Lekcje pana Kuki

Herrn Kukas Empfehlungen
powieść austriacka
joly_fh

Inne wydania

Dwudziestokilkuletni Waldemar postanawia po raz pierwszy wyjechać na wakacje za granicę, by trochę pozwiedzać, a także poszukać sezonowej pracy. Zwraca się więc o radę do swego sąsiada, pana Kuki – niegdyś turysty zarobkowego, który o krajach tzw. zachodu wie więcej niż niejeden przewodnik. Doświadczony znawca doradza Waldemarowi, gdzie przenocować, jak się zachować, na co się godzić, a czego unikać. To za jego namową Waldemar decyduje się za cel podróży obrać Wiedeń i wkrótce rozpoczyna swoją podróż w autobusie wiozącym Polaków trudniących się detalicznym przemytem i pragnących pracować we Wiedniu „na czarno”. Już pierwszy dzień pobytu na zachodzie będzie dla Waldemara początkiem rozczarowań, nieuchronnych zmian i zalążkiem dorosłego życia. Pełna humoru i ironii powieść Polaka mieszkającego w Wiedniu.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga,2013

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Justyna Antoniewicz | 2016-01-09
Na półkach: Książki poruszające

Historia pokazuje realia życia i emigracji w Polsce. Pan Radek Knapp ciekawie pokazał w książce napisał o dorastaniu, życiu.
Książka wciągnęła mnie błyskawicznie jest w niej przesłanie, prawdziwy sens.
Wspaniała!!!

wabag | 2017-02-22
Przeczytana: 17 lutego 2017

Czasem w czytelniczym pędzie do pokonywania najtrudniejszych zadań literackich, gdzie wysiłek intelektualny włożony w zrozumienie lektury i późniejsze wyciąganie z niej wniosków jest ogromny, nachodzi nas potrzeba zwolnienia tempa, a nawet wyhamowania. Sięgnięcia po coś lżejszego, co zabawi, pozwoli płynąć akcji niczym Wiśle wprost do Bałtyku, a nam pozwoli cieszyć się słowem pisanym bez dogłębnej analizy każdego zdania. W tym właśnie celu sięgnąłem po „Lekcje pana Kuki” Radka Knappa.

Książka wypełniła swoje zadanie. Było śmiesznie, czasem groźnie, jedynie w niewielkich fragmentach mało prawdopodobnie (niewzbudzające niczyjego zainteresowania „pomieszkiwanie” bohatera przez miesiąc w ogrodach wiedeńskiego Belwederu brzmiało mało wiarygodnie), ale i tak ciekawie.

Pokolenie ludzi urodzonych w latach 70- tych i pierwszej połowie lat 80- tych, które po raz pierwszy wyjeżdżało zagranicę 15-20 lat temu mogło poczuć niezwykłą bliskość z głównym bohaterem powieści- Waldemarem. Podobnie...

visenna88 | 2013-07-19
Przeczytana: 17 lipca 2013

To była jedna z tych książek, które nabyłam i które czekały na "lepsze czasy", by po nią sięgnąć. Przeczytałam jednym tchem. Przezabawna i przesympatyczna. Przypominały mi się moje własne doświadczenia z szukaniem doświadczeń i dorosłości za granicą.

fidrygauka | 2014-05-14
Przeczytana: 13 maja 2014

Jako emigrantka prawdopodobnie częściej niż inni sięgam po książki poruszające tematy 'wyjechanych' . Gdy więc w ręce wpadła mi książka Radka Knappa opisana jako "pełna humoru i ironii powieść Polaka mieszkającego w Wiedniu" wyopożyczyłam ją bez wahania. Nie zniechęciła mnie zapowiedź takich wątków jak Polacy trudniący się przemytem i pragnący pracować na czarno, gdyż liczyłam właśnie na ową ironię, na spojrzenie na zjawisko z dystansu, na dobrą dawkę śmiechu.

I nie mogę powiedzieć, że się rozczarowałam. Owszem, autor dowcipnie przedstawia nam tytułowego pana Kukę (właściwie skromną postać drugiego planu) i jego 'mundre' rady dotyczące przetrwania na emigracji. Część z nich okazuje się prawdziwa, a część to farsa, która powoduje, że adresat owych zaleceń i zarazem główny bohater, Waldemar, planujący wyjechać do Wiednia trochę pozwiedzać i trochę popracować, zostaje nie raz wystawiony do wiatru.

Jak sobie radzi? Doskonale! W myśl zasady, że Polak potrafi. Czasami jest śmiesznie,...

matteo_k | 2011-03-22
Na półkach: Literatura polska
Przeczytana: 22 marca 2011

Duża dawka humoru i język jakim książka jest napisana sprawiają, że czyta się ją bardzo przyjemnie. Życia nie zmienia, ale potrafi sprawić że jazda tramwajem do pracy staje się przyjemniejsza, a to już coś

nina19 | 2016-05-25
Na półkach: Posiadam

Czyta się znakomicie, bo i świetne pióro ma Radek Knapp. Inteligentna i zabawna, ale też skłaniająca do myślenia opowieść o "ziemi obiecanej". No i cudowny Wiedeń w tle.

Katherina87 | 2012-11-22

Dwudziestokilkuletni Waldemar postanawia po raz pierwszy wyjechać na wakacje za granicę, by trochę pozwiedzać, a także poszukać sezonowej pracy. Zwraca się więc o radę do swego sąsiada, pana Kuki - niegdyś turysty zarobkowego, który o krajach zachodu wie więcej niż niejeden przewodnik.

Film w reżyserii Dariusza Gajewskiego pod"Ryzykowna, szalona i nieodpowiedzialna podróż w nieznane. Plecak wypełniony konserwami, prawie pusty portfel, a przede wszystkim ekscytacja spełnianym właśnie marzeniem o wolności i ciekawość czekającego gdzieś innego, lepszego świata.

Odkrywanie miejsc nieobecnych na turystycznej mapie, rozmowy w obcym języku dalekie od tych proponowanych w rozmówkach. I w końcu niespodziewane odnalezienie siebie samego, odnalezienie miejsca, które czeka na wypełnienie obecnością, i co najważniejsze - drugiego człowieka, który odpowie na pytanie: po co ta podróż w nieznane?.

Karolina | 2015-05-13

Z początku sądziłam, że będzie to kolejna przewidywalna książka, której zakończenia można będzie domyślić się już na samym początku. Miłym zaskoczeniem okazał się fakt, iż było zupełnie odwrotnie. Pan Knapp wywołał we mnie bardzo różne reakcje, od śmiechu, po złość, zdziwienie, smutek. Tej książki się nie czyta, ją się chłonie. Główny bohater jest interesującym człowiekiem, można się z nim utożsamić, chwilami następowały niespodziewane i bardzo mało prawdopodobne sytuacje, jednak sądzę, że nadało to tylko uroku owej książce. Dla wszystkich, którzy wahają się, czy przeczytać ją czy nie, mówię szczere- jak najbardziej :)

gorzka | 2011-06-27

Emigracja to temat bardzo często ciężki i niewesoły. W książce Radka Knappa podobało mi się, że potrafił wziąć na warsztat wielokrotnie wałkowaną w polskiej literaturze tematykę emigracji Polaków i w sposób lekki, zabawny i z polotem napisać o całkiem poważnych sprawach. Pomijając zagadnienia dotyczące wyłącznie naszej nacji, doszukałam się jeszcze tutaj napomknień o sprawach uniwersalnych, jak chociażby wątek Lothara, który aby poczuć, że żyje naprawdę, delikatnie mówiąc, nagminnie łamie prawo. Trudno powiedzieć czy to, co robi może go uwolnić od "nieznośnej lekkości bytu" czy po prostu jest zwykłym, drobnym przestępcą szukającym na swoje usprawiedliwienie wyrafinowanych argumentów.
Po lekturze "Lekcji pana Kuki" z ciekawością obejrzę film nakręcony na podstawie książki.

Łukasz Pianko | 2015-05-21
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 21 maja 2015

Jest jedną z pierwszych książek autorstwa Polskiego które mi przypadło do gustu. Luźne podejście pisarza do stereotypów jak i humor oraz ironia użyta w powieści potęguje to wrażenie. Poza interesującą przygodą Waldka bardzo mnie zainteresowała postać Lothara który jest przeciwieństwem stereotypu Niemca, jego filozofia odnośnie życia jest po prostu interesująca. Ogólnie książka wywarła na mnie ogromne wrażenie gdyż już myślałem że nie istnieje tak naprawdę pisarz Polski który wg. mnie by był na tyle dobry by czytać jego książki z przyjemnością oraz by mnie przekonał do zmiany zdania na ten temat.

Przygody pewnego obiboka i melancholika

Przewrotna opowieść o znawcach natury ludzkiej i koneserach kobiecych wdzięków, o Otisie Reddingu i sprytnych wiedeńczykach, o spojrzeniu w dal i znaczeniu rozgwieżdżonego nieba. Właśnie ukazuje się polskie wydanie kolejnej książki Rafała Knappa, „Osioł na ósmym piętrze”.