Schizofreniczna ewangelia

Wydawnictwo: Świat Literacki

Obecnie popołudniami Jan siaduje u okna i przygląda się sobie w szybie. Bez lęku. Przylatuje osa w prążkowanym dresie i lezie mu po nosie odbicia w szybie, lezie mu we włosy. Ani chybi kiedy indziej poczułby w mózgu owada chyżo przebierającego piekąc...

Karo | 2014-02-17
Na półkach: Przeczytane, 2014

Zbiór opowiadań Bohumila Hrabala stanowi (w moim przypadku) pierwsze spotkanie z owym autorem. Jedni mówią że nie powinno się zaczynać od tej lektury, a powinno się sięgać po wcześniejsze pozycje, by móc przebrnąć do końca, lub zrozumieć.

Pan Hrabal pisze według swojej wizji rzeczywistości, lecz nie jest ona zakrzywiona. Doprawia to dużą dawką czarnego humoru (po przeczytaniu wszystkich opowiadań dość dla niego charakterystycznego). Refleksje nad śmiercią, przeznaczeniem, sensem i trwaniem. Nieustanna zabawa słowem - gmatwa, miesza, wzbudza kontrowersje i daje wrażenie, jakby pisał to wszystko śmiejąc się donośnie chwaląc samego siebie chcąc czytelnika wprowadzić w zachwyt i zakłopotanie w tym samym momencie.

Jest to pierwsze, lecz nie ostatnie spotkanie z panem Hrabalem. I nie chodzi tutaj o to, żeby opowiadania zrozumieć, a przyjąć do wiadomości.

Książka nie podlegająca ocenie.

Mateusz | 2015-04-24

Warto głównie ze względu na tytułowe opowiadanie, jest zdecydowanie najciekawsze, najzabawniejsze i najbardziej refleksyjne z całej książeczki.

Joe | 2016-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2016