Flashback 2. Okradziony świat

Cykl: Owen Yeates (tom 4)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Owen Yeates
zbr

Owen Yeates – jeżeli chodzi o dzieła sztuki, preferuje te spotkane w nocnych klubach.

Kiedy ktoś rąbnie Ci portret babci, to jest to kradzież.
Gdy okradnie słynne muzeum, mamy skok stulecia.
A co, jeżeli komuś do rąk przykleja się 20 wieków najlepszego w dziejach ludzkości malarstwa? Pieprzone 2742 mistrzowskie płótna? Na raz?

Dobrze kombinujesz - ktoś obrobił świat.
Tylko kto i po co?

veinylover | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Dla mnie najsłabszy tom z dotychczasowych. Eskalacja przenoszenia w czasie, okropność, a do tego odgrzewany kotlet, czyli stary wróg Yeatesa w kolejnej beznadziejnej odsłonie. Fabuła z przegięciem do absurdu.
Jedyne światełko, to sadystyczna Fiona, która piękniała wraz pojawieniem się w jej głowie eskalujących sadystycznych myśli połączonych z chęcią orgazmowania, a jego poziom zależał wprost proporcjonalnie od intensywności sadystycznego spełniania się. Moja słabość do wrednych kobiet tego typu znalazłaby namiastkę zaspokojenia, gdyby nie sposób, w jaki ta urocza postać została potraktowana przez autora oraz te pełne hipokryzji wzdraganie się Yeates'a przed oddaniem się jej rozkoszom. Czyżby autora pociągały takie kobiety, a wstyd zanurzony w hipokryzji nie pozwolił przetrwać tej postaci? To całkiem możliwe, ale z drugiej strony sadyzm tej postaci przedstawiony był jak dla mnie zbyt stereotypowo, jednowymiarowo. Jako nienormalny, antyspołeczny. Jakaś skrzywdzona dziewczynka,...

Tomasz | 2016-03-31
Przeczytana: 22 marca 2016

Owen Yeates odbiera telefon i ... No właśnie. Kolejna podróż w czasie, następna wycieczka na Księżyc, kolejne mordobicia i strzelaniny. Uwielbiam takie lektury, ale cyklem Dębskiego jestem już zmęczony. 2742 największe dzieła malarskie skradzione? Przez przybyszów z przyszłości? ABSURD!!! Nawet s-f musi mieć jakąś racjonalną fabułę.
Przesada, Panie Dębski! Gdyby nie klimat i postać łapsa Yeatesa nie byłoby żadnych gwiazdek.
Pierwsze rozczarowanie dotczące tej serii.

byłem_fprefectem | 2013-03-13
Przeczytana: 13 marca 2013

Przyznaję się bez bicia, lubię prozę Dębskiego. To nic, że granica absurdu została przebita o jakieś trzysta procent. Nieważne, że ilość paradoksów na stronę przekracza wszelkie dopuszczalne normy, nawet te przyjęte dla fantastyki mało naukowej. Kiedy czytam jego książki świetnie się bawię, a to jest dla mnie bardzo ważne. Szkoda tylko, że wystarczają (i tak jest w tym przypadku) czasami na zaledwie jeden wieczór.

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2013/03/w-czasie-suszy-owena-yeatesa-na-szosie.html

Efemeryda | 2018-09-26
Przeczytana: 11 maja 2018

Absurd absurdem absurdalną groteskę na tle paradoksu temporalnego pogania. Świetne powiedzonka, dużo ironii i..tak, po dwakroć tak, absurdu. Świetna odprężająca acz nie odmóżdżająca lektura. Dębski igra nie tylko ze zmysłami, w tym artystycznym, czytelnika.

macrac1068 | 2017-12-14
Przeczytana: 14 grudnia 2017

Nie oszukujmy się: Dębski tym cyklem się bawi. Mam coraz większą pewność, że Owen to ironiczne alter-ego Dębskiego, który własnoręcznie opisuje swoje wyimaginowane przygody. Wątków autoironicznych w tej serii jest aż nadto. Problem leży w tym, czy my się równie dobrze bawimy (?) . Flasback 2 to nie tylko pojechanie "po bandzie", ale wyjechanie poza nią. Dębski motywem przewodnim uczynił absurdalną kradzież "wszystkich" najsłynniejszych obrazów z całego świata oraz podróże w czasie. Kolejny raz (2). Sam pomysł chyba autorowi tak przypadł do gustu,że postanowił zrobić powtórkę z rozrywki z udziałem tych samych bohaterów co w części 1. Ale ponieważ paradoks podróży w czasie nie jest prosty, tak pióro Dębskiego potknęło się i solidnie potłukło o tę tematykę. Książka "może być" tylko z powodu Owena , który z tomu na tom staje się bardziej dowcipny, bo oprócz tego tomik ten jest zupełnie zbędny w całej serii.

Mateusz | 2015-06-01
Przeczytana: 29 maja 2015

Niestety nie przekonała mnie 2 część "Flashback'u". Niby wszystko jest tak jak powinno, na swoim miejscu i mimo, że nie jest to gruba książka czytałem ją stosunkowo długo. Nie powiem złego słowa na pana Dębskiego. Jest akcja, wybuchy, duże biusty, szybkie samochody, ironiczny humor i cyniczny bohater. I chyba przez Owena książkę uważam za przeciętną. Po prostu główny bohater strasznie mnie irytuje co nie pozwala na cieszenie się z lektury. Rozumiem osoby, którym książka się podoba, ale taki typ bohatera skutecznie mnie odrzuca od książki. Gwiazdki daję za pomysł i wykonanie, więcej nie jestem w stanie ich dać bo mówiąc wprost Owen na tyle mnie drażnił, że i książka się nie spodobała. Cóż, kwestia gustu.

majek | 2013-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2013

Hm, powrót do przyszłości, przeszłości, czy inny... Flashback? Dębski po raz kolejny uraczył nas pomysłową, dobrą powieścią o detektywie/pisarzu/koneserze (alkoholu). Niezrównany humor, wartka akcja, ciekawie wykreowany świat i ta nutka dębskiego euGeniuszu.
Ale, ale - za dwie rzeczy odejmuję gwiazdkę: po pierwsze scena z Fioną. Dawno nie czułam się tak zniesmaczona. Secudno - problem wnuka zabijającego dziadka, a dokładniej - moment śmierci Guylorda. Szczerze i bez bicia przyznam się, że zaplątałam się w czasowych rozważaniach autora. Aczkolwiek bez spoilerowania nie da się ich wyjaśnić.
Podsumowując - warto sięgnąć po "Okradziony świat". Choćby dla reszty książki, a zwłaszcza bardzo smakowitego zakończenia.
Polecam! :)

Szymon Białek | 2014-02-25

Czasowe zapętlenie jako motyw świetne, dużo gorzej z próbami wyjaśnienia jego sensu. Przynajmniej Dębski nie udaje, że sam rozumie.

| 2016-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Zbyt zagmatwane zabawy z czasem, co powoduje, że dla mnie książka była ciężko strawna. W przeciwieństwie do poprzednich części cyklu.

Aleksandra | 2014-11-23
Przeczytana: 20 listopada 2014

Zbyt duże zamieszanie czasowe i niekonsekwentność technologiczna. No chyba, że to wynik czytania nie w kolejności...