Całkowe drzewa

The Integral Trees
837245292X
Całkowe, drzewa
dona

System podwójnej gwiazdy T3 i LeVoy zasiedlają potomkowie ziemskich kolonistów. Żyją w warunkach zbliżonych do nieważkości na struktueach zwanych drzewami. Plemię obumierającego drzewa wysyła grupę zwiadowczą w poszukiwaniu miejsca na nową kolonię. W czasie długiej, pełnej niebezpieczeństw wędrówki członkowie ekspedycji wpadają w ręce łowców niewolników...

Kwyrloczka | 2015-02-19
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 02 maja 2014

Fantastyka w starym stylu. Wielkiego wrażenia nie robi, przeczytać też się da. Dziwię się tylko, że jeszcze filmu nie zrobili bo tak po prawdzie to taka typowa hollywoodzka historia, można by ją nawet koło Awatara położyć - są pewne podobieństwa.

Kevorkian | 2015-06-17
Na półkach: 2015, Przeczytane, Fantasy/s-f
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Larry Niven ma ewidentną słabość do pierścieni. ^^
Po cyklu o sztucznym Pierścieniu, nazwanym zresztą jego nazwiskiem, napisał książkę o życiu w naturalnym, kosmicznym pierścieniu, w którym życie toczy się w grawitacji bliskiej zeru.

Nie wiem, czemu ta pozycja ma taką niską ocenę, zupełnie dobre s-f - dzika wyobraźnia autora jest poparta logicznymi podstawami. Ludzie żyjący na całkowych drzewach są na nasze standardy gigantami dwukrotnie wyższymi, logiczne, skoro wzrostu nie ogranicza grawitacja. Analogicznie z innymi formami życia, choćby wspomnianymi drzewami unoszącymi się swobodnie w pierścieniu atmosfery otaczającym bliźniacze gwiazdy. Fakt, że wszystkie żywe stworzenia żyjące w obrębie pierścienia mają swój sposób poruszania się równiez bardzo mi się spodobał, widać, że autor przemyślał sprawę. Jakiś czas nurtowała mnie kwestia pojazdu używanego od 500 lat i zużywającego paliwo (jakie paliwo..?!), ale pomysł z rozkładem wody na tlen i wodór był dość logiczny. Pytanie - skoro...

Ola | 2013-12-31
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Książka z 1984r., która nie dotyczy matematyki.

Książka fantasy nominowana do Hugo i Lauretka Locusa w kategorii powieść.

Autor, czyli Larry Niven sam ukończył matematykę i dlatego zapewne odwołanie do całek i stworzenie drzew o ich kształcie.
Pomysł jest interesujący tak jak i fabuła.
Niewątpliwie odbiega od dotychczasowych lektur fantasy, gdzie mamy planetę, teren i ludzi walczących pomiędzy Sobą ... tu planeta to kwestia względna. Losy, głównych bohaterów to losy grupy ludzi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia Swojego drzewa - tak drzewa, bo na OGROMNYCH drzewach istnieje życie. A nawet na jednym drzewie żyje kilka plemion, gdzie przez wiele lat jedno o drugim nie do końca ma pojęcie.
Przemieszczanie się pomiędzy drzewami, dryfowanie przy niskiej grawitacji, a nawet niewolnictwo ... i wreszcie podróż statkiem kosmicznym - to dla ludzi operujących sprzętami na niskim poziomie rozwoju technicznego - będzie szok, ale i niezwykła przygodą, w którą można wraz z Nimi...

Peszek | 2013-08-23
Przeczytana: 2007 rok

Uniwersum osadzone w niezwykłym świecie, gdzie ludzie mieszkają nie na planecie, a na dryfujących w okół słońca/planety (już mi wypadło z głowy:) ) całkowych drzewach. Całkowych, ponieważ mają kształt całki, na obu zakrzywionych końcach upstrzone gałęźmi i liśćmi. Kiedy jeden z końców obumiera, bohaterowie książki wybierają się na niebezpieczną podróż w stronę drugiego końca, w nadziei, że ten jest nadal zdatny do życia.

Tak jak ktoś już wspomniał niezwykłe uniwersum zapadające w pamięć jeszcze przez wiele następnych długich lat. Przynajmniej w moim wypadku. Mimo to sama historia i bohaterowie raczej płytcy i nie porywający. Jeśli ktoś nie ma nic lepszego w ręce, polecam po książkę sięgnąć, lecz bez wygórowanych wymagań.

Krystian | 2011-07-18
Przeczytana: 17 lipca 2011

Totalnie zakręcony świat - czegoś takiego jeszcze nie było. Na początku trochę trudno się połapać, ale później robi się tylko ciekawiej.
Warto zapoznać się z tą pozycją ze względu na unikatowe wyobrażenie tego, jak może wyglądać miejsce w kosmosie nadające się do utrzymania życia.
Sama historia raczej nie porywa i gdyby nie wspomniane oryginalne otoczenie, to byłaby całkiem banalna...

pavlosten | 2015-03-12
Przeczytana: 12 marca 2015

Bardzo ciekawa koncepcja ale wszystko dzieje się trochę za szybko.

stasio44 | 2016-02-07
Łukasz | 2016-01-06