Ogród Ramy

Wydawnictwo: Amber
Garden of Rama
Clarke, Rama
Lily

Wyprawa w Nieznane trójki śmiałków na pokładzie "Ramy II" i wiadomości przesyłane przez nich są przyczyną niepokojów i konfliktów na planetach Układu Słonecznego.
Lecz to, co najważniejsze, nie dociera do Ziemi: "Rama II" znajduje kres swej wieloletniej gwiezdnej wędrówki w Punkcie Węzłowym, gigantycznej stacji Obcych, krążącej wokół Syriusza, gdzie na Ziemian czeka już wysłannik Ramów...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 1995

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Sylwia Zimowska | 2014-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Historie kolonistów zawsze mają w sobie coś wyjątkowego. W "Ogrodzie Ramy" znajdziemy stereotypowy przekrój społeczeństwa rozwijającego się na przestrzeni kilku lat w zamkniętej przestrzeni. Ludzka ciekawość, chciwość i żądza władzy znów wygrają z człowieczeństwem. Mimo głównej osi fabularnej, która niechybnie prowadzi Nowy Eden ku katastrofie można znaleźć tu ciekawe zwroty akcji, zwłaszcza w kontekście Obcych.

Kern | 2015-11-19
Na półkach: SciFi, 2015, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2015

Każda kolejna część opowieści o "Ramie" jest lepsza literacko, nieco gorsza koncepcyjnie oraz bardziej rozbudowana.
W "Ogrodzie Ramy", części trzeciej osiągnięte zostały idealne proporcje. Jedynie niedopowiedziane zakończenie, pewne pominięcia w fabule oraz niektóre "polityczne" zagrania autora można poczytać in minus. Cała, o wiele większa reszta jest bardzo dobra.

Mariusz | 2010-10-25
Przeczytana: 25 października 2010

Książka z bardzo fajna fabułą. Dobrze się czyta i nie znalazłem miejsca z którego nie mogłem wyruszyć dalej.
Niemniej jednak w moim przekonaniu książka zbyt osadzona była w zachowaniach i przedmiotach nam współczesnym znanym.
Akcja zaczyna się w roku 2200 i w tym oku życie ludzi będzie diametralnie inne od naszego - tak sądzę. W książce jednak zbyt to wszytko było podobne do wieku 20.
ogólnie jednak fabuła jest na tyle ciekawa, że dość szybko przebrnąłem przez te 500 stron.

Marta | 2015-04-28

Trzecia część znacznie lepsza niż druga, ale strasznie strasznie smutna. Pół książki przepłakałam, Ludzie przedstawieni są jako okrutny gatunek. Czytając Ogród Ramy nasunęło mi się pytanie, dlaczego jesteśmy tacy beznadziejni, czemu na 100 ludzi 70 jest złych a tylko 30 dobrych, czemu nic się nie uczymy i z uporem maniaka popełniamy wciąż te same błędy. Wiem, że mimo jest to tylko książka to w takiej sytuacji jak tam wszystko by się właśnie tak potoczyło i jest mi z tego powodu bardzo smutno. Zobaczymy jak się to skończy biorę się za Tajemnice Ramy.

Trzecia i ostatnia część serii, która nie przynosi wstydu Clarke`owi. Kolejne tomy, dopisane przez jego kolegę, są znacznie gorsze.

oveur | 2016-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2016