Ptaszyna

Okładka książki Ptaszyna Linda Holeman
Okładka książki Ptaszyna
Linda Holeman Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Ptaszyna (tom 1) Seria: Magnolie literatura obyczajowa, romans
Ptaszyna (tom 1)
Magnolie
Linnet Bird
Świat Książki
2005-11-15
2005-11-15
Bożena Krzyżanowska

Akcja powieści "Ptaszyna" dzieje się w latach trzydziestych XIX wieku.
Gdy Linnet miała jedenaście lat, opiekun zaczął sprzedawać ją bogatym pedofilom. W pewnym momencie trafił na wyjątkową okazję. Za duże pieniądze dziewczynka miała zabawiać pana w jego domu. "Gentleman", stary syfilityk, mordował swoje ofiary i kolekcjonował ich włosy. Linnet cudem udało się uciec śmierci. Okaleczona miała zostać wrzucona do rzeki. Ucieka od swoich prześladowców i trafia na ulicę.
Powieść wciąga już od pierwszego zdania i trzyma w napięciu do ostatniego.
Autorka barwnie opisuje brudne zaułki Liverpool i żyjące tam, sponiewierane przez życie dziewczęta. Opisuje podróż do Indii. Jednak to, co podobało mi się najbardziej, to opis angielskiej enklawy w Kalkucie.
Podoba mi się barwny język, którym posługuje się autorka.
Ta książka ma w sobie to "coś" co zachęca do czytania, coś co pozwala w pełni przeżywać losy bohaterki.
Polecam.

Akcja powieści "Ptaszyna" dzieje się w latach trzydziestych XIX wieku.

Książkę dostałam po ś.p. dziadku, który miał w zanadrzu na prawdę wiele ciekawych pozycji, ale z racji, że kierował on w książki raczej w jego przedziale wiekowym to ,,Ptaszynę'' odwlekałam zdecydowanie za długo, bo sądziłam, że nie przypadnie mi do gustu. Zdecydowanie się myliłam! Jestem zafascynowana w jaki sposób autorka przedstawiła życie naszej bohaterki, akcja działa się w idealnym tempie - nie nudziła mnie, ani nie sprawiała, że gubiłam się w sytuacjach. Linny od młodych lat nie miała łatwej sytuacji - była zmuszana przez ojczyma do prostytucji, musiała spełniać zachcianki obleśnych, starych mężczyzn. Po ucieczce z domu niestety została w nieopłacalnym biznesie przez jej niskie wykształcenie. Całe jej życie odmienił niespełniony lekarz, zwany Shakerem... To, co dzieje się po uratowaniu bohaterki jest jeszcze bardziej wciągające i zadziwiające, niż w pierwszej połowie opowieści. Bardzo przypadło mi do gustu, że akcja dzieje się w XIXw., poczułam klimat tamtych lat mimo, że nigdy nie zatracałam się w tamte czasy. Bardzo rozczulił mnie wątek przyjaciółki bohaterki, gdy ta wyszła za mąż za mężczyznę mimo, że był ,,odmieńcem'' rasowym. Jej śmierć przyprawiła mnie o łzy w oczach. Od początku uwielbiałam naszą Ptaszynę, była jedną z nielicznej grupy osób, która nie sprawiała, że moje ciśnienie wskakiwało do góry. Koniec bardzo mnie poruszył, był wybitny! Książka dumnie reprezentuje się na półce, a ja z ogromną dumą polecam ją każdemu gościowi mojego domu.

Oj ... czego to główna bohaterka nie doświadczyła - tyle tego jest, że aż przyprawia o przysłowiowy 'zawrót głowy'. Książka jest spowiedzią, a także pamiętnikiem Linny Gow (spisanym dla syna). Doświadczyła ona tylu traumatycznych przeżyć (wciąż żywych w pamięci),że nie jest w stanie normalnie funkcjonować – zresztą sama zwierza się: “Obiecałam sobie, że dzisiaj po raz ostatni pozwolę sobie na sen pod wpływem białego smoka. Obawiam się, że bez jego pomocy powróci stary, dobrze znany koszmar, przed którym od tak dawna próbuję uciec.” albo “Mak nie jest już w stanie dłużej dawać mi szczęścia, pozwala jedynie dalej wędrować przez życie.” – mimo to wciąż nie poddaje się! Tak jak kiedyś walczyła o przetrwanie, teraz walczy ze wspomnieniami oraz o równowagę i spokój ducha. Czy pokona trapiące ją 'demony'? Myślę, że warto przekonać się czytając książkę.

Pierwsza z serii, która czytałam jako ostatnią. Książka mi się podobała, jednak po przeczytaniu kolejnych części nie jestem już tak zachwycona jak poprzednimi - wszystkie pozycje Holeman są oparte na tym samym pomyśle, więc 3 z rzędu nie jest już odkrywcza. Tym niemniej książka jest ciekawa, czyta się lekko, najmocniejszą jej stroną są opisy przyrody, które przenoszą nas w inny świat. Historia romantyczna, dość przewidywalna, ale interesująca.

Uwielbiam.

Uwielbiam.

Historia kobiety, która od najmłodszych lat miało ciężko w zyciu. Już w wieku 11 lat została przez swojego ojczyma zmuszona do prostytucji. Oprócz pracy w introligatornii, musiała spełniać życzenia mężczyzn, których ojczym przyprowadzał do domu. Wszystko to działo się w Liverpoolu a później w Indiach, gdzie zawędrowała główna bohaterka Linny. Zauważała ona sprawy, których bogaci arystokraci nie chcieli dostrzec bo były dla nich niewygodne. W życiu Linny nie brakowało ciężkich przeżyć ani wydarzeń, które wstrząsały nią na resztę życia. Na szczęście po drodze spotykała także życzliwych sobie ludzi, którzy chcieli aby poczuła się w końcu szczęśliwa. Niestety nie było to takie proste ponieważ mężczyzna, którego poślubiła również nje dbał o nią i nie zależało mu aby była spełniona jako kobieta.
Nie jest to ani tani romans ani książka o miłości. Zdecydowanie za mało w niej o miłości ponieważ Linny nie potrafiła kochać przez to że już od 11 roku życia była wykorzystywana i tak naprawdę od nikogo nie zaznała prawdziwej miłości. Nie wiedziała co znaczy kochać się z uczuciem, okazywać sobie miłość, być dla siebie czułym i troskliwym.
Powieść bardzo smutna i wywołująca bardzo wiele emocji. Jednak pokazuje jak siłą woli i ciężką pracą można wydobyć się z samego dna i dążyć do realizacji swoich marzeń. Czyta się ją jak typowe czytadło dla kobiet ale jednak nie jest to takie typowe czytadło. Mnie osobiście książka zachwyciła i już czytam drugą część.

Przejmująca historia życia Ptaszyny, dziewczyny, która doświadczyła straty matki, okrucieństwa ojczyma i życia na mrocznych ulicach Liverpoolu.Dzięki determinacji wyrwała się z nizin społecznych by wpaść w kolejna pułapkę.
Dobrze napisana, lekka lektura na jesienne wieczory duży plus za opisy Indyjskiej przyrody

Jestem bardzo zadowolona, że wreszcie sięgnęłam po Ptaszynę. Z chęcią czytam książki z Indiami w tle, ta jednak z pozoru wydawała mi się romansidlem, za którym nie przepadam. Wszystkie postacie są dobrze nakreślone, a książka napisana jest dość ładnym językiem. Gdy tylko na chwilę dałam się osadzic w dość stabilnej sytuacji bohaterki, ta za chwilę zmieniała plany zmierzajac ku kolejnym zmianom.

Książka do poduchy. Żadna akcja, żadna sensacja(no może kilka sytuacji niesmacznych jest, ale nikną w tekście),i miło się po niej śpi.

Dawno książka tak mnie nie wciągnęła. Wspaniały klimat, ciekawe fabuła, polecam!

• 2011
  • Indie