Rzeka czasu. Czarne dziury, białe dziury i podróże w czasie

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The River of Time
837255045X
czas, wszechświat, nauka, czarne dziury
Joanna

Czymże więc jest czas? Jeśli nikt mnie nie pyta, wiem. Jeśli pytającemu usiłuję wytłumaczyć, nie wiem - pisał ponad 1500 lat temu św. Augustyn. Czy dzisiaj wiemy więcej o naturze czasu? Czy współczesna fizyka pozwala - przynajmniej teoretycznie - planować podróże w czasie? W jaki sposób mogą być w tym pomocne czarne i białe dziury, łączące odległe części Wszechświata, a może nawet... różne wszechświaty? W swej najnowszej książce zagadki czasu zgłębia wybitny astrofizyk, Igor Nowikow, autor m.in. bestselleru Czarne dziury i Wszechświat.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1998

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1998

piter_xt | 2015-12-27
Przeczytana: 18 grudnia 2015

Biorąc tą książkę do ręki trzeba znać podstawy fizyki i mieć trochę wyobraźni . Dziedzina jest skomplikowana to i język nie jest prosty. Biorąc pod uwagę zagadnienia które są poruszane i to że ma trafić do "zwykłego" czytelnika napisana niemalże genialnie. Książka ma kilka lat co widać w treści bo fizyka kwantowa trochę się rozwinęła. Polecam każdemu kto ma jakieś pojęcie o czarnych dziurach i teorii względności.

Czym jest czas? Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista, przecież wszyscy żyjemy w czasie, jest on nieodłączną częścią naszej egzystencji, substancją w której jesteśmy zanurzeni. Prawda jest jednak taka, że gdyby przyszło nam sformułować definicję czasu większość nie wiedziałaby co i jak powiedzieć. Ludzkość od dawna próbuje zmierzyć się z tym problemem. W czasach starożytnych rozważania o czasie były domeną filozofów, teraz mierzą się z nimi głównie fizycy. W naszym pojmowaniu czasu w ciągu ostatnich dwóch tysięcy lat wiele się zmieniło. Rzeka unosząca wszystkie istoty w jednym kierunku, z jednakowa prędkością stała się jednym z wymiarów czasoprzestrzeni, którego upływ jest względy i zależy w dużym uproszczeniu od naszej prędkości.

Książka napisana jest bardzo prosty językiem, zrozumiałym nawet dla laika. Ponieważ autor wyraźnie kieruje swoją opowieść w kierunku osób, które do tej pory nie miały styczności z fizyką w książce można znaleźć krótkie przybliżenie podstawowych...

Marcin Lachowicz | 2016-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2016