Cienie na trawie

83-7301-283-4
Małgorzata Klimek
Afryka

Na półkach: , , , ,

'Niestety, mimo sympatii do autorki i jej cudownego "Pożegnania z Afryką" nie mogę dać więcej gwiazdek. Za pochwałę myślistwa, za rasistowskie opinie o rdzennych mieszkańcach Kenii. Ja wiem, że to inne czasy i okoliczności, ale niesmak pozostaje.

Tęsknota za farmą, którą kochała i musiała opuścić. Niesamowite, że miejsce tak odległe geograficznie i kulturowo może ogazać się twoim miejscem na ziemii, miejscem gdzie odnajdujesz szczęście.

Książka chyba nawet lepsza niż "Pożegnanie z Afryką". Przepiękne portrety ludzi i literackie pejzaże. Opowiedziane z miłością i uczuciem.

Jest to kontynuacja "Pożegnania z Afryką", któremu poświęciłem pracowitą recenzję i obdarzyłem sześcioma gwiazdkami. I tak wskazane jest wcześniejsze przeczytanie "Pożegnania..", więc tutaj powtórzę mały fragment:
"..Nie będę powiększał ilości pochlebnych recenzji, zresztą całkiem słusznych, tylko że pozbawionych jednej uwagi, ze ...

Dobre uzupełnienie dla osób, które mają za sobą lekturę "Pożegnania z Afryką" i taką kolejność czytania sugeruję.

Pełna uroku książka. Ciekawie wypada możliwość porównania niektórych opisanych tu zdarzeń z tym, co autorka przedstawia w "Pożegnaniu z Afryką". Oczywiście na tle "Pożegnania z Afryką" książka wypada nieco słabiej, ale z pewnością warto ją przeczytać.

Dobra lektura nawiązująca do pobytu autorki w Afryce. Jednak czytając ją odczuwałam pewien niedosyt, a momentami miałam wrażenie, że umykają mi istotne wartości z niej płynące. Być może dlatego zabierałam się do jej przeczytania kilkakrotnie. Nie mniej jednak, nie żałuję. Bardzo zaciekawiła mnie postać Faraha, jego tajemniczość doskonale uzupełniała obraz Czarnego Lądu.

Czytałam dość dawno, ale do tej pory pamiętam piękny rozdział, o człowieku, który wszedł w życie autorki jako służący, a został przyjacielem, tłumaczem Afryki, wsparciem.

Z Karen Blixten chciałabym się spotkać, gdyby to było "możliwe".

Jest to kolejna książka, którą przeczytałam w wieku 16 lat i ocena jest zgodna z moją oceną książki w tamtym czasie. Czy byłaby taka sama teraz? Trudno powiedzieć. Musiałabym ją jeszcze raz przeczytać :)

Dyskusje

• Afryka
  • 2011
  • Z biblioteki
  • Z Afryką w tle
  • Proza spoza
  • POSIADAM

Dodaj cytat z książki Cienie na trawie