Niewinne mścicielki

The Angelic Avengers
83-7120-297-0
Zosine, Lucan, pastor, Francja
kosmateczka

Londyn w latach czterdziestych dziewiętnastego wieku nie jest przyjazny dla samotnych dziewcząt. Zosine i Lucan, opuszczone przez rodziców, decydują się zbudować swą przyszłość pod opiekuńczymi skrzydłami starego duchownego. W jego francuskiej posiadłości prowadzą spokojne, wypełnione studiami, ascetyczne życie, w które nagle wdziera się ciąg zatrważających wydarzeń. Dziewczęta uświadamiają sobie, że pastor i jego żona nie są ludźmi, za których chcieliby uchodzić...

"Czy to coś dobrego, czy też nie do zniesienia, że nie możemy spojrzeć w przyszłość i dowiedzieć się, co nam się przydarzy?"

Ta powieść zdecydowanie odstaje od pozostałej twórczości Karen Blixen, i dla każdego jej wielbiciela może być pewnym rozczarowaniem. Tak było też ze mną - wiele lat temu, kiedy zaczytywałam się w książkach Blixen, a także jej listach i biografiach, "Niewinne mścicielki" były dla mnie przykrym zaskoczeniem. Nie pasowała mi ta historia do stylu Blixen.

Teraz, po latach, odebrałam ją zupełnie inaczej, może dlatego, że miałam zupełnie inne oczekiwania. Oczarowała mnie ta opowieść o dwóch niewinnych i naiwnych panienkach z pierwszej połowy XIX wieku, doceniłam tę historię, jej urok i niepokojący klimat.

Lucan i Zosine nagle zostają zupełnie same, zdane wyłącznie na siebie. Kiedy dostają się pod opiekę pewnego pastora i jego żony, uważają, że miały niezwykłe szczęście... Z czasem jednak okazuje się, że ich opiekunowie mają swoje tajemnice, a ich odkrycie może...

willscarlet | 2013-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Nie lubię słowa 'przeciętna' dlatego ocena tej książki tutaj jest trochę na wyrost. To nie jest zła książka, jest tylko tak specyficznie napisana, że trzeba się zupełnie przenieść mentalnie do II połowy XIX wieku i wtedy się da. Wtedy jest romantycznie, wzniośle, a w końcu dziwnie, strasznie i tajemniczo. I wtedy bardzo fajnie się czyta. Zdecydowanie książka dla wszystkich wyznawców Jane Austen.

ursi | 2011-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2011

Są lata czterdzieste XIX wieku. Ambitna, choć uboga dziewczyna Lucan Bellendon, otrzymuje propozycję od bogatego wdowca, która uwłacza jej godności. I tu, wgłębiając się w treść książki, zaczynam odnosić nieodparte wrażenie, że mam do czynienia z harlequinem. Moje zniechęcenie narasta wraz z myślą o komentarzu, jaki napiszę po jej przeczytaniu. Tymczasem akcja rozwija się i przeistacza się w mroczny kryminał.
Książka mimo wszystko pozostawia pewien niedosyt, powiedziałabym rozczarowuje wobec oczekiwań od autorki wspaniałej książki "Pożegnania z Afryką".

Vesna-Parun | 2011-05-08
Przeczytana: 30 kwietnia 2011

Zakochana w "Pożegnaniu z Afryką" sięgnęłam po kolejna powieść Karen Blixen. Książka jest dobra, nie tak, jak "Pożegnanie..."(które kocham!!!), ale dobra. Dwie, zagubione w życiu dziewczyny trafiają do obcego kraju, gdzie żyją w domu pobożnego pastora i jego żony. Od samego początku, od pierwszych stron czujemy jakiś tajemniczy nastrój grozy, przez pierwsze 200 stron atmosfera się zagęszcza, napięcie wzrasta, aż osiąga apogeum.Ale o tym, co się stanie, musicie sami się przekonać. Nie jest to szczyt możliwości duńskiej baronowej, ale uważam, że warto tę książkę polecić.

kina | 2012-07-14

Olga | 2016-07-14
Shiosai Tresbellevue | 2016-06-14
Przeczytana: 15 czerwca 2016
Znalezione w Ninatece: Pożegnanie z Afryką

Chodźmy, zaryzykujmy niepotrzebne życie. Bo jeżeli życie ma jakąś wartość, to polega ona na tym, że jej nie ma. Dziś o Karen Blixen, duńskiej pisarce, która przez lata miała plantację kawy w Afryce, lecz była zmuszona ją pożegnać - tak jak my zmuszeni jesteśmy pożegnać się z wakacjami i latem.