Pożegnanie z Afryką

Karen Blixen Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich literatura piękna
Out of Africa
2019-08-14
Józef Giebułtowicz
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich

Oficjalne recenzje i

Jeździć konno, strzelać z łuku, mówić prawdę

[ 4 ] Link do recenzji

Na półkach: , , , , ,

Mnie obecnie jakoś szczególnie nie zaskoczyła, ale rozumiem, że na czasy w których została opublikowana, musiała być kopalnią wiedzy o życiu w Afryce. Mimo wszystko, czytało mi się bardzo przyjemnie. Myśle, że zawsze warto usłyszeć relacje „z pierwszej ręki”, od osoby która spędziła w Kenii kawał swojego życia.

Dawno nie czytałam tak pięknie napisanej książki.

“Pożegnanie z Afryką” wzięłam do ręki ze sceptycyzmem – wiedziałam, że mnie zainteresuje, ale w tamtym momencie miałam raczej ochotę na lekką fabułę z dialogami niż na rozległe opisy i brak “porywającej” akcji. Ostatnią kartkę przewróciłam z żalem.

Karen Blixen opisuje Afrykę w przepiękny sposób. Opisy są złożone, ale...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

To książka z rodzaju tych, które trzeba przeczytać. Nie jest może niebywale porywająca, raczej spokojna i pełna malowniczych opisów, czasem ma sie wrażenie że pisana wręcz chaotyczne. Przede wszystkim jednak jest to autobiografia ukazująca życie autorki w Afryce, zmagania z jakimi się borykała prowadząc farmę i plantację kawy, relacje białych z czarnymi. Jedno jest pewne:...

"Rzadko spotyka się podobny kunszt pisarski, prozę tak powściągliwą, a równocześnie tak poetycką, pozbawioną nawet śladu ckliwości, a przepojoną głębokim, racjonalnym humanitaryzmem, dającą człowiekowi wiele do myślenia."
Józef Giebułtowicz, Posłowie

Dobra, naprawdę dobra książka! Autorka swoimi wspomnieniami zabiera nas do klimatycznej Afryki, do osób, których poznała i do ich historii. Jednak do moich ulubionych z Serii Skandynawskiej, należeć nie będzie. Nie poruszyła mną tak bardzo, jakbym tego oczekiwała. Zbyt dużo opisów, choć pięknych, a za mało akcji. Były momenty, że strasznie się nudziłam, niestety.

,,Pożegnanie z Afryką" nie jest książką podróżniczą. To przede wszystkim zbiór wspomnień o przyrodzie Afryki i o ludziach, którzy towarzyszyli autorce na plantacji kawy w Nairobi. Karen Blixen wiernie oddaje krajobraz, warunki życia i zwyczaje, na szczęście bez wyniosłości względem rdzennej ludności Afryki. Spokojna, wręcz sentymentalna książka bez akcji, a mimo to...

Przepiękna, chociaż nawet to słowo wydaje się niedomówieniem.
Bogate opisy przyrody, bardzo rzeczywiste, które sprawiły, że mogłam zwiedzić okolicę plantacji autorki bez wychodzenia z domu i poczuć niepowtarzalny afrykański klimat.
Ukazanie relacji głównej bohaterki z mieszkańcami Czarnego Lądu bez typowej dla Europejczyków arogancji i wyższości, za to z ogromnym...

"Pożegnanie z Afryką" to autobiograficzna powieść Karen Blixen, która właśnie na tym kontynencie założyła plantację kawy. Książka ukazuje odczucia jakie towarzyszą Europejce, która staje na obcym lądzie. Jak wyglądały jej relacje z tubylcami, jak odnalazła się w zupełnie odmiennej etnicznie społeczności, z jakimi przeciwnościami musiała się mierzyć.
Jeżeli chodzi o treść...

Blixen w bardzo subtelny sposób opisuje swoje stosunki zarówno z Afryką, jak i osobami dla niej bliskimi. Afryka z tamtych lat na pewno nie wróci, ale to, jak została przez autorkę opisana, z jakim uczuciem, sprawia, że te wszystkie obrazy stają przed oczami i chociaż w taki sposób możemy się tam znaleźć.

Piękna opowieść...uwielbiam Afrykę wiec te klimaty są mi b.bliskie

Dyskusje

3 892