Boża maszyneria

Cykl: Priscilla "Hutch" Hutchins (tom 1) | Seria: Fantastyka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Engines of God
Dorota_1988

Loty międzygwiezdne i odkrycia innych zamieszkanych światów rozpoczęły drugi złoty wiek dla archeologów. Wśród licznych odkryć najbardziej frapującą zagadkę stanowią Wielkie Monumenty, rozsiane po kilkunastu planetach naszego ramienia galaktyki. O rasie zwanej Twórcami Monumentów nic jednak naukowcom nie wiadomo, poza tym, że ich cywilizacja stała na bardzo wysokim poziomie. Do rozwiązania tej tajemnicy dąży uparcie grupa archeologów.

źródło opisu: [Prószyński i S-ka, 1997]

Hattu | 2012-04-20
Przeczytana: 19 kwietnia 2012

Do tej ksiażki podchodziłem z wielkim entuzjazmem: archeologia i science-fiction - to po prostu musi być ciekawe :-). I cóż..... totalnym rozczarowaniem się nie okazało, ale czegoś zabrakło. Niby bohaterowie dobrze zobrazowani i dający się lubić (bałem się o mój stosunek do głównej bohaterki cyklu Priscilli Hutchins, ale nie było tak źle - polubiłem i ją). Niby są tu obce cywilizacje i zagadki dotyczące ich zagłady... Ale całość jest trochę rozwlekła, poza tym brakowało mi skupienia się na naprawdę ciekawych wątkach, a nadmierne wyeksponowanie tych które mnie nie zachwyciły... Ale żeby nie wyglądało tak źle - całość jest naprawdę dobrą literaturą i czytało się dobrze - czekałem na te kolejne pół godziny dziennie kiedy będę miał czas aby ruszyć naprzód i zagłębić się w "tajemnice kosmosu";-).
Niech dobrą rekomendacją będzie to że mimo pewnych zastrzeżeń zamierzam sięgnąć po kolejny tom cyklu i dowiedzieć się co dalej..

Civril aen-Saevherne | 2016-10-17
Przeczytana: 16 października 2016

Pierwszy raz z twórczością Jacka McDevitta spotkałem się czytając 'Brzegi zapomnianego morza' - była to na tyle niezwykła książka S/F, że gdy tylko wszedłem przypadkiem w posiadanie Bożej Maszynerii - przeskoczyła w kolejce dość wysoko. Nie żałuję swojego wyboru.

Boża Maszyneria jest książką o dziejach ludzkości w epoce lotów gwiezdnych w czasach, gdy ludzkość jest na etapie końcowym wyniszczania planety - takie przestawienie sytuacji zasługuje na szacunek, ze względu na przesłanie od autora, który jest świadom, w jaki sposób sami teraz postępujemy z nieodnawialnymi źródłami zasobów.
Tak więc odkryliśmy planety, na których istniały, lub też istnieją cywilizacje - mamy wyścig wielu interesów, z jednej strony poszukiwanie miejsca do exodusu, z drugiej zachowanie archeologicznych wykopalisk po innych rasach, oraz poszukiwanie istot, które pozostawiły pewne monumenty na swoją pamiątkę.
Boża Maszyneria stawia kilka pytań i nie daje jednoznacznych odpowiedzi - a to jest coś, co warte...

Montezuma | 2013-05-05
Przeczytana: 15 kwietnia 2012

Niezwykle interesująca pozycja wśród literatury sci-fi ze względu na dość unikalne połączenie wizji lotów kosmicznych z czymś co można by nazwać xenoarcheologią. Nie jest to może pozycja o tak wielkiej filozoficznej głębi jak dzieła Lema, czy też tak wizjonerskie jak opowiadania sir Arthura C. Clarke'a, nie mniej jest to kawał godnego polecenia, porządnego sci-fi.

deprywacja | 2012-07-12

początek trochę się dłużył, ale potem było lepiej, 6 gwiazdek z czystym sumieniem. jestem ciekaw co też może się zdarzyć w kolejnych tomach... jeśli kiedykolwiek trafią w moje ręce. (opisy obcych cywilizacji nie są może powalające, obcy są cokolwiek ludzcy, ale gdy machnąć na to ręką, czyta się z przyjemnością)

Krzysiek | 2015-05-29

Solidne, ciekawe S-F. Warto!

maap | 2016-11-15
Przeczytana: 23 maja 2016