Tancerz

2004-01-01
837319620X
Hanna Pawlikowska
powieść biograficzna powieść angielska Rudolf Nuriejew balet taniec

cześć i witam , moje show
będzie super , świetne sztuczki
będzie ok przez kilka godzin

mam za duże buty
śmieszne ciuchy
sztuczny ,przyklejony nos
ale płynie z niego prawdziwa krew

Cokie the clown NOFX

z cyklu...jestem głupolem....balet , nie kumam , nie jarzę i nie bardzo wiem o co w tym chodzi...a wiem ,że powinienem...ale jestem głupolem i generalnie jest ok.
Ale książka jest świetna. Jeśli masz coś w sobie no to już 5 % sukcesu....zostaje praca i fart....póki co tu proporcji nie ustalono....ale idziesz , pchasz się ....jesteś jak czołg,...i jesteś sam i trochę jak głupol...i nagle świat u stóp....a tobie się już nie chce.....no głupol po prostu...

cześć i witam , moje show
będzie super , świetne sztuczki
będzie ok przez kilka godzin

mam za duże buty
śmieszne ciuchy
sztuczny ,przyklejony nos
ale płynie z niego prawdziwa krew

Cokie the clown NOFX

z cyklu...jestem...

Biografia o człowieku z trudnym charakterem, ubogacona częściowo fikcją literacką. Obrał określony kierunek drogi życiowej, nie wrócił do ZSRR (poprzez to jego rodzina została poddana represjom),chciał realizować swoją pasję i potocznie mówiąc: mieć lepsze życie. Odniósł zawodowy sukces, ale tęsknota za ojczystym domem w nim pozostała. Miał wewnętrzne rozterki takie jak inne gwiazdy showbiznesu. Styl pisarski autora tej biografii jednak nie wprawił mnie w zachwyt.

Książka ta jest dość luźno oparta na życiu Rudolfa Nuriejewa; jak dla mnie za luźno żeby pokusić się o nazwanie jej beletryzowaną biografią. Sam autor we wstępie przyznaje, że części postaci z książki przypisane zostały prawdziwe imiona i nazwiska, a reszta to fikcja literacka. Powieść jest trochę nierówna, a niektóre fragmenty byłyby dla mnie niejasne, gdybym wcześniej nie przeczytała biografii tancerza (część poświęcona ucieczce). Niezwykle ciekawym zabiegiem było opisanie decydujących momentów nie z perspektywy Rudika, a jego rodziny. Biografie (również w postaci filmów dokumentalnych) jedynie wspominają o tym przez co musiała przejść rodzina Nuriejewów oraz inne osoby blisko z nim związane; tutaj niepokój i strach były rozpisane wręcz dzień po dniu. Podobnie jak w przypadku polskiej biografii odczuwam jednak lekki niedosyt, w obu przypadkach ze względu na sposób napisania książki. "Tancerz" składa się z baaaardzo złożonych zdań po wręcz wydzielone akapity składające się paru linii tekstu, które opisują podziękowania od kolejnej osobistości zachwyconej występem Rudika. Nie jest źle, ale jednak oczekiwania były większe.

Sprawnie napisana opowieść o wielkim tancerzu. Faktograficznie wiarygodna, ale na ile jest wiarygodna, to trudno mi ocenić, bo jeszcze "nie dokopałam" się do źródeł, które by mnie usatysfakcjonowały. Nie mniej jednak książka jest ciekawa, narracja kilkuosobowa, co nie daje nam tracić czujności, a historia przenosi nas w czasie i miejscu.

Fabularyzowana opowieść o Rudolfie Nuriejewie - ciekawa,fascynująca, trochę mroczna i nie zawsze obiektywna. Dla wszystkich miłośników tańca.

Wspaniale opowiedziana historia, niezwykle sprawnie i ciekawie poprowadzona opowieść o pasji i namiętności. Rudolf Nuriejew jest w niej pełnokrwistym bohaterem, charyzmatycznym i tajemniczym mężczyzną, artystą łaknącym świateł fleszy, a po zejściu ze sceny - samotnym i pozbawionym swojego własnego miejsca człowiekiem. Gorąco polecam!!!

Doskonała książka - może nie faktograficznie, bo bliżej jej jednak do literatury pięknej niż biografii, ale literacko to czysta rozkosz. I za błyskotliwą, porywającą narrację, za zmienny styl, za barwność, za głęboką wnikliwość i przeniesienie w "tamtą" atmosferę, "tamtych" lat. Prześliczne. Może nie książka roku, ale wróżę jej mocną, drugą albo trzecią pozycję.

Rewelacyjna książka! Biografia tancerza baletowego, który w najcięższych dla siebie latach spełniał marzenia na przekór wszystkiemu. Bardzo podobało mi się w książce to, że opowiada nam o nim każdy z jego przyjaciół: matka, siostra, przyjaciel... Polecam, bo warto poznać życie tak barwne i wymagające wielu trudnych wyborów, jakie wiódł Nuriejew.

• LGBT
  • LGBT+