Na piaskach pustyni

Świat Książki
romans
typ
papier
6,68 (142 ocen i 16 opinii)

Opis książki

Powieść obyczajowa, rozgrywająca się w egzotycznym Kairze. Malowniczy romans z lat czterdziestych i całkiem współczesna historia więzi, jaka połączy babkę z nastoletnią wnuczką. Iris, angielska lekarka, podczas II wojny przeżyła wielką, tragiczną miłość do brytyjskiego oficera. To uczucie sprawiło, że założona potem rodzina nigdy nie była jej naprawdę bliska. Na starość zamieszkała znów nad Nilem - miejscu swego romansu. Niespodziewany przyjazd zbuntowanej wnuczki Ruby, burzy spokój Iris. Obie, ku swemu zdumieniu, odkryją radość przyjaźni i rodzinnego ciepła.

źródło opisu: Świat Książki 2008

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Joanna | 2013-01-31
Przeczytana: czerwiec 2010

Historia trzech pokoleń kobiet jednej rodziny rozgrywająca się w Egipcie w latach czterdziestych ubiegłego wieku oraz współcześnie. Zagubiona w swoich problemach życiowych Ruby , po samobójczej śmierci chłopaka niespodziewanie przyjeżdża z Londynu do Kairu , gdzie w samotności spędza swe życie jej 80 letnia babcia Iris . Między kobietami rodzi się zrozumienie oraz głęboka więź. Będąca w depresji i cierpiąca na utratę pamięci Iris przekazuje wnuczce swe wspomnienia o wielkiej miłości do mężczyzny , który zginął w czasie wojny na pustyni wykonując niebezpieczne zadanie bojowe w czasie drugiej wojny światowej . Gdy pewnego dnia Iris wraz z wnuczką wyrusza na zwiedzanie Kairu, jej samochód bezwiednie prowadzi na pustynię. W ogarniającej pustynię burzy piaskowej jej samochód grzęźnie wśród wydm, ich życie jest w niebezpieczeństwie. Powieść wielowątkowa poruszająca złożone relacje uczuciowe pomiędzy kobietami trzech pokoleń , o niemożności uzewnętrzniania uczuć, bezsilności, a także...

Monika | 2010-07-26
Przeczytana: 19 lipca 2010

Na pierwszym planie związek dwóch bratnich dusz: ekscentrycznej babci i zagubionej, zbuntowanej wnuczki. W tle Kair z wąskimi uliczkami, Khan El Khalili i Miastem Umarłych.
Piękna, mądra, wciągająca, wzruszająca...

Tanczaca_z_Ksiazkami | 2010-10-21
Przeczytana: 18 października 2010

To książka przede wszystkim o pamiętaniu. Także o zapominaniu. Pełna zdań, które powinno się wydrukować i powiesić sobie nad łóżkiem.
Po drugie, jest to książka o miłości. Chyba przede wszystkim o miłości do życia, a na drugim dopiero miejscu o miłości między kobietą a mężczyzną, między rodzicami a dziećmi, między babcią a wnuczką.
O szukaniu siebie i swojej wartości i znajdowaniu jej w miejscach, w których nie spodziewamy się jej spotkać.
Jest to także książka o pustyni. Ale nie tylko, albo w niewielkim stopniu o tej z piasku.
Książka do której warto wracać.

elenkaa | 2013-09-20
Przeczytana: 20 września 2013

Momentami dobra, momentami trochę nudna. Historia wojenna ciekawa, czasy współczesne trochę mniej, ale przeczytać warto.

Anna | 2011-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2011

Lektura wciągnęła mnie bez reszty.Nie mogłam się skupić na niczym innym, ani oderwać się od niej do póżnej nocy.Nigdy nie byłam w Egipcie, ale po zamknięciu książki czuję się tak, jakbym właśnie wróciła z Kairu.Jakbym sama oglądała piramidy i zwiedzała muzeum.Czuję atmosferę miasta.Czuję pustynię, a pod powiekami mam obraz wydm.Ta książka to jedna wielka przygoda, ale i miłość.Miłość czysta i trudna i lecząca.I to cudne przesłanie:Życie jest cenne.Nie zawsze tu będziemy.

vintage-me | 2015-01-21

Nigdy bym nie przypuszczała, że romans historyczny tak mnie urzeknie! Sama nie sięgnęłabym po tą książkę, przeczytałam z polecenia i... zakochałam się w niej! Zahipnotyzowało mnie uczucie łączące Iris i Xan'a oraz Kair w latach 1940-1942... Na czas czytania książki przeniosłam się myślami i sercem właśnie w tamte czasy. Niesamowite, co ta książka zrobiła z moimi uczuciami! :)

nellanna | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Dokładnie to, czego można się spodziewać po opisie z okładki. Ja już chyba wyrosłam z romansów, nudzą mnie... Nawet jeśli pozują na intrygujące.Tu przynajmniej było egzotycznie i ciekawie ze względu na czasy i miejsca.Poza tym nihil novi sub sole. Wszystko, mam wrażenie, gdzieś już było i zmęczyło się tym występowaniem. Polecam jako gładkie czytadło, solidnie napisane, jednak bez emocji.

tikichomiktaki | 2013-09-25

Choć lato już za nami, to ja przeniosłam się na moment na gwarne ulice Kairu, gdzie pustynny piasek sypnął mi w oczy, a słońce spaliło kark. Tam też poznałam Ruby - zbuntowaną nastolatkę, która uciekła z domu i wyruszyła na spotkanie swojej babci. W ten sposób w egipskiej stolicy nastąpiło zderzenie dwóch kultur, a także dwóch zupełnie różnych światów. Z czasem jednak kobiety odkryły, że więcej je łączy, aniżeli dzieli i udało im się znaleźć nić porozumienia. Obie w Kairze odnalazły również miłość, zarówno tę romantyczną, jak i splecioną więzami krwi.

Akcja powieści rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych: podczas II wojny światowej oraz współcześnie i to właśnie te podróże w czasie pozwalają nam bliżej poznać historię miłości Iris i Xana, która moim zdaniem jest jednym z ciekawszych wątków powieści. Urzekająca, szczera i momentami tak piękna, że aż nierealna, a w końcu... tragiczna. Po szczegóły zapraszam Was już na karty powieści. Dodam jeszcze tylko tyle, że związek Ruby...

Anna | 2013-07-25
Przeczytana: 10 lipca 2013

Całkiem dobry zestaw przygotowało wydawnictwo RD.

"Więzień urodzenia"- rewelacyjna powieść, czytałam ją z zapartym tchem . Moja ocena 8/10
"Iris i Ruby" piękna, wzruszająca do łez powieść. Gorąco polecam! 8/10
"Czterdzieste czwarte dziecko"- Powieść przenosząca nas do stalinowskiej Rosji. Seryjny morderca dzieci kontra Lew Demidow- oficer bezpieki, który pomimo wszystko stara się go odnaleźć...
Moja ocena 8/10.

"Kryształowa czaszka"- przeczytałam i żałuję- jak dla mnie stracony czas.

Asik92 | 2013-04-05
Przeczytana: sierpień 2009

Początek nieco dziwny - ksiązka chwilami chaotyczna.

Wzruszająca.

Bardzo podobała mi się historia Iris i Xana - szkoda tylko, ze skończyła sie, jak się skończyła. Długo nie potrafiłam przestać myśleć o Xanie...

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jarosław Grzędowicz
    50. rocznica
    urodzin
    Zły koń! Bardzo zły, niepozytywny koń! Niedobry koń! Znaczy właściwie nie koń, tylko ten, renifer jakiś... Czy daniel... Cholera cię wie. Zły jeleń! Bardzo niedobre zwierzę wierzchowe nieznanego gatunku! Złe okapi! Brzydka żyrafa!
  • Niccolò Machiavelli
    546. rocznica
    urodzin
    Ludzi należy albo zjednywać sobie pieszczotą, albo niszczyć, bo za drobne krzywdy będą się mścili, a doznawszy wielkich nie będą już w stanie.
  • George Bidwell
    110. rocznica
    urodzin
    Za dużo myślisz. Spróbuj kierować się sercem. Moja matka mawiała, że sercem prędzej pojmiesz różne sprawy niż umysłem.
  • Cezary Zbierzchowski
    40. rocznica
    urodzin
    (...) nasza kultura stała się kulturą sampli, przetwarzanych w nieskończoność kawałków tego, co było.
  • Nina Garcia
    74. rocznica
  • Jerzy Kosiński
    24. rocznica
    śmierci
    Jak górskie szczyty dookoła patrzymy na siebie odseparowani dolinami, za duzi, aby przemknąć niepostrzeżenie obok, za mali, by dotknąć nieba.

Znajdź nas na Facebooku