Balony mohou vletnout
Horesz

Ostatnia książka Bohumila Hrabala Balony mogą wzlecieć to przejmująca, melancholijno-groteskowa opowieść o świecie widzianym oczyma zbliżającego się do kresu życia pisarza. Codzienne utrapienia schorowanego i osamotnionego po śmierci żony Hrabala splatają się z jego wspomnieniami i filozoficznymi dygresjami. W tomie pojawiają się komentarze do aktualności politycznych, zabawne relacje ze spotkań z wielkimi politykami - Havlem, Clintonem i Mitterrandem oraz tak charakterystyczne dla tego autora opisy spotkań ze zwykłymi ludźmi - stałymi bywalcami gospód, sąsiadami z Kerska, przypadkowymi znajomymi. I oczywiście portrety kotów. Teksty te można określić jako "mówioną publicystykę", jak pisał sam autor, bądź "literackie dziennikarstwo" - cechuje je natychmiast rozpoznawalny styl, łączący elementy właściwe dla mowy potocznej i literackiego opracowania.

źródło opisu: okładka

Do momentu sięgnięcia po "Balony mogą wzlecieć" nie znałam nic z późniejszej twórczości Hrabala. Głównie sięgałam po sfilmowaną klasykę bądź dzieła z, że tak to ujmę, "środkowego" okresu życia. Nigdy z końca.
Ostatnia książka Bohumila Hrabala wywarła na mnie spore wrażenie. Przede wszystkim nie wiedziałam, że w krótkich tekstach prozatorskich można zawrzeć taki ładunek zmęczenia - wywołanego chorobą, bólem, żalem i samotnością. Ostatnie lata życia pisarza były nie do pozazdroszczenia: opuszczony przez wszystkich, których kochał (jego śmierć zabrała na samym końcu), schorowany, zmęczony... Żyjący właściwie tylko wśród swoich kotów.
Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak bardzo mogło być mu źle na tym świecie. I tym bardziej przychylam się do teorii, że jego wypadnięcie ze szpitalnego okna mogło być jednak zamierzone.
Piękna książka. Przede wszystkim ze względu na swoją prawdziwość.
Dłuższa opinia tutaj: --->...

MsSurrealist | 2011-11-05
Przeczytana: 11 listopada 2011

Z książki wyłania się portret autora nietuzinkowego, człowieka ekscentrycznego, wrażliwego, chyba nawet w tym świecie zagubionego, który w żaden sposób odnaleźć się nie potrafi. Nie zależy mu na tym. To moje pierwsze spotkanie z Hrabalem, ale kilka cech powtarzających się nie daje mi spokoju, czyniąc ta książkę chyba właśnie 'wybitną'.

Nie tego się spodziewałam sięgając po nią. Dużą role u Hrabala odgrywają symbole, takim symbolem jest "pet w uchu/ papieros w mózgu" a także ulubione powiedzonka, cytaty z innych pisarzy, rola jaką tu odgrywają zwierzęta. Jest ich mnóstwo. Stosunek autora z jego kotami. Nieporadność życiowa wynikająca zarówno z nadwrażliwości Hrabala, jak i ze starości. Powtarzające się zwyczaje. Życiowość i prostota tego tekstu. Chyba jeden z najbardziej niezwykłych i subiektywnych przedstawień rzeczywistości. Mam wrażenie, że autor potrafi to, co umyka większości z nas; mianowicie sam decyduje, co jest ważne a co nie poprzez namaszczenie, wywyższenie pewnych...

Jakub | 2012-12-12

Ostatnia książka Bohumila Hrabala to pamiętnik starego człowieka. Pisarz, schorowany i świadomy, że zbliża się kres, snuje słodko-gorzkie relacje, w których rzeczywistość miesza się z fantazjami niezwykle bystrego umysłu, uwięzionego w ułomnym ciele. Opowiadania budzą szczery śmiech ale i łzy współczucia. Codzienne życie, opieka nad ukochanymi kotami, uroczyste wydarzenia, podróże, stają się pretekstem do rozważań autora nad jesienią własnego żywota. Hrabal z jednej strony sypie odniesieniami do filozofii, sztuki, filmu, literatury, z drugiej martwi się o swoją poczytalność. Wspomina dawnych przyjaciół, tęskni za swoją ukochaną, zmarłą żoną. Z rezerwą podchodzi do sławy, która zdaje się przysparzać mu więcej kłopotów niż korzyści na starość. Nie brakuje tutaj także satyrycznych komentarzy dotyczących polityki.
Ja widzę Hrabala z tego okresu jako wymarzonego dziadka, którego anegdot słucham z ogromnym zainteresowaniem, przejęciem i wzruszeniem, nawet jeśli czasem narzeka na bóle...

Gabriela | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, Autor Czechy