Uczta Babette

Karen Blixen Wydawnictwo: Rebis Seria: Seria kieszonkowa Rebis literatura piękna
2004-01-01
1995-01-01
837301618X
Rebis
literatura piękna
2004-01-01
837301618X
Seria kieszonkowa Rebis

Polecam. Opowiadania bardzo klimatyczne, może z tym mistycyzmem to trochę przesada, ale na pewno są mądre i refleksyjne. Chyba mają coś z baśni...No i ta elegancja i uroda języka, dziś niestety nieczęsto spotykana. Tak, choćby z tego powodu warto po nie sięgnąć.

Opowiadanie tytułowe- coś pięknego

Opowiadania mają swój klimat, nie każde mnie równo wciągnęło - zdecydowanie ciekawsze były te dłuższe. Czyta się dobrze.
(6/2018)

Jest to pierwsza książka Karen Blixen, jaką miałam przyjemność przeczytać. Styl tej autorki jest naprawdę niezwykły. Elegancki, ale jednocześnie bardzo klarowny, lekko czyta się jej słowa. Opowiadania w tym zbiorze łączy motyw przeznaczenia i żadne z nich mnie nie rozczarowało. Napisane w piękny sposób, są pełne emocji i wyjątkowego wglądu w ludzką psychikę.

Tylko mi się wydaje czy rzeczywiście Karen Blixen wielbiona jest głównie za "Pożegnanie z Afryką"? Dla mnie tymczasem genialne są właśnie te opowiadania. Wracam do nich co jakiś czas i ciągle odkrywam coś nowego.

opowiadania fantastyczne, bardzo klimatyczne, opowiadania lepsze niż lektura "Pożegnania z Afryką"

Trudno mi ocenić ten zbiorek pięciu opowiadań, czy też jak głosi tytuł "Anegdot o przeznaczeniu"
Czyta się bardzo dobrze, bo same opowiadania są bardzo dobrze napisane. Jednak o czym właściwie one opowiadają? Co autorka chciała nam przekazać? Czy cokolwiek chciała nam przekazać? Wydaje mi się, że jest to raczej "sztuka dla sztuki" niż jakieś drogowskazy. Może dlatego tak...

Szczególnie za opowiadanie tytułowe. Chyba arcydzieło.

Kiedyś usłyszałam że nikt jeszcze nie podał rozstrzygającej definicji artysty. Czyżby? To opowiadanie nią jest.

Karen Blixten to autor/ka, która nie przytłacza swoją narracją, nie popisuje się, nie oplata szczelnie opisywanej rzeczywistości swoimi interpretacjami. ona tka osnowę swoich opowieści na tyle luźno, by przez nią mogło przejść światło i spotkać się z naszą wyobraźnią.

Dla mnie jej opowiadania mają rangę i ciężar baśni.

Dyskusje

• Chcę w prezencie