Znalezione w Ninatece: Pożegnanie z Afryką

LubimyCzytać LubimyCzytać
03.09.2015

Chodźmy, zaryzykujmy niepotrzebne życie. Bo jeżeli życie ma jakąś wartość, to polega ona na tym, że jej nie ma. Dziś o Karen Blixen, duńskiej pisarce, która przez lata miała plantację kawy w Afryce, lecz była zmuszona ją pożegnać - tak jak my zmuszeni jesteśmy pożegnać się z wakacjami i latem.

Znalezione w Ninatece: Pożegnanie z Afryką

Mieszkała w Kopenhadze, Paryżu i Rzymie, ale to Kenii poświęciła swoją najsłynniejszą książkę Pożegnanie z Afryką i większość opowiadań. Karen Blixen - bo o niej mowa - wybitna duńska pisarka, przez 17 lat mieszkała w Afryce, gdzie wraz z mężem, szwedzkim baronem Brorem von Blixen-Finecke  założyła w 1914 roku farmę kawy. Na plantacji pozostała również długo po separacji i rozwodzie. Do Danii wróciła dopiero w 1931 roku, kiedy z powodu załamania rynku kawy musiała sprzedać farmę.

Miałam farmę w Afryce. To zdanie pisane tęsknotą i żalem. To pierwsze zdanie ”Pożegnania z Afryką”. Książka powstała po powrocie do rodzinnego kraju, kiedy Blixen zajęła się pracą literacką. Jej najgłośniejsze dzieło ukazało się w 1937 roku. W 1952 roku odznaczona została nagrodą literacką Złote Laury. Wydała również m.in. Siedem niesamowitych opowieści (1934), Zimowe opowieści (1942), Niewinne mścicielki (1947), Anegdoty o przeznaczeniu, wydawane później jako Uczta Babette (1958) oraz Cienie na trawie (1960).

Posłuchajcie fragmentu, który otwiera książkę ”Pożegnanie z Afryką”:

Fragment audycji „Finezje literackie”; prod. Polskie Radio S.A.; więcej na ninateka.pl

 

Fragment stanowi część pierwszego odcinka cyklu, w którym w rozmowie z Grażyną Gronczewską, krytyk literacki Tomasz Miłkowski opowiada o najsłynniejszej powieści Karen Blixen i zastanawia się nad fenomenem jej nieustającej popularności. Podobnie jak autorka audycji podkreśla rolę pełnego fascynacji, szacunku i autentycznej chęci zrozumienia stosunku Dunki do opisywanych ludzi, obyczajów i sytuacji. Fragment powieści w przekładzie Józefa Giebułtowicza i Jadwigi Piątkowskiej czyta Elżbieta Kijowska. Audycja zilustrowana została muzyką Johna Barry’ego: ścieżką dźwiękową filmu ”Tańczący z wilkami” (1990).

Finezje literackie to cykl audycji Polskiego Radia poświęcony znanym przedstawicielom świata literatury oraz zjawiskom literackim. W poszczególnych odcinkach poznajemy znakomitych twórców słuchając fragmentów utworów, niekiedy w ich własnym wykonaniu, oraz przez wypowiedzi bliskich im osób, komentarze krytyków i historyków.

Za udostępnienie materiałów serdecznie dziękujemy serwisowi Ninateka.pl.

Ilustracja: Karen Blixen, fot. Per Willmann, Europeana, CC BY-NC-ND.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 03.09.2015 11:24
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post