Błękitna sukienka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Virgin blue
literatura piękna
Paideia

Dwie kobiety, dwie historie, wspólne dziedzictwo. Ella Turner próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości po przyjeździe do Francji. Czuje się wyobcowana i nieszczęśliwa. Chcąc zyskać akceptację otoczenia, postanawia wrócić do nazwiska rodowego Tournier i rusza śladami swoich przodków; nieoczekiwanie trafia na trop mrocznej zagadki z przeszłości. Francja, schyłek XVI wieku. Isabelle du Moulin, wyszydzana z powodu rudych włosów i oskarżana o konszachty z diabłem, zostaje żoną Etienne'a Tourniera, swego największego prześladowcy. W wyniku rozruchów na tle religijnym opuszcza Francję i ucieka do małego miasteczka w Szwajcarii. Nie wie, że przyjdzie jej za to zapłacić wysoką cenę. Tracy Chevalier (ur. 1962) należy do najpoczytniejszych pisarek amerykańskich. Sławę przyniosła jej „Dziewczyna z perłą”, której ekranizację mogliśmy niedawno oglądać w naszych kinach.

ewafra | 2019-07-09

Względnie dobra powieść obyczajowa choć dla mnie dużym minusem jest łączenie dwóch narracji, współczesnej i XVII-wiecznej. Nie lubię tego zabiegu. Zwłaszcza jeśli nie jest umotywowany czytaniem przez współczesnego bohatera pamiętników czy listów sprzed wieków. Tu nie ma żadnego takowego umotywowania dla pojawiających się nie wiadomo skąd, dlaczego i po co obrazów z życia XVII-wiecznych francuskich protestantów, uciekających przed prześladowaniami do Szwajcarii. Zwłaszcza, że współczesna bohaterka powieści, potomkini owych hugenotów choć interesuje się swoimi korzeniami i próbuje poznać historię rodziny to jednak czyni to z umiarkowianym zaangażowaniem i osiąga niezbyt spektakularne efekty. Działania te są raczej próbą ucieczki od niekochanego męża, przebrzmiałego związku i ogólnego niezadowolenia z własnego życia, niż rzeczywistą potrzebą poznania rodowej sagi. Nie dociera do żadnych źródeł, dzięki którym mogła by poznać opisywane wydarzenia z życia przodków. Może jest to wynik...

Bardzo dobra książka, zaskakująca, świetna rozerwałam się przy niej czyta się rewelacyjnie.
Umiliłam sobie miły wieczór przy kubku gorącej herbaty, zrelaksowała mnie.

darek_lask | 2017-10-11
Przeczytana: 11 października 2017

Okładka, w przeciwieństwie do zawartości książki, jest totalną porażką.
Zauroczyła mnie ta dwutorowo opowiedziana historia.

Anksunamun | 2016-09-05
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Nazwałabym tę historię, jeśli mogę to tak wyrazić, "iluzoryczną". Współczesność pomieszana z realiami XVI-wiecznej Francji, z elementami niejasnej magii. Chevalier ma talent do opowiadania wszystkiego okrężną drogą, metaforycznie, jednocześnie bardzo głeboko przemawiając do czytelnika i rozpościerając przed nim plastyczny obraz. "Błękitna sunkienka" moim zdaniem nie jest ani romansem, ani powieścią fantastyczną czy psychologiczną. Właśnie ta jej ulotność i brak precyzji powodują, że mimo nieokreślonego rodzaju jest jednak dość ciekawa. Próżno szukać w niej wiekich wrażeń i szybkich zwrotów akcji, gwarantuje jednak pobudzenie intelektualne, dając powód do przemyśleń nad własnym życiem i wyborów, jakich w nim dokonujemy.

sigma122 | 2016-08-30
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

Ciekawa opowieść, choć nie porywająca. Przeczytałam, ale więcej do niej nie wrócę. Nic specjalnego

Scarlecia | 2015-01-25
Przeczytana: 2009 rok

Świetna historia. Wciągająca fabuła rozgrywająca się kilka wieków temu. Poruszające zakończenie.

magdalena | 2014-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Błękitna sukienka to takie czytadło dla kobiet. Historia dwóch kobiet z tej samej rodziny na przestrzeni wieków. Można krótko streścić-lata mijają, kobiety mają te same problemy, przeżywają te same wątpliwości. Może tylko tym współczesnym łatwiej jest być odważną i walczyć o swoje szczęście. Ale ten morał znamy i bez lektory książki Tracy Chevelier. Można czytać na przykład na wakacjach - wtedy czyta się nawet przyjemnie.

Fantastyczna książka. Przeczytałam ją dwa razy i chciałabym ją mieć na swojej półce :)

czytamcałyczas | 2013-04-18

To książka , o której niestety szybko się zapomina , niestety mimo ,że bohaterowie są wyraziści i mają czytelnikowi coś ciekawego do przekazania .Jeżeli miałbym wybierać , czy w tej książce bardziej mi się podobała cześć współczesna , czy też ta z XVI wieku , to bardziej do gustu przypadła ta z roku 1997 .

Małgorzata48 | 2012-06-25
Przeczytana: 2008 rok

Ciekawie pokazana jest atmosfera małego, francuskiego współczesnego miasteczka, zderzenie mentalności francuskiej i amerykańskiej. Ella czuje się w nim obco, czuje się odepchnięta, to jest fajnie pokazane. Potem to się zmienia, oczywiście dzięki "sile miłości" czyli mężczyźnie, z którym się wiąże (banał!). Odnośnie wydarzeń sprzed wieków - mam kilka zastrzeżeń ; zbyt łatwo przyszło Elli rozwiązać tę zagadkę. Trochę śmieszny był ten sen-halucynacja Elli z dziwną błękitną sukienką, która była jakby duszą poszukiwanej dziewczynki. Nieprawdopodobne było dla mnie odnalezienie domu, odnalezienie kości dziewczynki, a potem (lekko makabryczne_ urządzenie współczesnego pogrzebu dziewczynki sprzed 4 wieków. A może się czepiam? Czyta się lekko, fabuła jest zajmująca.
Nie można tej powieści porównać z Dziewczyną z perła" i z "Damą z jednorożcem" ale - można przeczytać.