Przebiegum życiae

Wydawnictwo: Świat Książki
Inne

Napisana polsko-angielskim żargonem historia dwóch pozornie różnych Polaków, którzy za chlebem wyjechali do Irlandii. Pracują w dublińskiej fabryce, ich zajęcie jest tak ogłupiające, że aby nie oszaleć, uciekają w surrealistyczny świat kreskówek, muzyki i fantazji o powrocie Małego Księcia. Przejmująca, napisana oryginalnym językiem, rzecz o nadziei i marzeniach, które wcale nie muszą się spełnić. Oszałamiająca mieszanka klimatów z Vonneguta i Kafki.

PABLOPAN | 2013-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2013

"Przebiegum życiae" okazało się być moją wielokrotną inicjacją - pierwsza książka napisana przez Czerwińskiego jaką czytałem, pierwsza napisana Ponglishem, a także pierwsza od dawna opowieść, której bohaterowie aż tak mnie poruszyli. Co może łączyć dyrektora finansowego i absolwenta uniwersytetu? W Polsce zapewne sytuacja, w której ten pierwszy przeprowadza z tym drugim rozmowę kwalifikacyjną kończąc ją słowami "zadzwonimy do pana". "Przebiegum życiae" ukazuje jak emigracja może splątać losy tak kompletnie różnych osób, które w kraju prawdopodobnie nigdy nie miałyby ze sobą nic wspólnego. Na emigracji okazują się być swoimi alter ego, znamienne są same ich imiona: Gustaw i Konrad, tak, tak, intertekstualność z "Dziadami" Mickiewicza nie mogła być przypadkowa. To tylko udowadnia, że autor dokładnie zaplanował całą powieść i tym bardziej podkreśla geniusz tej książki. Nie żałuję ani chwili spędzonej z lekturą, język jest ciekawy, fabuła wciągająca, a zakończenie zaskakujące....

Po pierwsze książka jest o korzeniach i o tym, że nie należy się odcinać. Gustaw i Konrad, dwaj uczestnicy masowej emigracji, wylatują do Ziemi Obiecanej, do krainy bajobongo, kierunek: Dublin. Miasta, w którym ciągle leje, a autochtoni traktują "naszych" jak ścierki do wycierania podłóg. Ci dwaj mężczyźni (a osób jest więcej, bo na wyspach jest 1 milion Polaków?) lecą jednak, by znaleźć lepszą przyszłość. Czytając jednak książkę dowiemy się, że przyszłość jest gdzie indziej.

Ja pójdę dalej i przywołam słowa Rimbaud`a: "Życie jest gdzie indziej"! (może nie jestem odpowiednią osobą do recenzowania tego dzieła, gdyż jestem usposobiony mocno patriotycznie)

Gustaw i Konrad swe imiona zawdzięczają bohaterowi "Dziadów". Bo po drugie książka jest o przyjaźni. O tym, że nie należy w innych ludziach odnajdywać pierwiastka siebie, tylko dbać o to, co powoduje, że się wyróżniamy. Kochajmy się, choć nigdy nie będziemy tacy sami - hasło tak banalne, że często o nim zapominamy. Gustaw i...

Piotrek | 2014-09-05
Przeczytana: 04 września 2014

No i przebrnąłem. I to trzeba tak określić. Tym razem Czerwiński zaserwował nam emigracyjną Irlandię, gdzie panowie magistrzy ekonomii i słynnego "zarządzania i marketingu" to sprzątacze i ogrodnicy.

Portret Polaka emigranta jest na pewno smutny, ale jak podkreśla autor sami jesteśmy sobie winni za nasze narodowe usposobienie. W tekście o życiu Konrada pada parę dobrych albo bardzo prawdziwych stwierdzeń. Jest też się z czego pośmiać, ale stylistyka języka wybrana przez autora - liczne makaronizmy z języka angielskiego i liczne polskie wulgaryzmy niestety spowalniają lekturę.

Nie do końca mi to przeszkadzało, ale bez tej otoczki nic niestety nie byłoby w tej książce. Czasem miałem wrażenie, że autor wciąż mówi o tym samym i tak naprawdę ta cała emigracja stała się do bólu szara i nudna. Nie wiem czy są tu jakieś wątki autobiograficzne autora(mieszka teraz w Irlandii), bo nie wiadomo skąd czerpał wenę na tą opowieść. Czy z siebie czy ze znajomych, czy jak większość polskich...

WirtualnaKsiążka | 2014-05-07
Przeczytana: 07 maja 2014

"Przebiegum życiae", to publikacja, którą udało mi się upolować na jednej z wyprzedaży. Po krótkim opisie zamieszczonym na okładce, pomyślałam sobie, że zapowiada się całkiem ciekawie. I było tak aż do momentu, kiedy nie zaczęłam czytać.
Lektura jest napisana w dość specyficzny sposób. Autor, co rusz wtrącał "angielsko-polskie", przez siebie wymyślone słowa, które nie współgrały z tekstem.
Fabuła przedstawia Polaka na emigracji. Ukazuje odczucia bohatera, jego życie i przygody, z jakimi się w międzyczasie spotyka.
Niestety żargon, którym posługuje się autor, wcale nie pomaga w czytaniu tekstu, a wręcz przeciwnie.
Publikację męczyłam bardzo, bardzo długo. Czytanie jednej strony zajmowało mi dość dużo czasu, często nużyło i nie wywoływało ciekawości. Średnio interesowała mnie historia bohatera, a przecież temat, który on przedstawił jest bardzo ciekawy.
Poza krytyką tej książki, śmiało mogę odnieść się do tematu, który Piotr Czerwiński, niegdyś dziennikarz pracujący w...

Ewa Staniszewska | 2012-01-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Książka tak cholernie prawdziwa, że aż smutna. Mieszkałam kilka lat w Irlandii, przeżyłam ten "bum" emigracyjny rodaków, którzy myśleli ,że to kraj mlekiem i miodem płynący... Napisanie książki "ponglishem" to też genialny pomysł, tak wielu ludzi zaczynało mówić już po paru miesiącach pobytu. Zaniżanie poziomu swojej edukacji w CV itd. true true :) Ahhh kto nie przeżył tego na własnej skórze nie zrozumie chyba do końca jaka ta książka wbrew pozorom jest głęboka.

zoso | 2012-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2012

Bardzo przygnębiające.Ale prawdziwe.Historia Polaków,którzy po beznadziei życia w kraju wyruszają w celu poszukiwania lepszego życia do Irlandii.Tutaj znajdują chyba jeszcze gorszą beznadzieję!
Sam jestem na emigracji od pięciu lat,tak że wiem jak prawdziwe są sytuacje przedstawione w książce.Polecam,szczególnie tym,którzy jeszcze marzą o wyjeździe do lepszego świata.

Justyna | 2014-01-12
Przeczytana: 25 maja 2013

Książka ta wbrew pozorom nie jest o „dupiemaryni”. Opowiada historię dwóch różnych Polaków, którzy za chlebem wyjechali do Irlandii. Swoją dumę wraz z dyplomami schowali głęboko i jak woły pracują w dublińskiej fabryce. Aby nie oszaleć, uciekają do surrealistycznego świata kreskówek, muzyki i fantazji o powrocie Małego Księcia. Książka napisana jest polsko-angielskim żargonem. Autor w prześmieszny sposób opowiada smutną z życia wziętą historię Gustawa i Konrada. Można się tylko domyślać, że w książce znajdują się poniekąd wątki biograficzne. Mam namyśli spostrzegania Irlandczyków i Dublina. Autor Piotr Czerwiński to dziennikarz, publicysta, prozaik. Debiutował w 2005 roku powieścią Pokolenie. Wkrótce potem kupił ticket w jedną stronę i mieszka w Dublinie. Czerwiński w Przebiegum życiae pokazuję czarną stronę emigracji. Prawdziwe życie w krainie Bajabongo mlekiem i miodem płynącej, ale ten miód nie jest dla Polaków. Autor pokazuje, że ma ogromny dystans do pisania i do siebie, ma...

zabłąkany_kefir | 2016-03-15
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2016

Nieco smutna historia o powolnym staczaniu się człowieka,o zapomnieniu, zatraceniu, o upadku ambicji lecz również o marzeniach tych wielkich i tych przyziemnych, małych, codziennych. Poza sytuacja naszych krajanów na obczyźnie, obojętne traktowanie i swego rodzaju automatyczną kategoryzacje człowieka z bulandy, widzimy też ludzi na wskroś wrednych i obłudnych którzy nie zważają na granice kraju czy terytoria a można ich spotkać wszędzie.

Michał | 2014-02-12

emigracja. Jakkolwiek to słowo kojarzy nam się z lepszym życiem i ogólnym dobrobytem pisanie go przez duże „E” w kontekście tego utworu byłoby wielkim wypaczeniem. Historia Gustawa i Konrada ukazuje nam blaski a może przede wszystkim cienie współczesnej emigracji zarobkowej na wyspach brytyjskich, a konkretnie w Dublinie. Tu nie liczy się wykształcenie, wiedza, doświadczenie. Tu nie możesz być wyjątkowy. Indywidualizm? Zapomnij! Smutne? Tak, ale prawdziwe. Dwóch wydawałoby się zgoła odmiennych ludzi łączy w Irlandii praca, praca tak beznadziejna, że nasi bohaterowie muszą uciekać w świat fantazji, kreskówek, muzyki i Małego Księcia, którego również nie ominęła dorosłość i brutalność dzisiejszego świata .
Piotr Czerwiński w niezwykły sposób bawi się konwencją z czytelnikiem. Nowomowa, groteska, wszechobecna ironia, przeplatanie języka polskiego z angielskim, to wszystko sprawia, że autor w niezwykły sposób przekazał nam historię Gustawa i Konrada, których nomen omen imiona nie są...

Monika Stocka | 2011-02-18
Na półkach: Wymienię, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Pokalanie było w porządku, w Przebiegum zyciae jest jakaś myśl, jakiś plan, ale w mojej ocenie ani głęboki ani odkrywczy. Książka raczej przewidywalna, z drażniącą manierą wplątywania angielskich wyrazów czy zwrotów (nie, to nie jest zabawne), czytałam opornie z nadzieją, że może koniec będzie wart tych męki. Niestety, nie był