Ptaszyna

The Linnet Bird
przygody, wspomnienia, romans, podróże
Mila

Inne wydania

Poruszająca i niezwykle wciągająca powieść o miłości, cierpieniu i wolności. Akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Anglii i egzotycznych Indiach. Linny Gow, godna szacunku młoda żona i matka, zasiada do spisania historii swego życia. Ma o czym pisać: już w dzieciństwie w Lilverpoolu była prostytutką, i to bynajmniej nie jest jej największa tajemnica. Po tej pięknej i uprzejmej kobiecie trudno spodziewać się, że wiodła życia pełne dziwnych przygód i popełniła morderstwo...

źródło opisu: Świat Książki, 2005

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

sola255 | 2015-12-13
Na półkach: Dramat, Przeczytane

No i wzięłam się za pierwszy tom , tak jak powinnam ( choć i drugi zaliczyłam ).
XIX - wieczna Anglia , dziewczynka wcześnie osierocona przez matkę , pozostaje pod opieką ojczyma stając się dla niego źródłem dochodu , jako prostytutka.
Myślę ,że wtedy , takich losów dzieci można by znaleźć wiele.
Nie wiem jednak , ile z taką determinacją ( jak Linny) walczyłoby o przeżycie i wyrwanie się z kręgu biedy i upokorzenia , za wszelką cenę . Nie cofając sie przed niczym.
Taką właśnie bohaterkę silną, niezależną , bezpardonowo walczącą o "swoje" stworzyła autorka.
Po "nowe życie" wyrusza , jako towarzyszka przyjaciółki , do Indii ( kolonii brytyjskiej).
W tej historii nie ma romantyzmu , a jednak trzeba przewracać kartki , bo chce sie wiedzieć więcej.
Autorka wciąga nas w świat Linny , jej tajemnice , dziwne małżeństwo , romans...
Nawet romans jest odarty ze złudzeń , bez jakiejkolwiek przyszłości. Pozostaje tylko wspomnienie na resztę życia .
Trudne życie , ale dobra historia...

grażyna | 2014-02-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książkę chciałam przeczytać już dość dawno temu ciągle jednak były inne książki ważniejsze ale wreszcie zaczęłam czytać i ...przepadłam. Świetna książka, fajnie napisana wciągająca wciąż chce się dowiedzieć co będzie dalej i dalej. Z każdą przeczytaną kartką zagłębiamy się w życie Linny Gow - najpierw dziecka , a potem dorosłej już kobiety.
Linny po śmierci matki jako jedenastolatka zmuszona jest przez człowieka opiekującego się nią do prostytucji. Cięzko pracuje również w introligatorni. Po pewnym incydencie zabija w obronie własnej i ledwie udaje się jej przeżyć. Pewnym zbiegiem okoliczności wyjeżdża jako przyzwoitka przyjaciółki Faith do Indii.I tu dopada ją przeszłość.Wychodząc za mąż za Sommersa idzie z nim na układ.Pewna przygoda z pasztunem zaowocuje synem Dawidem, który jako swojego będzie wychowywał Sommers. Po śmierci męża Linny wraca do Anglii.
Polecam serdecznie książka ciekawa z nutką orientu.

allison | 2012-02-19
Na półkach: Przeczytane, Orient, Rok 2012
Przeczytana: 19 lutego 2012

Porywająca historia młodej kobiety, opowiedziana przez nią samą w formie wspomnień, które sięgają wczesnego dzieciństwa.

Losy tytułowej bohaterki przypominają kalejdoskop, w którym dobro przeplata się ze złem, radość ze smutkiem, miłość z nienawiścią. Niestety, negatywnych uczuć i dramatycznych przeżyć jest znacznie więcej niż przyjemnych momentów.
Ptaszyna nie poddaje się jednak, a siły dodają jej wspomnienia o matce, własne marzenia i chęć wyrwania się z patologicznego środowiska, w jakim dorastała.

Całość opowiedziana jest w przekonujący i poruszający sposób.

Autorce udało się nie tylko przedstawić pełen bólu portret skrzywdzonej kobiety, która walczy o swoje prawo do szczęścia. Książka pokazuje także społeczną panoramę dziewiętnastowiecznej Anglii, pełnej konwenansów, pruderii i uprzedzeń. Cechy te rządzą także życiem angielskich mieszkańców kolonialnych Indii, w których rozgrywa się druga połowa powieści.

Czyta się jednym tchem i trudno odmówić sobie pokusy odwracania...

Grażyna | 2011-03-22
Przeczytana: 21 marca 2011

Początkowo bardzo mroczna historia prostytutki, której udaje się wyrwać z tego światka i przeżyć podróż do Indii, gdzie czekają na nią...dowiedzcie się sami;)

Karina825 | 2014-01-11

Ta książka jest jak dobre ciastko, nieco zepsute zbyt dużą ilością lukru.

Na początku smakuje bardzo, ale im więcej 'zjemy', tym bardziej nas mdli. A szkoda, bo część dziejąca się w Liverpoolu jest naprawdę dobra. Niestety, Autorka uznała, że należy dodać nieco egzotyki do tej opowieści (jakby osadzenie akcji w środowisku prostytutek nie było wystarczająco intrygujące) i przerzuciła naszą bohaterkę do Indii. Na dodatek zafundowała jej tam wiele dodatkowych perypetii. Zbyt wiele. To jest właśnie ten mdlący lukier.

Mimo wszystko polecam, szczególnie na zimowe wieczory, kiedy chcemy oderwać się od tu i teraz. Działa!

Lillianna | 2013-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2013

Piękna. Wzruszająca. Prawdziwa. Od książki trudno się oderwać. Losy głównej bohaterki ciągle się zmieniają. W jednej chwili mamy wrażenie, że jakiś rozdział jej życia jest nam już prawie znany, a tu nagle czytamy, że wcale nie będzie tak jak nam się wydawało.

Dzięki książce będziemy mogli na chwilę przenieść się do XIX wieku. Znajdziemy się na brutalnych ulicach Liverpoolu ,by potem przenieść się do Indii, w których na bohaterkę czeka wiele przygód, wyzwań ale i poświęceń.

Linny ze zwykłej dziewczynki zamienia się w prostytutkę, której życie nie szczędzi. Takie życie to jednak nie wszystko co ma do zaoferowania los . Będziemy mogli śledzić losy Linny podczas zwykłego życia angielskich rodzin, którego będzie ona częścią, by wreszcie poznać ją jako żonę wysoko postawionego Anglika w Indiach.

Warto!

ennkaa | 2014-05-12
Przeczytana: 12 maja 2014

Nie podzielam niestety zachwytów nad książką. Może ze względu na niespełnione obietnice, które autorka zdaje się składać na samym początku a potem o nich zapomina.
Książka zaczyna się więc wstrząsającą historią małej dziewczynki, która zostaje zmuszona przez ojczyma do prostytucji. To jest otwarcie, po którym spodziewamy się naprawdę mocnej lektury. Potem mamy dość ciekawy etap historii życia w Liverpoolu a potem napięcie słabnie aby wreszcie całkiem osiąść na pseudoorientalnych mieliznach w Indiach. To tak jak by autorka miała pomysł na dwie różne książki, w innych sceneriach i z innymi bohaterkami, ale uparła się ,żeby połączyć je w jedną. Efekt jest taki,że książka jest bardzo nierówna. Momentami porywająca, kiedy indziej zwyczajnie nudna. Moja ocena jest więc średnią tych dwóch części...polecam pierwszą połowę;)

lila | 2015-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2015

To jedna z tych książek, których nie da się jednoznacznie ocenić. Teraz uważam, że jest świetna, a bywały momenty, że chciałam ją odłożyć.
Akcja rozgrywa się w początkowym okresie XIX wieku w Anglii, a następnie w Indiach. Narratorka barwnie opisuje swoje burzliwe i bogate w liczne "przygody" życie - począwszy od brudnych, mglistych i śmierdzących ulic Liverpoolu po luksusy w upalnej kolonii.
Życie Linny jest ciągiem błędów, kłamstw i nieszczęść. Czy znajdzie miłość i tak bardzo potrzebny spokój z dala od okrutnej ojczyzny?

Beata | 2011-07-18
Na półkach: Przeczytane, 2011, Ulubione

Fantastyczna powieść, która wciąga. Człowiek przenosi się w czasie, do innej rzeczywistości. W powieści zawarte są trudne tematy.Jedna z tych książek, do której często wraca się myślami po przeczytaniu. Życie bohaterki to ciągłe dążenie do wyrwania się z niewoli. Tytułowa ptaszyna najpierw znajduje się w klatce ojczyma, później w klatce prostytucji, następnie czeka ją klatka dobrych manier by w końcu trafić do złotej klatki męża. Co zadziwiające jest jeszcze klatka, do której sama weszła - klatka opium. Pęd do wolności dodaje Linny sił, pozwala podnosić się po upadkach i dalej walczyć. Polecam. Jak najbardziej polecam!

Basiątko | 2014-10-29
Na półkach: Przeczytane, Rok2014
Przeczytana: 28 października 2014

Bardzo piękna opowieść o smutnym życiu młodej kobiety,która z determinacją walczy o zmianę swojego losu.Historia pełna okrucieństwa,przerażających wydarzeń,nienawiści,cierpienia,a jednocześnie woli walki i miłości.Czyta się jednym tchem,bo historia Linny Gow jest wciągająca i poruszająca.Do samego końca autorka zaskakuje nas niespodziewanymi wydarzeniami.Książka dostarcza wiele emocji,gorąco polecam.