | 2014-07-19

Opowieść o życiu młodej Żydówki na tle Jerozolimy przechodzącej zmiany kulturalne. Ścieranie się sposobu życia ortodoksyjnych wyznawców wraz z nowoczesnymi i bardziej liberalnymi życiem młodych daje czytelnikowi interesujący obraz różnorodności i bogactwa kulturowego tego rejonu.

Jest to relacja z życia Riny. Akcja toczy się dwutorowo. Z jednej strony poznajemy Rinę jak małą dziewczynkę wychowującą się wraz ze starszą siostrą. Rodzice walczą o jak najlepszy start w dorosłość dla swoich dzieci. Bardzo wyraźnie pokazane są zwyczaje i całe społeczeństwo żydowskie.

Natomiast z drugiej strony widzimy już dorosłą Ritę, gdy ta zakłada swoją rodzinę. Żyje w Barcelonie i spełnia swój sen o życiu jak z bajki. Jednak jak to bywa w „realnym” świecie – czar w końcu pryska. Mąż zdradza, dziecko jest bardzo chore… zderzenie z rzeczywistością boli.

To dosyć zróżnicowana książka. Przytłacza opisami codzienności Żydów, ale czego innego można się spodziewać po powieści obyczajowej? ;)

Po głębszym...

BeataBe | 2011-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2011

Powieść ciekawie skonstruowana. W każdym rozdziale poznajemy wspomnienia dziewczynki i dorosłej kobiety. Realia życia w Izraelu w latach 60-tych, 70-tych, 80-tych. Przeczytałam. Poznałam historię Riny. Skończyłam książkę i po ostatniej stronie zaczęłam się zastanawiać po co? Po co została napisana ta książka? Czy autorka poza historią swojego małżeństwa i choroby dziecka chciała coś w swojej książce przekazać? Nie znalazłam odpowiedzi na to pytanie. Poczułam pustkę.

Anepor | 2011-09-29
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 28 września 2011

Ciepła opowieść o zwykłej rodzinie, o szczęśliwym dzieciństwie, o dorastaniu, o radościach, smutkach i trudnych wyborach dorosłego życia. Czyta się ją z wielką przyjemnością, pozwala oderwać się od rzeczywistości i zapomnieć o własnych problemach. Polecam.

znaika | 2010-06-06

Historia rodziny,gdzie radosc miesza sie ze smutkiem,lzy ze smiechem i ironia,gdzie kazdy znajdzie cos swojego:moze to byc maly kawalek dziecinstwa,wspomnien,dzieciecych zabaw i tajemnic.

Historia jest oparta na wspomnieniach malej dziewczynki. Ksiazka bardzo ciekawie i udanie skonstruowana pod wzgledem narracji.W kazdym rozdziale mamy dwie historie:jedna opowiadajaca o dziecinstwie Riny i druga o jej mlodosci,malzenstwie,macierzynstwie.Dzieki temu widac jak ogromny wplyw mialo dziecinstwo Riny na jej dorosle zycie.

Ta ksiazka jest jak krotki film,pokazany w kadrach,ktore przesuwaja sie bardzo szybko ale potrafia zainteresowac.Historia dziewczynki,kobiety,rodziny.Warta przeczytania,warta podzielenia sie z innymi.