Czas Marsa. Dlaczego i w jaki sposób musimy skolonizować Czerwoną Planetę

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Case for Mars
fizyka, astronomia
Barbara

Następnym krokiem ludzkości w kosmos będzie Mars: jest stosunkowo blisko Ziemi, przypomina ją najbardziej ze wszystkich planet i znajduje się w zasięgu naszych możliwości technicznych. Autor przypomina o tym, szkicując jednocześnie program załogowych lotów na Czerwoną Planetę, opisując metody poruszania się po jej powierzchni, zakładania baz mieszkalnych i wykorzystywania marsjańskich bogactw naturalnych.
Książka Roberta Zubrina i Richarda Wagnera w przystępny sposób porusza następujące zagadnienia:
różne koncepcje załogowych wypraw na Marsa
plan Mars Direct, proponujący niskobudżetowe loty załogowe na Marsa za 10 lat
technologie rakietowe, umożliwiające dotarcie na Marsa
trajektorie podróży międzyplanetarnej i możliwości transportu pomiędzy Ziemią a Marsem
sposoby pokonywania przeciwności: promieniowania kosmicznego, braku grawitacji, burz pyłowych i surowego marsjańskiego klimatu
plan zbadania planety przez kolejne misje załogowe, z wykorzystaniem pojazdów terenowych i telerobotów
budowa stałej marsjańskiej bazy dla kilkuset osób, z terenami zielonymi i uprawami
technologie potrzebne ludziom na Marsie: produkcja paliwa rakietowego i paliwa do pojazdów marsjańskich, wytwarzanie tlenu, wody itd.
wyjątkowy charakter Czerwonej Planety, umożliwiający ludzkie osadnictwo i rozwój cywilizacji przemysłowej
perspektywy kolonizacji Marsa
co będzie się opłacać produkować na Marsie i przywozić na Ziemię, czyli podstawy marsjańskiej gospodarki
terraformowanie - proces przeobrażania Marsa na podobieństwo Ziemi: przekształcanie powierzchni i atmosfery planety do postaci umożliwiającej rozwój ziemskiej biosfery, czyli zmiana planety zimnej, suchej i wymarłej w żywą, ciepłą i wilgotną.

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1997

źródło okładki: Prószyński i S-ka, 1997

Gracjan Triglav | 2014-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Książka napisana jest dla amerykańskich odbiorców, więc czytelnik polskiego przekładu może czuć się jak niezaproszony gość, jak ktoś śledzący jak się sprawy mają tylko i wyłącznie z pozycji obserwatora bez prawa głosu, niemniej w niczym to nie przeszkadza podczas lektury. Fakt zaś, że eksploracja kosmosu dokonuje się od lat w lwiej części za pieniądze amerykańskich podatników w pełni uzasadnia to podejście. Publikacja skierowana tak dla laików jaki i osób nieco bardziej zaawansowanych; prezentuje w przystępnej formie najważniejsze zagadnienia związane z objęciem we władanie Czerwonej Planety. Argumentuje, wyjaśnia i promuje. Niestety książka wyszła w roku 1996, zatem jeszcze w XX wieku. Tekst o którym mowa ma już 18 lat! Według treści w nim zawartych, pewnie działania powinny być już w zaawansowanej fazie – tymczasem póki co nic nie zrobiono w kwestii załogowych lotów, a jak przekonuje autor (i jak poopowiada zdrowy rozsądek) ktoś już powinien tam być! Hamują nas nie tyle kwestie...

ArtZ72 | 2017-01-03
Przeczytana: grudzień 2016

Jak wiadomo, papier jest cierpliwy i wszystko zniesie. Tak jak zniósł wypociny ojców marksizmu-leninizmu-trockizmu i wszystkich innych czerwonych -izmów, tudzież zniósł fantasmagorie niedoszłego austriackiego malarza-kaprala (tak, tego samego, co to ukradł Chaplinowi wąsik), tak też papier zniósł rojenia o podboju Czerwonej Planety w wydaniu Panów Zubrina i Wagnera. Jedno tylko pozostaje niejasne: po co nam podbijać Mars, skoro o wiele tańszym kosztem można by uczynić znośnym życie tu na Ziemi, na naszej przepięknej, pełnej cudownych pejzaży, zapierających dech w piersi kolorów, smaków i wszelkich innych doznań planecie? Po co szukać wody na Marsie, skoro dużo mniejszym kosztem można wykopać studnie w najbardziej odosobnionych afrykańskich wioskach? Innymi słowy, po co zamieniać bogactwo tego, co mamy na rzecz bezdusznych lodowych pustkowi Marsa? Wydaje mi się, że celem tego wszystkiego, podobnie jak to było w wypadku "wycieczek" Gagarina czy załogi Apollo 13, jest zaspokojenie...

Wojtek | 2016-05-02

Mogę podsumować dwoma słowami: fantastyka naukowa. Naukowa, bo ma podstawy w naukach ścisłych i aktualnej wiedzy, a fantastyka dlatego, iż na razie nie zanosi się na realizację pomysłów.

Przy lekturze musimy brać pod uwagę, iż książkę pisano 20 lat temu na bazie badań dostarczonych przez Marinery i Vikingi. To jeszcze era przed Pathfinderem, Opportunity czy Curiosity, które dostarczyły nam dużych ilości danych - i przy okazji nowych przeszkód w kolonizacji Marsa, o których autorzy nie wiedzieli.

Z książki można jednak dowiedzieć się trochę o historii badań marsjańskich, o samej planecie (siła ciążenia, atmosfera itp.), a także poczytać właśnie o planach lotów załogowych i kolonizacji. Jednakże będzie to tylko lektura "ciekawostkowa" - stwierdzimy "a to ciekawe" w akapitach naukowych, pokiwamy głową na znak zgody w akapitach krytykujących podejście NASA, politykę i lobby finansowe (co się do dziś nie zmieniło) i... w sumie na tym koniec.

Ciekawe wizje, futurystyka, trochę...

s7heaven | 2011-01-22
Przeczytana: czerwiec 2002

Niezwykle mądrze napisana książka. Obawiałem się,że to będzie kolejna powieść SF lecz tu miłe zaskoczenie.Jest tak realnie opisany każdy szczegół ze mógłby się stać instrukcją obsługi :). Niezwykle przejrzyście i wciągająca napisana książka p.Roberta Zubrina polecam gorąco!!!

Kesser | 2015-07-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Bardzo ciekawa książka o możliwości eksploracji Marsa napisana przez jednego z głównych adwokatów lotu na Czerwoną Planetę.

cyunczykg | 2016-09-18

Książka przedstawia koncepcję organizacji wyprawy na Marsa z punktu widzenia inżyniera NASA. Z jednej strony ukazuje ogrom wyzwań i problemów związanych z taką misją, a z drugiej przedstawia wypracowane przez agencję sposoby ich przezwyciężenia. Mimo przyciężkawego stylu przypominającego momentami pracę naukową bardzo ładnie wpisuje się w wątki poruszone w innych książkach: natury kosmosu i filozofii jego podboju (Błękitna Kropka Sagana), organizacji misji przez NASA (Wyprawa Baxtera), przebiegu samej misji i rozwiązań inżynierskich (Marsjanin Weira), czy w końcu terraformowania (Czerwony Mars Robinsona).

Tomek Nalewajko | 2017-04-22
Marcin Lachowicz | 2017-03-26