Bożyszcze tłumów

Tłumaczenie: Bożena Krzyżanowska
Wydawnictwo: Świat Książki
Make me an idol
miłość, rodzina, uczucia, tancerka, czar, moc

Powieść obyczajowa autorki Królowej deszczu. Ellen Kirby, słynna nowojorska tancerka, rezygnuje z kariery, opuszczając męża i córeczkę, by szukać szczęścia na dzikiej Tasmanii i w Indiach, gdzie czczą ją jak bóstwo... Dlaczego to robia Sugestywny portret niezwykłej i utalentowanej kobiety, która musi swe życie poddawać ciągłym próbom. Pełna egzotycznego czaru opowieść o sile przeszłości, potędze uczuć i uzdrawiającej mocy rodzinnych więzów.

Sonja | 2014-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2014

Malownicza historia, akcja dzieje się najpierw na wyspie w Australii, a później w Indiach. Splecione i dość pogmatwane losy kilku kobiet, a w szczególności Ellen.
Katherine Scholes ma dar przenoszenia czytelnika w miejsca o których pisze! Porusza również problem anoreksji i wpływ rodziców na kształtowanie się dziecka, jego późniejszych relacji z bliskimi i sferę emocjonalną.
Dobrze się czyta, autorka świetnie oddaje klimat miejsc, w których dzieje się akcja. Okładki i tytuł nie pasują mi do fabuły, ale polecam z czystym sumieniem. Odpoczęłam i zrelaksowałam się :)

wiejskifilozof | 2011-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2011

fajny romans , bez ckliwości .

szaranna | 2014-05-29
Przeczytana: 29 maja 2014

Książka pozyskała mnie od pierwszego spojrzenia, rzuconego przypadkiem na okładkę. Jeżeli macie jednak nadzieję na wgłębianie się w temat tańca, odłóżcie pozycję na półkę. Życie baletnicy jest tylko tłem do zbudowania portretu psychologicznego głównej bohaterki. Fabuła rozwija się leniwym rytmem, miarowo i niespiesznie, a podszyta jest nutami nostalgii i melancholii. Odnajdywanie siebie, własnego miejsca na świecie, znaczenie rodziny, konsekwencje wyborów wplecione w historię Ellen, budują nić przewodnią zdarzeń. Ani porywająca, ani odrzucająca - jedna z książek na leniwe deszczowe popołudnie. Gwarantuję przyjemnie spędzone chwile, o których szybko jednak zapomnicie po zamknięciu okładki.

Mało wciągająca historia o emocjonalnej dewiantce, która nie potrafi zbudować żadnej relacji z drugim człowiekiem. Najbardziej w życiu pragnie wolności, a wciąż coraz bardziej pogrąża się w zniewoleniu... Tylko dla wytrwałych! Uprzedzam, niektóre fragmenty są wręcz odrażające.

Jola | 2014-08-18

Niby rzecz o baletnicy, a w tle problem anoreksji i przyczyn zapadania na nią. Książka ta pozwoliła zrozumieć mi dlaczego niektóre matki opuszczają swoje dzieci. Bo nie potrafią zaakceptować tego, że stają się kobietami. A ponadto boją się, że mogą zrobić swoim dzieciom krzywdę. I nie chcą być takie jak ich matki.

Chwila_dla_siebie | 2016-04-05
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: kwiecień 2016

"Bożyszcze tłumów" to książka podejmująca trudną tematykę. Narzucanie dzieciom marzeń rodziców, chore dążenie do ideału, anoreksja, przytłaczająca sława i przede wszystkim: skomplikowane relacje matka-córka. Główna bohaterka zostaje porzucona przez matkę, która z biegiem lat zrozumiała podłoże swojego zachowania i postanawia wrócić. Jednak ojciec dziewczynki zabezpieczył ją na taką ewentualność - powrót nie będzie prosty.

Niestety to jedna z najsłabszych książek Katherine Scholes. Początek jest obiecujący (wspaniały, tasmański klimat), w treści znajdziemy kilka lekko wzruszających momentów, a pod koniec napięcie zaczyna wzrastać. Jednak motyw wyprawy do Indii jest tak absurdalny, że psuje wszystko to, co w tej książce da się lubić. Kilka wątków jest zupełnie niepotrzebnych, parę postaci zbędnych, a w licznych retrospekcjach łatwo się pogubić. W rezultacie książka stanowi dość chaotyczną całość. A to za mało jak na autorkę REWELACYJNEJ "Królowej deszczu", chwytającego za...

bernadeta1233 | 2013-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Odwieczne pytanie: na ile można ukształtować cżłowieka? Jaki wpływ na nasze postępowanie mają najbliżsi, ci, którzy wychowują? Tymi pytaniami można podsumować książkę Scholes. I mimo dobrego zakończenia jakoś tak smutno po ostatniej stronie. Ale pozycja warta uwagi.

Caroline | 2011-12-22
Na półkach: Przeczytane, Powieści
Przeczytana: 21 grudnia 2011

Interesująca, choć nieco zagmatwana. Można się pogubić, co jest snem, co wspomnieniem, a co dzieje się w chwili obecnej. Jednak trzeba przyznać, że jest ciekawa, więc polecam! ; ))

iza380 | 2011-10-12

Świetna książka, ale napisana jak dla mnie za "ciężko".

Agnieszka | 2011-03-22
Przeczytana: 2005 rok