Narodziny cywilizacji kosmicznej

Okładka książki Narodziny cywilizacji kosmicznej Robert Zubrin
Okładka książki Narodziny cywilizacji kosmicznej
Robert Zubrin Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
Na ścieżkach nauki
Entering Space
Prószyński i S-ka
2003-11-27
2003-11-27
Piotr Moskal

Okładka książki Czas Marsa. Dlaczego i w jaki sposób musimy skolonizować Czerwoną Planetę Richard Wagner, Robert Zubrin
Czas Marsa. Dl... Richard Wagner, Rob...

Bardzo przyjemna w odbiorze książka. Po części za sprawą faktu, że Zubrin jest dużym entuzjastą kosmicznej ekspansji człowieka w szeroko rozumowanym kosmosie.
W książce poznamy trzy Typy Cywilizacji Kosmicznych (pierwszy, który opanował wykorzystanie zasobów całej planety, drugi, który opanował cały Układ Słoneczny i trzeci, którego wpływy rozciągają się na całą Galaktykę). W każdym rozdziale autor skupia się na danym typie cywilizacji i dzięki błyskotliwym pomysłom autora dowiemy się jakie kroki należałoby uczynić, by należeć do danego typu cywilizacji.
R. Zubrin już wcześniej w książce "Czas Marsa" udowodnił, że podróż (w dwie strony) na czerwoną planetę jest nie tylko możliwa, ale i w pełni bezpieczna i do zrealizowana w ciągu niecałej dekady. W opisywanej książce pomysły autora rozciągają się poza Marsa, sięgając nie tylko do innych planet (i ich księżyców),ale i do podróży do innych układów słonecznych nie odwołując się przy tym do żadnej fantastyki, jakichś tuneli czasoprzestrzennych czy innych prędkości nadświetlnych.
Swoje kosmiczne zapędy stara się uargumentować: inne ciała niebieskie w Układzie Słonecznym to nie tylko złoża rzadkich minerałów i źródło cennych paliw, ale potencjalne schronienie dla ludzi w czasie kataklizmu, który w każdej chwili może zdarzyć się na Ziemi.

Bardzo, bardzo ciekawa książka, opisująca w przystępny, a przede wszystkim wciągający sposób nasz (prawdopodobny, możliwy? Oby!) podbój kosmosu :) Zdecydowanie polecam wszystkim!

W skrócie można by napisać, że jest to podręcznik podboju wszechświata. Osobiście wiedzę w tym temacie, przed przystąpieniem do czytania miałem szczątkową ale lektura uświadomiła mi, że to co mogłoby się wydawać science fiction ma teoretyczne podstawy do zaistnienia. Autor szczegółowo omawia trzy etapy cywilizacji pod kontem możliwości eksploracji kosmosu i przedstawia wszystkie (przynajmniej w moim mniemaniu) "za" i "przeciw" dotyczące np. eksploracji planetoid, zasiedlania Tytana itd. Z książki dowiemy się czy możliwym jest rozmontowanie Wenus celem zbudowania wokół Słońca specjalnego pierścienia możliwego do zasiedlenia, jak można by zmienić atmosferę Marsa tak aby nadawał się do zamieszkania dzięki przemieszczeniu lodowych planetoid itp. ale także po co w ogóle mielibyśmy się zajmować tego typu sprawami. Co nam da podbój kosmosu i czemu obecnie panuje stagnacja w tej dziedzinie...
Wydawać by się mogło, że to czysta fantastyka a okazuje się, że na obecnym stanie rozwojowym jesteśmy w stanie rozpocząć załogowe misje na Marsa, zasiedlanie Księżyca a od tego już "tylko krok" do podróży międzygwiezdnych.
Szczerze polecam. Miejscami książka może nużyc (przynajmniej mnie, ale to chyba przez brak odpowiedniego wykształcenia przez co nie zawsze byłem w stanie nadążyć np w obliczeniach i się po prostu "wyłączałem z czytania") ale warto chociażby po to aby uświadomić sobie, że wcale nie jesteśmy tacy zacofani w tej dziedzinie (przynajmniej pod kontem teoretycznym).

• Do kupienia
  • Popularnonaukowe
  • Na ścieżkach nauki
  • Seria: Na ścieżkach nauki
  • Naukowe

Dodaj cytat z książki Narodziny cywilizacji kosmicznej