Błękitna sukienka

Seria: Z fotelem
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Virgin blue
Paideia

Dwie kobiety, dwie historie, wspólne dziedzictwo. Ella Turner próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości po przyjeździe do Francji. Czuje się wyobcowana i nieszczęśliwa. Chcąc zyskać akceptację otoczenia, postanawia wrócić do nazwiska rodowego Tournier i rusza śladami swoich przodków; nieoczekiwanie trafia na trop mrocznej zagadki z przeszłości. Francja, schyłek XVI wieku. Isabelle du Moulin, wyszydzana z powodu rudych włosów i oskarżana o konszachty z diabłem, zostaje żoną Etienne'a Tourniera, swego największego prześladowcy. W wyniku rozruchów na tle religijnym opuszcza Francję i ucieka do małego miasteczka w Szwajcarii. Nie wie, że przyjdzie jej za to zapłacić wysoką cenę. Tracy Chevalier (ur. 1962) należy do najpoczytniejszych pisarek amerykańskich. Sławę przyniosła jej „Dziewczyna z perłą”, której ekranizację mogliśmy niedawno oglądać w naszych kinach.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: grudzień 2008

Zdecydowanie najlepszą książką, jaką przeczytałam przez ostatnie dwa tygodnie, jest „Błękitna sukienka” Tracy Chevalier. Osobiście bardzo lubię powieści Chevalier, nie tylko za nietypowe fabuły i zachwycająca pieczołowitość w odtwarzaniu realiów historycznych. Lubię jej powieści dlatego, że jej bohaterki to feministki, najbardziej „ludzkie” i najbliższe mojemu pojęciu prawdziwych. Autorzy współcześni, decydując się na osadzenie powieści w minionych epokach, mają obrzydliwą tendencję do obdarzania bohaterów mentalnością właściwą ludziom wieku XXI, a nie, powiedzmy, XIV czy nawet XVIII. Nie twierdzę, że za czasów Dyrektoriatu czy dynastii Plantagenetów nie było kobiet zdecydowanych, silnych, gotowych bronić swojego „ja”, swojej prywatnej autonomii, ale nie bardzo wierzę, że na przykład hiszpańskie czy włoskie arystokratki zamiast staników paliły tiurniury i gorsety, i domagały się ograniczenia roli mężczyzn.
Lubię powieści Chevalier właśnie dlatego, że jej bohaterki, żyjąc w świecie...

szachownica | 2011-05-17

Nie jest to wielka literatura, ale szczerze polecam tę opwieść każdej kobiecie i nie tylko. Czasami potrzebujemy chwili dla siebie. Zaszywamy się wtedy w uroczy kącik z ciekawą książką, która przeniesie nas w inne nieznane czasy. Wzruszy nas, zainteresuje np. historią, sztuką,innym człowiekiem. To cudowna terapia i polecam ją każdemu. Niech czytadła dobrze się mają!!

wiejskifilozof | 2013-04-18

To książka , o której niestety szybko się zapomina , niestety mimo ,że bohaterowie są wyraziści i mają czytelnikowi coś ciekawego do przekazania .Jeżeli miałbym wybierać , czy w tej książce bardziej mi się podobała cześć współczesna , czy też ta z XVI wieku , to bardziej do gustu przypadła ta z roku 1997 .

Bed | 2010-09-03
Przeczytana: 2010 rok

Można się trochę dowiedzieć o hugenotach, To nie jest nawet pseudo historyczna powieść. Oczekiwałam czegoś więcej.

Fantastyczna książka. Przeczytałam ją dwa razy i chciałabym ją mieć na swojej półce :)

Isadora | 2010-10-15
Przeczytana: 2007 rok

Po opisie na okładce spodziewałam się czegoś więcej,a czuję tylko głęboki niedosyt.Świat jest okrutny,kobiety mają w nim przechlapane,coś jeszcze?
Były momenty,które mnie wzruszyły,ale to zdecydowanie za mało,by całość potraktować jako ciekawą lekturę.

Anksunamun | 2016-09-05
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Nazwałabym tę historię, jeśli mogę to tak wyrazić, "iluzoryczną". Współczesność pomieszana z realiami XVI-wiecznej Francji, z elementami niejasnej magii. Chevalier ma talent do opowiadania wszystkiego okrężną drogą, metaforycznie, jednocześnie bardzo głeboko przemawiając do czytelnika i rozpościerając przed nim plastyczny obraz. "Błękitna sunkienka" moim zdaniem nie jest ani romansem, ani powieścią fantastyczną czy psychologiczną. Właśnie ta jej ulotność i brak precyzji powodują, że mimo nieokreślonego rodzaju jest jednak dość ciekawa. Próżno szukać w niej wiekich wrażeń i szybkich zwrotów akcji, gwarantuje jednak pobudzenie intelektualne, dając powód do przemyśleń nad własnym życiem i wyborów, jakich w nim dokonujemy.

magdalena | 2014-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2014

Błękitna sukienka to takie czytadło dla kobiet. Historia dwóch kobiet z tej samej rodziny na przestrzeni wieków. Można krótko streścić-lata mijają, kobiety mają te same problemy, przeżywają te same wątpliwości. Może tylko tym współczesnym łatwiej jest być odważną i walczyć o swoje szczęście. Ale ten morał znamy i bez lektory książki Tracy Chevelier. Można czytać na przykład na wakacjach - wtedy czyta się nawet przyjemnie.

Małgorzata48 | 2012-06-25
Przeczytana: 2008 rok

Ciekawie pokazana jest atmosfera małego, francuskiego współczesnego miasteczka, zderzenie mentalności francuskiej i amerykańskiej. Ella czuje się w nim obco, czuje się odepchnięta, to jest fajnie pokazane. Potem to się zmienia, oczywiście dzięki "sile miłości" czyli mężczyźnie, z którym się wiąże (banał!). Odnośnie wydarzeń sprzed wieków - mam kilka zastrzeżeń ; zbyt łatwo przyszło Elli rozwiązać tę zagadkę. Trochę śmieszny był ten sen-halucynacja Elli z dziwną błękitną sukienką, która była jakby duszą poszukiwanej dziewczynki. Nieprawdopodobne było dla mnie odnalezienie domu, odnalezienie kości dziewczynki, a potem (lekko makabryczne_ urządzenie współczesnego pogrzebu dziewczynki sprzed 4 wieków. A może się czepiam? Czyta się lekko, fabuła jest zajmująca.
Nie można tej powieści porównać z Dziewczyną z perła" i z "Damą z jednorożcem" ale - można przeczytać.

sigma122 | 2016-08-30
Przeczytana: maj 2010

Ciekawa opowieść, choć nie porywająca. Przeczytałam, ale więcej do niej nie wrócę. Nic specjalnego