Więzień Incarceron

Incarceron
978-83-7575-828-3
więzień, niewola, s-f
Justilla

Wyobraź sobie więzienie tak wielkie, że są w nim lasy, miasta i morza. Wyobraź sobie więźnia, który stracił pamięć, lecz jest pewien, że przybył z Zewnątrz – choć więzienie jest zamknięte od stuleci i nikt nigdy z niego nie uciekł. Wyobraź sobie dziewczynę z bogatego domu, w kraju, gdzie zakazana jest technika, w siedemnastowiecznym świecie, którym sterują komputery. Ta skazana na...

Wyobraź sobie dziewczynę z bogatego domu, w kraju, gdzie zakazana jest technika, w siedemnastowiecznym świecie, którym sterują komputery. Ta skazana na zaaranżowane małżeństwo dziewczyna zostaje wciągnięta w spisek zamachowców, który jednocześnie budzi jej lęk i pragnienie.

Jedno z nich jest wewnątrz, drugie na zewnątrz. Oboje są więźniami.

Wyobraź sobie Incarceron…

"Bo śnię, a w snach widzę gwiazdy."

Nie byłam przekonana, czy chcę przeczytać tę książkę, ale po kilkukrotnej lekturze opisu postanowiłam spróbować.

Początek nie był dla mnie zachwycający i ciężko było mi wciągnąć się w świat przedstawiony i wydarzenia, ale im dalej w las, tym było ciekawiej i w pewnym momencie po prostu przepadłam.

Autorka opisuje świat przyszłości, gdzie po Latach Gniewu sporą część społeczeństwa zamknięto w specjalnie skonstruowanym więzieniu, zwanym Incarceronem. Więzienie jest tak potężne, że może śmiało być uważane za drugi świat, w pełni zmechanizowane i samowystarczalne. Jednakże główny bohater, Finn, żyje w tym świecie od trzech lat i miewa wizje, przypomina sobie urywki przeszłości, w której był poza więzieniem i widział gwiazdy. Większość innych mieszkańców więzienia uważa, że Zewnętrze nie istnieje, inni, że wyjścia zapieczętowano i nie można go opuścić, ani się do niego dostać, większość, poza Finnem i garstką jego przyjaciół, którzy po...

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki. Tak jak napisano w innych recenzjach na jej temat bardzo trudno jest zacząć ją czytać, a później już jest lepiej i akcja bardzo wciąga.
Czemu jest trudno zacząć, bo trudno umiejscowić sobie przedstawiony świat, nie za bardzo wiadomo ile jest w nim magii a ile technologii.
Dopiero pod koniec czytania kiedy już wyjaśniały się kolejne tajemnice, uporządkowałam książkę w świat zawierający odrobinę Diuny Herberta. Może jest to na wyrost, ale pewne elementy są spójne: kreowanie epoki, postęp technologiczny, magia, a może naturalne zdolności człowieka, tajemnica bohatera, odrodzenie bohatera - przekształcenie go, walka o władzę, i ta cała otaczająca obrzędowość, pewne rytuały, bez których można żyć, ale bohaterowie są w nie wtopieni.
Książka dla młodzieży, choć nie jest cukierkowa, ale pewne krwawe elementy nie zostały przeolbrzymione, a pewne elementy dramatyczne nie zostały pominięte, bo były ważne dla dalszej fabuły i to jest duży...

Lenalee | 2010-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2010

Co byśmy zrobili, gdyby dane nam było żyć w świecie, w którym zakazana jest technika? W świecie, gdzie nie wolno korzystać z pralek, telewizorów i innych urządzeń, które umilają i ułatwiają nam życie? W świecie, który został "odrestaurowany" i zamieniony na jedną z epok? Wizja ta przedstawia się ciekawie, co wcale nie oznacza, że lepiej. Świat przedstawiony przez autorkę wcale nie jest tak przyjemny, jak mogłoby się wydawać.

Autorka zbudowała nam dwa światy, jeden to Epoka, a drugi to Incarceron, ogromne i budzące lęk Więzienie, które żyje własnym życiem. Głównymi bohaterami książki są Finn i Claudia. Chłopak jest więźniem Incarceronu i stracił pamięć, choć jest przekonany, że przybył z Zewnątrz. Claudia jest natomiast postacią, którą Incarceron interesował niemalże od zawsze, choć nigdy nie miała do niego dostępu. Mieszka ona poza jego granicami i o wejściu do tego miejsca wie tylko jedna osoba, Naczelnik Incarceronu, jej ojciec. Dziewczyna skazana jest na zaaranżowane...

ven_detta | 2011-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: maj 2010

Przyznam, że jak przebrnęłam przez początek, to tak się wciągnęłam, że z niechęcią odkładałam książkę. Bardzo spodobał mi się przedstawiony świat - niesamowicie oryginalny pomysł na połączenie przeszłej epoki z zakazaną techniką przyszłości.
Książkę polecam, ani trochę się z nią nie nudziłam!

OlaMol | 2016-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Książka opowiada o Finnie , chłopaku uwięzionym w więzieniu- Incarceronie oraz o Claudii, księżniczce, żyjącej na Zewnątrz, w pałacu. Razem wiedzą, że są po coś więcej, że życie nie biegnie tylko tam gdzie mieszkają. On Widzący Gwiazdy chcę wydostać się z więzienia, choć każdy twierdzi, że nie ma wyjścia z wyjątkiem kilku osób. Ona chcę poznać tajemnice Incarceronu. Pomaga jej w tym jej Mistrz, nauczyciel Jared. Świat pełen tajemnic, kłamstw i podstępów.
W książce podobają mi się fragmenty pieśni, listów itp. rzeczy związanych z książką, a także z rozdziałem. Wciąga później, gdy akcja zaczyna się rozkręcać.

Attia | 2015-07-16
Przeczytana: 08 lipca 2015

Jest to jedna z najlepszych książek, które czytałam! Nie bez powody mój login to Attia =D Polecam ją wszystkim miłośnikom książek fantasty. Nie ma tam wróżek, elfów czy hobbitów. Za to jest niesamowite historia dwóch braci krwi, człowieka-psa, naczelnika oraz księżniczki. Czy uda im się przechytrzyć Więzienie? Przeczytaj, a może się dowiesz ;)

Querida | 2010-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2010

"Więzień Incarceron" stał na mojej półce dobrych parę miesięcy, zanim zdecydowałam się do przeczytać. Nie wiem, dlaczego tak się działo. Ciągle miałam co innego do czytania. Niedawno się rozchorowałam, a kiedy przeczytałam już wszystkie książki, które miałam, przypomniałam sobie o powieści Catherine Fisher i zabrałam się do lektury.

Autorka bez zbędnych wyjaśnień (właściwie to bez żadnych wyjaśnień) wprowadza nas w świat Incarceronu i Epoki. Muszę przyznać, że na początku zupełnie nie mogłam się połapać co i jak, ale w końcu mniej więcej doszłam, o co chodzi.

Finn jest więźniem Incarceronu, Więzeinia, które od wielu lat jest zamknięte. Nikt z niego nie wyszedł, odkąd zostało stworzone, ale chłopak uważa, że przybył z Zewnątrz. Pewnego dnia zdobywa klucz (w bardzo nieprzyjemnych i smutnych okolicznościach), na którym jest taki sam rysunek, jak na jego ręce. Finn, wraz z Keirem i Gildasem postanawia uciec ze strasznego miejsca, jakim jest Incarceron.

Poznajemy też Claudię, córkę...

Vilandra1986 | 2014-08-17
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Fantasy

Nie będę ukrywać że do sięgnięcia po tę książkę skłonił mnie głównie nagłówek "Bestseller The Times". Chciałam się przekonać co jest w niej takiego niezwykłego że znalazła się na tak prestiżowej liście. I okazało się, że powieść jest po prostu fantastyczna! Przez wszystkie strony z zapartym tchem śledziłam losy bohaterów i byłam naprawdę rozczarowana kiedy książka się skończyła.
Z całą pewnością sięgnę po kolejną część i gratuluje autorce talentu. Spędziłam z jej książką wiele miłych chwil i mogę ją spokojnie polecić każdemu miłośnikowi fantastyki.

SlumberGirl | 2011-03-05
Przeczytana: 05 marca 2011

„Więzień Incarceron” – to książka interesująca i intrygująca, jednak nie wciągnęła mnie i nie pochłonęła mojej uwagi. Ot, dobrze ją się czytało, ale nie zrobiła na mnie jakieś niesamowitego wrażenia. Autorka miała bardzo dobry pomysł, ale myślę, że nie do końca został wykorzystany. Czegoś mi w niej zabrakło… Godna polecenia? – Tylko jeśli pod ręką nie ma czegoś lepszego. Książkę oceniam na 4-.

Amelia | 2012-03-27
Na półkach: Przeczytane, A- Ulubione
Przeczytana: 01 stycznia 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka należy do moich ulubionych już od dawna. Teoretycznie to od przeczytania pierwszych kilku stron. Zawsze mnie fascynowało, że ten świat jest malutki, że mógłby się zmieścić w ręce. Ktoś by na niego kichnął i nastałaby epidemia grypy. To jest dopiero pomysł. Stworzyć coś tak dziwnego, a zarazem to, co ma swoje wyjaśnienie. Autorka opowiada nam przecież, jak się wydostać z Incarceronu i dlaczego został stworzony. To straszne, że tam ludzie żyją w biedzie, a na Zewnątrz można dostać wszystko. Ale w większym świecie też nie jest łatwo, wszędzie są spiski, ludzie się nienawidzą. Książka pokazuje pewną sytuację bez wyjścia. Finn, mimo iż chciał się wydostać z piekła i tak trafił z deszczu pod rynnę. Świat nie jest fair.
(Cała recenzja na http://power-of-books.blog.onet.pl/)