The Magic Toyshop
Paya

Po tragicznej śmierci rodziców piętnastoletnia Melania przenosi się z rodzeństwem do domu wuja Filipa, ekscentrycznego wytwórcy zabawek. Ale nowo poznany świat, mimo bajkowych dekoracji, nie jest światem niewinnym. W każdym kącie czają się tu niepewność i zagrożenie, poddając zwiewną jak muślin, wychowywaną dotąd w cieplarnianych warunkach nastolatkę przyśpieszonemu procesowi dojrzewania.
Powieść Carter urzeka niezwykłą urodą stylu, pełnego kwiecistych, barokowych metafor i szokuje ostrością widzenia rzeczywistości, choć ta nieustannie oscyluje na kartach książki między jawą a snem.

allison | 2013-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2013

Powieść pełna magii, niedopowiedzeń (zwłaszcza w drugiej części) oraz wielkiej gry wyobraźni. A to jest to, co w literaturze bardzo cenię i lubię. I zapewne dlatego chłonęłam tę historię jak sucha gąbka wodę:).

Czytanie "Magicznego sklepu z zabawkami" to uczta duchowa, której sprzyja również oryginalny, bardzo barwny i plastyczny język. Wiele jest w nim niepowtarzalnych opisów, metafor, określeń, które przykuwają uwagę czytelnika.

Ogromną rolę odgrywa nastrój - od początku wyczuwa się jakiś niepokój, który wzmaga się, gdy główna bohaterka wraz z rodzeństwem trafia do domu dziwacznego wuja Filipa. W tym miejscu od początku wszystko jest inne niż w rodzinnym domu Melanii i nie chodzi jedynie o kontrast dotyczący komfortu.
W mieszkaniu i sklepie wuja czuć czające się demony, które w pełni ujawniają swoją obecność, gdy początkowo nieobecny Filip wraca do domu. Atmosfera, jaką mężczyzna tworzy, zagęszcza się i trzyma w napięciu niemal do ostatnich stron.
Na wyobraźnię czytelnika...

Fatuum | 2014-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Przez cały czas myślałam sobie np. "Oj rany, niech on będzie dla niej dobry!" i podobne rzeczy. Czy wszystkie kobiety tak ładnie piszą? Mam nadzieję, że tak, tak mało czytam książek napisanych przez kobiety... Mogłam przeczytać coś, co było mi bardzo bliskie, bo też jestem dzieciakiem w domu pełnym wariatów i też mam takiego dzielnego, mądrego chłopca jak Finn, ale najwięcej tu robi ten sposób myślenia i myślenie "ładnymi obrazkami" i pełno magii, i pełno niepokoju.

marcinb | 2014-01-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Niepokojąca i jakoś dziwacznie perwersyjna jest to powieść. Realizm w postaci konsekwencji życiowego dramatu - tragicznej straty rodziców - głównej bohaterki, Melanii, miesza się tu ze światem kolorowej, ale kryjącej pod powierzchnią brud i ohydę, złej bajki. Ta zła bajka, niczym senna mara, która uparcie nie chce się skończyć, to dom wuja Filipa, gdzie Melania trafia wraz ze swym młodszym rodzeństwem. Jest zupełnie jasne, że wuj Filip to ucieleśniony patriarchat, reglamentujący przestrzeń życiową pozostałych domowników, przywłaszczający sobie pozycję samca alfa, umiejętnie trzymający innych w szachu napięciem między przemocą potencjalną, zawieszoną w powietrzu, a przemocą realną, dawkowaną oszczędnie acz bezwzględnie. Mnie jednak zaintrygowało coś innego. Co takiego sprawia, że Melania - ciesząca się przecież w dawnym domu rodzinnym wszelkimi przywilejami wolności, również wolności do “bycia niegrzeczną” - tak łatwo podporządkowuje się dyktaturze wuja Filipa, nie wznieca żadnej...

domi | 2010-10-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Bardzo intrygujący tytuł, książka wydaje się być bajeczna i czarująca, jednak tak w rzeczywistości nie jest. Smutna, przerażająca i przygnębiająca - tymi właśnie przymiotnikami śmiem ją ocenić. Obraz książki jest ukazany w sposób dobitny, często drastyczny. Jak najbardziej godna polecenia.

elentari | 2016-05-03

Senna, pełna złożonej symboliki opowieść o dojrzewającej dziewczęcej seksualności, jednocześnie naturalistyczna i pełna liryzmu; łamiąca ogólnie przyjęte tabu, ale jednocześnie pełna czułości w stosunku do głównej bohaterki, jej zagubienia i prób odnalezienia własnej tożsamości.

koninianka | 2015-03-29
Przeczytana: 29 marca 2015

Oryginalna i dość dziwna opowieść. Sugerując się tytułem spodziewałam się czegoś bardziej baśniowego, ale i mniej złowrogiego. Absolutnie nie spodziewałam się tego, co kryje okładka. Fajna niespodzianka.
Magia z pewnością łączy rodzeństwo rudzielców, którzy pod nieobecność groźnego wuja Filipa, bawią się i grają jak stworzenia wyjęte z mitów. Główna bohaterka -Melania jest dziewczyną inteligentną, która będąc jeszcze na granicy dzieciństwa i dorosłości, musiała nagle porzucić poczucie bezpieczeństwa nieświadomego dziecka i stać się żyjącą w prawdziwym, okrutnym świecie dorosłą. Jej opowieść o życiu w zimnym i surowym domu wuja Filipa, przepełniona jest porównaniami z mitologii i baśni ( głównie o Sinobrodym) , jakby jej organizm walczył z nieprzyjaznym miejscem podsuwając niesamowite twory wyobraźni.
Mamy tu młodzieńczą miłość, piękno sztuki i muzyki, brutalne zło i jednocześnie rodzinne ciepło, a także niespodziewane zakończenie. Można chyba stwierdzić, że ten sklep z...

łatkaz | 2014-10-17
Przeczytana: 11 grudnia 2013

Wspaniała przygoda, pełna niedopowiedzień i czaru. Zmusza do myślenia i ciężko pozbyć jej się z głowy. Polecam!

aleksandra86 | 2015-11-15
Przeczytana: 14 listopada 2015

Magiczny realizm. Sensualnie opisany świat, chwilami przeplatający rzeczywistość ze snem sprawia,że ciężko mi było oderwać od tej książki.

lechatnoir27 | 2016-11-18
macpar | 2016-10-20