Aleksandra

Profil użytkownika: Aleksandra

Moszczenica Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 1 rok temu
411
Przeczytanych
książek
766
Książek
w biblioteczce
136
Opinii
991
Polubień
opinii
Moszczenica Kobieta
Dodane| Nie dodano
Wiadomo, lubię czytać książki, a oprócz tego: grać w piłkę oraz gry komputerowe, a także słuchać muzyki.

Opinie


Na półkach:

Doktor Marisa G. Franco to osoba prowadząca wykłady na temat więzi i poczucia przynależności. W książce Przyjaźń w czasach samotności wyjaśnia na podstawie badań i doświadczeń ludzi jak przyjaźń i kontakt z ludźmi wpływa na nasze samopoczucie. Pokazuje, ile mogą dać nam relacje.

„Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że przyjaźń nas kształtuje. Tymczasem ona nie tylko sprawia, że stajemy się lepszą wersją samych siebie, lecz pomaga nam się dowiedzieć, kim jesteśmy”.

Autorka mocno zwraca uwagę na różne typy osobowości, na różnice w okazywaniu przez nas uczuć, czułości i emocji. To wszystko wpływa na nasze relacje. W książce mamy mocno podkreślone, że aby zjednać sobie ludzi musimy patrzeć na każdego indywidualnie, ale także nie zapominać o sobie. Wskazuje, że każda relacja polega na obustronnej inicjatywie. Wyjaśnia czemu jedni łatwiej nawiązują więzi, a inni mają z tym problem. Podkreśla jak na przestrzeni lat interakcja między ludźmi zmieniała się, jak social media wpłynęły na nasze relacje. Autorka odnosi się do wielu badań i doświadczeń sowich i innych, co mocno pomaga w zrozumieniu sytuacji. Dzięki temu mamy tu zarówno teorie jak i praktykę.

„Przyjaźń wymaga jednak inicjatywy, a to oznacza, że musimy stawić czoła naszym największym lękom”.

Autorka porusza w książce kwestie patrzenia na przyjaźń z przeszłości, a także przyszłości. Podkreśla jak wpływa na nasze życie oraz jak inne relacje wpłynęły na to kim jesteśmy. W części patrzącej na przyszłość mówi o inicjatywie, zaangażowaniu, autentyczności, wyrażaniu gniewu, ofiarności w kwestii dawania pomocy, a także o dawaniu uczuć. Podkreśla także fakt przyjmowania od innych pomocy czy czasu. W każdym z rozdziałów przywołuje badania i doświadczenia innych, które nakreślają nam sytuację. Dzięki swojej pracy pokazuje nam co wpływało na zachowanie osób, a także pokazuje aspekty psychologiczne.

Książka Przyjaźń jest tą pozycją, za którą niesamowicie dziękuję, ale także żałuję, że nie mogłam jej poznać wcześniej. Myślę, że tematy w niej poruszane powinny mieć swoje miejsce w treści nauczania w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a także znajdować się na studiach.

A także jak zawsze przy takich pozycjach wspomnę, że jak czujecie potrzebę to zawsze warto spróbować porozmawiać z psychologiem lub terapeutom.

Doktor Marisa G. Franco to osoba prowadząca wykłady na temat więzi i poczucia przynależności. W książce Przyjaźń w czasach samotności wyjaśnia na podstawie badań i doświadczeń ludzi jak przyjaźń i kontakt z ludźmi wpływa na nasze samopoczucie. Pokazuje, ile mogą dać nam relacje.

„Nie zawsze jesteśmy świadomi tego, że przyjaźń nas kształtuje. Tymczasem ona nie tylko...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Rozwój osobisty jest ważny dla każdego. Wiele osób nie docenia tego co możemy zrobić dla siebie stosując self-care, który opiera się na pięciu filarach takich jak: sen, oddech, duchowość, odżywianie i ruch. Każdy z nas jest wyjątkowy i ma różne potrzeby, jednak według psychologów właśnie te pięć każdy potrzebuje by móc lepiej sobie radzić z codziennością i poczuć satysfakcje z życia.
„Nie chcę twierdzić, że wszystkie schorzenia psychiczne dal się wyleczyć poza gabinetem lekarskim – albo że nie istnieją sytuacje, w których farmakologia jest pomocna i niezbędna – jednak poza środowiskiem medycznym rzeczywiście możemy zrobić wiele rzeczy dla naszego zdrowia psychicznego”.
Doktor Gregory Scott Brown w swojej książce porusza każdy z tych filarów. Przez znaczącą część wyjaśnia jednak czemu zdrowie psychiczne ma potężne znaczenie. Ta część momentami lekko mnie nudziła, ale uwzględniam fakt, że to nie pierwszy raz, gdy czytam na ten temat. Książkę jest podzielona na dwie części. Opis zdrowia psychicznego, badania i wspomnienia z życia doktora lub pacjentów z którymi miał do czynienia. Mamy tu dużo faktów naukowych. Druga część to przejście przez każdy filar. Opisanie czemu jest ważny i jak można się za niego zabrać. Na koniec mamy podsumowanie i ważne stwierdzenie, że jak chociaż jeden z nich zaniedbamy to inne są zagrożone.
„Być może często czujecie się niezrozumiani albo po prostu snujecie się bez celu, nie mogąc zrozumieć, jak wasze istnienie da coś światu. Nigdy nie byłem na waszym miejscu, ale jednego nauczyło mnie doświadczenie osobiste i zawodowe: wiemy o sobie o wiele więcej, niż sądzimy”.
Podtytułem książki w polskim wydaniu jest 5 praktyk na przezwyciężenie lęku i depresji, osobiście niezbyt podoba mi się ten tytuł. Myślę, że jest tu pięć praktyk, ale by pomóc sobie radzić z lękiem, czy nawet depresją. Ale przezwyciężenie tych chorób powinno odbywać się pod opieką osób do tego przygotowanych, jak psycholog czy terapeuta. Jest to moje osobiste zdaniem. Myślę, że warto przy lęku, a już na pewno przy podejrzeniu depresji spróbować prosić o pomoc osoby, które mają w tym doświadczenie.
„Utrzymanie zdrowia psychicznego to misja na całe życie. Wymaga cierpliwości, wytrwałości i zaangażowania”.
Doktor w książce dużo wspomina o jodze (chyba tak to się spolszcza :P). Będąc osobą, która nie jest fanem tego typu aktywności przyznaję, że trochę mnie one irytowały. Doceniam jednak jego zdanie i myślę, że osoby, które korzystają z tego rodzaju ćwiczeń lub chciały by spróbować znajdą coś ciekawego w tej książce.

Rozwój osobisty jest ważny dla każdego. Wiele osób nie docenia tego co możemy zrobić dla siebie stosując self-care, który opiera się na pięciu filarach takich jak: sen, oddech, duchowość, odżywianie i ruch. Każdy z nas jest wyjątkowy i ma różne potrzeby, jednak według psychologów właśnie te pięć każdy potrzebuje by móc lepiej sobie radzić z codziennością i poczuć...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Zaczynając książki o życiu, poradniki zawsze podchodzę do nich z dystansem i wiedzą, że nie zawsze może to być idealny przekaz wartości i uwag do naszego życia. Zawsze pamiętając o fakcie, że jak coś się dzieje to warto zwrócić się do psychologa czy terapeuty. Jednak książka Niry Feliciano mocno mnie zaskoczyła. Dostałam masę pozytywnej energii i rad, które trzeba sprawdzić.
"Szczęście to posiadanie wszystkiego, czego pragniemy, zadowolenie zaś to pragnienie tego, co mamy".
Książka Szczęście. Jak żyć bez presji i dbać o swój dobrostan przekazuje nam wiele informacji o funkcjonowaniu człowieka. Mamy w niej przykłady, odniesienia do badań i wiele rad. Dzieli się na dwie części. Pierwsza próbuje odpowiedzieć na pytanie Dlaczego tak trudno odnaleźć szczęście? Według mnie autorka trafnie formułuje odpowiedź, która mnie przekonała, jednak każdy powinien to ocenić sam. Niro daje też znać, że powinno się samemu określić czym dla nas jest szczęście. Druga częścią jest osiem kluczy do zadowolenia. Mamy tu mowę o akceptacji, samowspółczuciu, wdzięczności, więzi, skupieniu na teraźniejszości, priorytetach i intencjach, rezylienacji i wierze.
"Czas jest ograniczonym zasobem i nigdy nie wiemy, ile naprawdę go nam zostało".
Według mnie plusem książki o którym trzeba wspomnieć jest sposób w jaki autorka pisze. Czułam się jakby siedziała obok, odpowiadała pełnym pasji głosem o tym co warto zrobić. A także o jej życiu i badaniach. Autorka zrobiła kawał dobrej roboty by czytelnik poczuł się swobodnie. Dodatkowo zadawała wiele pytań, czasem nawet małych zadań, które skłaniały do refleksji. Wspomina o wielu zaburzeniach i problemach, które spotykają ludzi. Wyjaśnia je i stara się podać przykłady, często z własnego życia i doświadczenia wieloletniej pracy jako terapeuta. Mówi dużo o social mediach i życiu w Internecie.
"Cisza jest trudna, ponieważ głos mądrości jest szczery. Mówi prawdę: czasem wypowiada słowa pełne pokoju i radości, a czasem takie, których nie chcemy słyszeć. Tylko kiedy trwamy w ciszy, rzeczy zepchnięte na dno studni emocji wypływają na powierzchnię".
I na koniec – jej humor – autorka daje chwilę, gdzie ciężko się nie uśmiechnąć. Śmieszne komentarze, własne przemyślenia. Po prostu kosmos <3
Autorka podkreśliła, że choć jedna rzecz wyniesiona z tej książki daje jej sukces, który należy do niej, ale przede wszystkim do NAS.
I na koniec pytanie, które zadaje nam, a także na które odpowiada, oczywiście według tego co ona uważa:
"Dlaczego więc zadowalamy się normalnością, o której wiemy, że nie przyniesie nam spełnienia?"

Zaczynając książki o życiu, poradniki zawsze podchodzę do nich z dystansem i wiedzą, że nie zawsze może to być idealny przekaz wartości i uwag do naszego życia. Zawsze pamiętając o fakcie, że jak coś się dzieje to warto zwrócić się do psychologa czy terapeuty. Jednak książka Niry Feliciano mocno mnie zaskoczyła. Dostałam masę pozytywnej energii i rad, które trzeba...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Aleksandra

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [22]

Arthur Conan Doyle
Ocena książek:
7,2 / 10
271 książek
16 cykli
1933 fanów
J.R.R. Tolkien
Ocena książek:
7,9 / 10
103 książki
7 cykli
8678 fanów
Yvette Żółtowska-Darska
Ocena książek:
7,6 / 10
24 książki
2 cykle
6 fanów

Ulubione

Jonathan Carroll - Zobacz więcej
George R.R. Martin Gra o tron Zobacz więcej
George R.R. Martin Gra o tron Zobacz więcej
George R.R. Martin Gra o tron Zobacz więcej
George R.R. Martin Gra o tron Zobacz więcej
Yukio Mishima - Zobacz więcej
Joyce Carol Oates Dziewczyna z tatuażami Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
411
książek
Średnio w roku
przeczytane
27
książek
Opinie były
pomocne
991
razy
W sumie
wystawione
391
ocen ze średnią 8,7

Spędzone
na czytaniu
2 149
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
25
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]