Pies i klecha: Przeciwko wszystkim

Cykl: Pies i klecha (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
literatura polska

Pierwsza polityczna powieść grozy! Satanistyczny spisek u fundamentów Polski Ludowej! Jak do tego doszło, że ponad pół wieku temu Polskę oddano pod władzę Szatana? Czyżby w roku 1989 sytuacja się powtórzyła?... Niecodzienni przyjaciele: milicjant i ksiądz trafiają na demoniczny spisek wiodący od grupki lekceważonych patriotów, przez lochy szpitala - katowni Służby Bezpieczeństwa, aż do...

Pierwsza polityczna powieść grozy!

Niecodzienni przyjaciele: milicjant i ksiądz trafiają na demoniczny spisek wiodący od grupki lekceważonych patriotów, przez lochy szpitala - katowni Służby Bezpieczeństwa, aż do hotelu sejmowego. Nim dojdą prawdy, zmierzą się z własnymi demonami, spotkają opętanych i anielskiego bękarta. Na ich drodze staną piękne dziewczyny i flaszki wódki. Sięgną samego dna Warszawy, gdzie wcześniej nie zstąpił nikt. Czy uratują Polskę, stając przeciwko diabłu, własnym przełożonym i samym sobie, czyli po prostu przeciwko wszystkim?

źródło opisu: [Fabryka Słów, 2007]

źródło okładki: www.fabryka.pl

allison | 2015-12-28
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Rok 2015
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Nie oceniam tej książki, bo poległam po setnej stronie.
To nie moje klimaty, więc stwierdziłam, że nie będę się katować lekturą, gdy tyle innych ciekawych tytułów zerka na mnie wyczekująco z domowej biblioteczki:).

Dlaczego w ogóle sięgnęłam po "Psa i klechę"? Ano dlatego, że niedawno duże wrażenie zrobiła na mnie "Inna dusza" Orbitowskiego. To jednak zupełnie inna bajka...

Pablos | 2010-07-06
Na półkach: Przeczytane, [2010]
Przeczytana: 2010 rok

Zbigniewa Enkę i Andrzeja Gila poznaliśmy w miesięczniku Science Fiction, Fantasy & Horror. Ciekawa para, zbudowana na zasadzie kontrastu, w dodatku podniesionego do drugiej potęgi. Przyjaciele (w ich przyjaźń wątpić nie można) różnią się nie tylko sposobem myślenia; na tle Polski w roku 1989 pasują do siebie na męska pięść do damskiego oka: Enka jest milicjantem, a Gil księdzem. Dla niezorientowanych - te dwie profesje raczej za sobą nie przepadały (zresztą dziś też nie są w najlepszej komitywie, choć dziś - o, rozpaczy! - księża są ważniejsi).

Żeby czytelnika nie stawiać przed faktami dokonanymi, prologiem książki jest opowiadanie "Żertwa", ze wspomnianej gazety, opisujące jak nasza para się poznała. Ja się spodziewałem zbioru opowiadań, także fakt, iż "Przeciwko wszystkim" jest klasyczną powieścią mnie miło zaskoczył.

Nie wypada wspominać o wydarzeniach, w jakich przyjdzie bohaterom wziąć udział. Ograniczę się do stwierdzenia, iż są one pełne grozy, "Pies i klecha" to przede...

Kaga | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Pierwsze opowiadanie sprawiło, że poległam. Absolutnie. Na kolana, śmiejąc się do łez, albo dumając: co autorzy brali za towar, i dlaczego nie ma go w ogólnodostępnej dystrybucji z kawą. Treść właściwa już drugiego, większego opowiadania... miejscami miałam wrażenie, że brakowało pomysłów. Że Jędruś i Zbychu to tak na siłę trochę są wciskani, jakby miejscami brakowało pomysłu. Końcówka mnie rozczarowała.
Sam pomysł jednak... świetny. Na prawdę, przyjemnie się czytało, a wtłoczenie mieszanki PRLu, przemian wczesnych lat 90-tych i... swoistego horroru było miłą odmianą po tych wszystkich polskich "fantastyka" - jak nie wiedźminach, to pijaczynach wiejskich, to znów jakiś kozaków. Za wiele tego było, to i łaskawszym okiem na Enkę, Gila no i samą Królową zerkałam.
W ogólnym rozrachunku książka jest dobra, przyjemna, momentami jednak męcząca. Czasem naiwna, jakby wydarzenia były wtłaczane na siłę, bez zachowania logiki. Ale... poza tym, warto. Odświeżające.

Książka dla wszystkich tych, których zainteresuje, jakie to zjawiska z dziedziny grozy mogły doprowadzić do przyjaźni między księdzem i policjantem.

Wstrząsające wydarzenia, o których nie można nikomu opowiedzieć, bo i nikt przecież nie uwierzyłby. Śledztwo policyjne z księdzem ekspertem od spraw nadprzyrodzonych wiedzie przez szpital psychiatryczny, a z czasem zahacza o budynek sejmu.

Czytałam tę książkę w podobnym czasie, co Patrole Łukjanienki i odniosłam wrażenie, że w obydwu książkach są bohaterowie ciut lepsi i inteligentniejsi od przeciętnych ludzi. W Patrolach jednak widać niechęć do takiego zwykłego człowieka, tu zaś odwrotnie, sympatię do ludzi, nawet tych prostych i do wszystkich ich wad.

Sama książka, jako mieszanina grozy z polityką sprawdziła się znakomicie.

Przemysław Zyra | 2014-11-21
Przeczytana: 2008 rok

Pomysł ciekawy. Bywa całkiem śmiesznie, ale książka nie jest z gatunku tych, które chciałoby się przeczytać raz jeszcze.

mclakiewicz | 2015-04-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Ni to horror, ni to komedia, ni to fantastyka. Taki misz masz, troche z przymrużeniem oka. Można przeczytać w ramach odmóżdżenia, problem w tym, że akcja jest bardzo chaotyczna, wiele razy pogubiłem się w tym co właśnie się dzieje. Szkoda, że nie pociągnieto wątku drzwi do piekła pod szpitalem. Takie sobie.
Aha, może niezbyt pamietam tamte czasy, ale wiele rzeczy mi nie pasowało, trochę za dużo nieścisłości historycznych jeśli chodzi o przedmioty, język i zachowania.

CikyFonsz | 2014-01-27
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Po książkę sięgnąłem właściwie tylko dlatego, że jej współautorem jest Łukasz Orbitowski, którego jestem fanem. Niestety to na co liczyłem, czyli jego rewelacyjny język i głębię pozornie zwyczajnych scen, nie uświadczyłem w "Psie i klesze". Co prawda jest to stosunkowo wczesny jego utwór, co może być powodem odmienności względem jego późniejszych powieści, jednak wydaje mi się, że główną przyczyną jej "lekkości" jest współautorstwo Urbaniuka. Dość powiedzieć, że najmocniejszymi punktami są fragmenty, gdzie wprawny czytelnik wyczuje pióro Orbitowskiego.

Abstrahując jednak od mojego mocno subiektywnych odczuć do autorów, powieść jest mocno przeciętna. Uważam, że jest trochę przegadana i całości brakuje wyrazu. Element fantastyczny długo pozostaje w cieniu, przez co całość nabiera charakteru niezajmującego kryminału, jednak gdy autorzy zdradzają więcej tajemnic kreacja świata nabiera (ciemnych) kolorów. Wysiłek psuje dość karkołomny finał, który całkowicie zrywa ze skrzętnie...

Jarod | 2012-06-01
Przeczytana: 31 maja 2012

Trudno jednoznacznie ocenić tą książkę. Opowiadanie wprowadzające to typowe przeciętniactwo, które nie powinno nigdy wyjść poza czasopismo,w którym zostało opublikowane po raz pierwszy. Zaś opowieść właściwa - cóż, tu dla oceniającego zaczynają się schody. Z pewnością jest dobrze pod względem językowym, bardzo sugestywnie autorzy kreują nastrój i pokazują przyziemne realia polski czasu przemian. Fantastyczna jest cała akcja w domu wariatów - tak pod względem fabularnym, jak i... hm... metaforycznym. Niestety druga część zawodzi na całej linii - jest zwyczajnie przekoncypowana i przesadzona (finałowa scena cytująca King Konga - kurde, litości), a przy tym boleśnie wręcz dosłowna.
Koniec końców górna półka jeżeli chodzi o pozycje z Fabryki Słów - czyli górne stany średnie. Szkoda, że autorzy nie wiedzieli, kiedy skończyć mnożyć atrakcje, gdyż mogło być jednak o wiele lepiej...

asymon | 2014-04-26
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 26 kwietnia 2014

Czegoś zabrakło. Opowiadania czyta się dużo lepiej.

macbrae | 2014-08-12

Jedna z lepszych książek czasów PRL i trochę po, dziejących się w Polsce. Postacie bardzo dobrze wykreowane, aż szkoda że nie ma kolejnych części.