O psychiatrach, psychologach i innych psycholach

Tłumaczenie: Marzena Chrobak
Wydawnictwo: Znak
Psiquiatras, psicologos y otros enfermos
978-83-240-0768-4
satyra
Miss_Jacobs

Cześć. Nazywam się Rodrigo. Rodrigo Montalvo Letellier. Przed wizytą u psychiatry byłem człowiekiem szczęśliwym. Teraz jestem dyslektykiem, miewam obsesje i depresje i owabiam się śmierci, to znaczy obawiam się śmierci. Czy Rodrigo, właściciel szczekającego kota Arnolda, ojciec dwojga dzieci o osobowościach pancernika i geparda, rzeczywiście potrzebuje terapii? Tak twierdzi jego szwagier,...

Czy Rodrigo, właściciel szczekającego kota Arnolda, ojciec dwojga dzieci o osobowościach pancernika i geparda, rzeczywiście potrzebuje terapii? Tak twierdzi jego szwagier, psychiatra, który ma dwie prawdziwe pasje: czyszczenie dna basenu oraz poranne koszenie trawy przed domem (tej drugiej czynności oddaje się namiętnie przynajmniej dwa razy w tygodniu). Chcąc nie chcąc, Rodrigo wpada w objęcia psychiatrów, którzy z uporem - nie przymierzając - maniaka odkrywają u niego coraz to nowe, niepokojące objawy...

Powieść Munoza Avii jest zabawniejsza niż komedie Woody Allena i bardziej przewrotna niż Przygoda fryzjera damskiego Mendozy.
To prawdziwa terapia przez śmiech.

| 2014-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Zapowiedziana w podtytule "wariacka powieść" przedstawia świat, w którym sporo dzieje się na opak, czyli bez wątpienia po wariacku, a losy bohatera stanowią znakomitą ilustrację tezy, że nie ma ludzi zdrowych, są tylko niezdiagnozowani.

Rodriga poznajemy w momencie, gdy ma już za sobą absurdalną wędrówkę po gabinetach pseudospecjalistów od zdrowia psychicznego, których groteskowe podejście do zawodu, będące odbiciem stanu ich psychiki, jest diametralnie różne od oczekiwań pacjenta wobec lekarza.
Bohater-narrator zbytnio nie odbiega poziomem stabilności (czy też niestabilności) emocjonalnej od tzw. normalnych ludzi, tyle że czasem, w chwilach zdenerwowania przekręca wyrazy, a zainteresowanie otoczenia, niestety, wzmaga te objawy.

Pech bohatera polega na tym, że jego szwagier Ernesto, lekarz psychiatra, który sam jest przykładem rozmaitych natręctw, namawia Rodriga na terapię. Wyraża przy tym przekonanie, że problemy Rodriga z wysławianiem się są przejawem poważniejszych...

skubasowa | 2015-05-31
Przeczytana: 31 maja 2015

"...zabawniejsza niż komedie Woody Allena"?
Cóż, ta książka to dowód na to, jak bardzo subiektywnym pojęciem jest poczucie humoru. Miało być zabawnie, było bezpłciowo.
Po przeczytaniu w zasadzie nie czuję nic poza ulgą, że mogę tę książkę odłożyć.

Powieść(podobno wariacka, z czym mogę się poniekąd zgodzić z uwagi na sam pomysł stworzenia tego "arcydzieła") - pokręcony Rodrigo, który szuka rozwiązania swoich problemów, których-jak sam twierdzi-nie ma, a wmówione mu jedynie zostały przez szwagra psychiatrę. Być może to miała być satyra, ale poza moimi domysłami nic na to nie wskazywało. Przez prawie 200 stron autor raczy nas opowieściami wyżej wspomnianego Rodrigo, który tuła się między jednym, drugim a dziesiątym psychiatrą, psychologiem i innym psycholem. Między wiersze wplecione powtarzające się wciąż "zabawne" sytuacje: szczekający kot Arnold, poszukiwanie psa Seksa i motyw basenu - można doczytać, jeśli kogoś interesuje jakie smaczki zgotował nam Avia.

Książka do...

Miss_Jacobs | 2010-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2010

Miało być zabawnie... Z tyłu okładki jest napisane: „ zabawniejsze niż komedie Woody Allena”. Cóż... Obok Woody Allena to nawet stać by nie mogło.

Lektura bardzo stereotypowa, z jednobarwnymi bohaterami. Stylistycznie również nie porywa, autorowi zdecydowanie brak wprawy a może po prostu talentu. Historia tyczy się Rodrigo i jego problemów psychicznych ( a może samego autora – wiecie, taka terapia poprzez pisanie). Nie ma szczególnie wyróżniającej go cechy., oprócz tego że pochodzi z rodziny milionerów. Przyznacie sami to już budzi podejrzenia, a nie widziałam wątku umoralniającego, że bogaci również mają problemy. Owszem mają, ale o ile łatwiej jest im je rozwiązać, kiedy tyczą się kwestii finansowych – żaden z psychologów nie był altruistą i swoją działkę brał. Rodrigo ma całkiem sympatycznego ojca, żonę z dzieciakami... Wszystkie jego problemy są wymyślone, więc też sens pisania tej książki jest głęboko nieznany. Domyślam się, że miała być satyrą. Niestety jednak może wyrządzić...

Soniak Kwak | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Nie jest to literatura najwyższych lotów, ale zdecydowanie zabawna. Nie zgadzam się z jej "morałem", ale lektura przysporzyła mi wiele radości. Czyta się szybko, lekko, można błyskawicznie utożsamić się z bohaterem i rzeczywiście przezywać jego emocje. Zarówno Rodrigo, jak jego otoczenie budzą sympatię. Jest tu masa przezabawnych sytuacji, można parsknąć śmiechem bez konieczności rozszyfrowywania przeintelektualizowanych konceptów. Wszystko jest bardzo ludzkie. Prawda, nie jest to powieść psychologiczna (o nie, nie!) i większość postaci zarysowanych jest raczej z grubsza, ale... Powieść rozrywkowa, książkowy odpowiednik filmu familijnego lub komedii romantycznej, które przecież każdemu zdarza się w sekrecie obejrzeć ;)

epifenomen | 2012-09-13

Lekka i zabawna. Przeczytałabym od razu całą, ale było mi szkoda, więc podzieliłam sobie na dwa dni. Może niestety przyczynić się do utrwalenia negatywnego stereotypu psychologa / psychiatry. Ale jako psycholog mający dystans do siebie i swojej profesji nie zamierzam patrzeć krzywo na tę książkę i odmawiać jej komizmu.

czytulinka | 2015-01-07

O psychiatrach, psychologach i innych psycholach miała być wariacką powieścią w stylu Mendozy, a nawet lepiej, jako rzecze opis na okładce, miała być bardziej przewrotna, zabawniejsza od zabawnego itede. Cóż, Mendozę czytałam, a jakże, nawet jego pierwsze polskie wydania serii o fryzjerze, a wcześniej Prawdę o sprawie Savolty, które urzekły mnie i jako jeden z pierwszych kęsów wgryzania się w literaturę hiszpańską bardzo smakowały i dodały apetytu na więcej i więcej. Tego, co zapowiadał wydawca o książce Muñoza potwierdzić nie mogę.

Mamy tutaj pana grubo po trzydziestce, Rodrigo, który posiada rodzinę, swoją oraz daną poprzez urodzenie się. Świetnie im się wszystkim wiedzie zawodowo i finansowo, żyją sobie spokojnie w luksusowej dzielnicy gdzieś w Madrycie, i jest cudnie i idealnie do momentu aż ujawnia się jego parafazja, czyli nieumyślne przestawianie liter podczas mowy. Miało być zabawnie, bo Rodrigo niecierpiący swojego szwagra, który jest psychiatrą i ideałem zdrowia...

senkrada | 2015-04-14

lekka i przyjemna :) szybko i łatwo się ją czytało.

cloudlet_3 | 2016-07-20
Przeczytana: 2016 rok