Prochy

2012-06-14
2011-09-06
Agnieszka Zajda
postapokalipsa antyutopia Ilsa J. Bick literatura amerykańska zombie

Jeśli jutro skończy się świat…

Reread po latach: meh, chyba nie sięgnę już po kontynuację...

Reread po latach: meh, chyba nie sięgnę już po kontynuację...

Polecam.

Polecam.

Świetna książka. Po prostu rewelacyjna. Nie wierzę, że nie ma po polsku drugiego tomu. Co za ból. Nienawidzę kiedy wydawnictwa to robią. Pewnie pierwszy tom słabo się wtedy sprzedawał i zrezygnowali, ale i tak... boli.
Główna bohaterka bardzo przypadła mi do gustu. Jedna z niewielu żeńskich, głównych postaci książkowych, która myśli. A ona wyjątkowo dobrze to robi. Jest dojrzała, ale ma też coś z nastolatki. Po prostu świetnie zbudowany charakter.
Sama fabuła też poprowadzona elegancko. Nie nudziłam się ani przez chwilę. Świat wykreowany przez Ilse J. Bick spodobał mi się tak, że nie tracę nadziei na to, że kiedyś może uda mi się przeczytać ten 2 tom w ojczystym języku.
Gorąco polecam!

Lektura odświeżona po kilku latach. Nie robi takiego wrażenia, jak za pierwszym razem, ale generalnie jest to porządne, młodzieżowe postapo.

Nie najgorsze, ale te jej nastoletnie rozterki miłosne pt. "Któregoż to chłopaka naprawdę kocham?", zupełnie niepotrzebne i mocno psują odbiór.

Jedna z lepszych postapokaliptycznych książek jakie czytałem, mimo że są ala-zombie, których nie cierpię. W klimacie przypomina trochę mój ulubiony "Dzień tryfidów". Całkiem dobry warsztat pisarki i całkiem udane tłumaczenie Pani Agnieszki Zajdy.
A żeby ludzie się nie denerwowali czytając, to teraz napiszę jakie jest zakończenie. Żartowałem :)
Smutna wiadomość dla fanów jest taka, że książka została wydana przez Amber w 2012 roku i dotąd nie pokuszono się o wydanie drugiego tomu, nie mówiąc już na razie o trzecim :(

Smutna wiadomość dla fanów...

Po prostu ŁAŁ!

Po prostu ŁAŁ!

Szlag mnie jasny trafia, kiedy czytam jakąś książkę i nagle opowieść urywa się w najmniej oczekiwanym momencie. No tak trafiłam na pierwszą część... Problem w tym, że następnych nie ma, a minęło już kilka lat.

"Prochy" poleciła mi moja Mama, a właściwie streściła mi fabułę, opowiadając o nastoletnich kanibalach, gdzieś w USA, grasujących w poszukiwaniu ofiar. Początkowo byłam dość sceptycznie nastawiona (duży eufemizm) i nie robiłam sobie wielkich nadziei względem dalszej zawartości powieści. Ale potem stwierdziłam, że co mi tam i jak będzie taka sobie, to przestanę czytać i na tym się skończy.
No i się okazało, że "Prochy" wciągnęły mnie od pierwszego rozdziału, mimo że nie jestem nastolatką a tematy związane ze zjawiskami paranormalnymi nieszczególnie mnie ciekawią.
Bohaterką jest 17-letnia Alex, która ma nieoperacyjnego guza mózgu. Jest z tym fantem sama, bo rodzice zginęli w wypadku, a rodzeństwa nie ma. W lesie, do którego przyjeżdżała jako dziecko, chce przemyśleć swoje życie a raczej jego koniec. I tu można by było zakończyć, bo wszystko co dzieje się dalej, jest tak cudownie nierealne, że aż chce się wiedzieć, co stanie się dalej. Nastoletni kanibale, brak łączności ze światem, brak prądu i internetu- cała ta Apokalipsa spowodowana tajemniczym elektrouderzeniem jest tak inna od wszystkiego, co do tej pory czytałam, że koniec końców przeczytałam książkę do samego końca. Można się czepiać dialogów i niektórych wątków, ale to ostatecznie powieść dedykowana nastolatkom i takie to już piękno tego stylu. Mimo to "Prochy" spodobały mi się tak bardzo, że nie dość, że zdążyłam wciągnąć je dwa razy, to jeszcze zniecierpliwiona brakiem polskiego przekładu drugiej części ( tak, tak, jest druga a nawet i trzecia część cyklu) zdobyłam się na heroiczny wysiłek i wzięłam się za wersję angielską. Mam nadzieję, że ten argument przekonał wszystkich, że nie taka zła ta nastolatkowa powieść :)

Alex jest młodą dziewczyną, wchodzącą w dorosłość, której życie już nie raz dało popalić. Potwór siedzący w jej głowie powoli wysysa z niej życie i kiedy dziewczyna udaje się na prawdopodobnie ostatnią w jej życiu wędrówkę po górach świat się kończy.
Mając na głowie małą dziewczynkę, musi odnaleźć się w nowych realiach, w których nie wiadomo czy większym niebezpieczeństwem są Przemienieni czy ludzie, którzy ocaleli.
Historię Alex poznałam już kilka lat temu, gdy miałam przyjemność czytać pierwszy tom trylogii w języku polskim. Teraz, po skompletowani trylogii w języku angielskim, ponownie rozpoczynam przygodę z tą serią.
Alex jest jedną z niewielu bohaterek, które polubiłam w zasadzie od razu. Już w prologu czytelnik przywiązuje się do niej, współczuje jej i do końca książki nie przestaje jej kibicować. Pozostali bohaterowie także są świetnie wykreowani, każdy posiada inny charakter, inną historię i inne spojrzenie na sytuację w której się znajdują.
Akcja porywa, bohaterowie są niemal w ciągłym ruchu i z ciekawością śledzimy każdy ich ruch.
Nie brak tu scen strasznych, przerażających i przygnębiających, lecz między tymi mrocznymi chwilami można odnaleźć także chwile radości.
Jest to zdecydowanie pozycja dla dorosłych i nieco starszej młodzieży,świat wykreowany przez Islę J. Bick jest brutalny i nie ma w nim taryfy ulgowej.
Co do kwestii językowej to trafiły się czasem opisy na tyle rozbudowane, że musiałam zerknąć do słownika, lecz w większości przypadków nawet jeśli nie do końca rozumiałam dane słówko, nie potrzebowałam pomocy i z samego kontekstu dało się zrozumieć o co chodzi.
Naprawdę bardzo żałuję, że Wydawnictwo Amber zaniechało wydawania kolejnych tomów, bo szybciej bym poznałam całą historię. Książka mnie porwała, wręcz żądałam wiedzieć co dalej, co się stało z moimi ulubionymi bohaterami, jak potoczy się dalej akcja.
Z całego serca polecam tę książkę, jak i jej kontynuacje.