Ogród Ramy

Arthur C. ClarkeGentry Lee Wydawnictwo: Amber Cykl: Rama (tom 3) Seria: Wielkie Serie SF fantastyka, fantasy, science fiction
Garden of Rama
fantastyka, fantasy, science fiction
Tomasz Lem
Wielkie Serie SF
Clarke Rama

Pomijam wstawki filzoficzno marksistowskie - bo niestety, ale trafiają się i trzeba je po prostu pominąć milczeniem - z bylejakiej Ramy II przechodzimy do czegoś nowego - Punktu węzłowego, Orła - wreszcie uchylony zostaje rąbek tajemnicy, ale wcale nie tak wiele - i w znacznie lepszych nastrojach możemy wyruszyć ku tomowi IV

Zastanawiałem się jak podsumować trzecią jak i dwie poprzednie książki z cyklu i napiszę tak:

Z historii tej bije pewien spokój, w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wszystko jest bardzo naturalne dla samego siebie.

p.s. żeby nieco uprościć: jest to absolutne przeciwieństwo Gwiezdnych Wojen .. ;

Rama 1 super, Rama 2 - ok, rama 3 - ogród ramy przebrnąłem z trudem czekając na tajemnicę Ramy czyli rama 4 - ta ostatnia porzuciłem w połowie, tak nudna.

Przykro patrzeć, jak wraz z upływem czasu coraz bardziej marksizuje w tej serii opowieści pan Clark.
To właściwie cały mój komentarz.
Za porzucenie zakończenia daję pół oceny, czyli trójkę.
Za wiarę w to, że ludzkość to gnidy, jeśli ich nie zmarksizować – powinienem dać jedynkę, czego nie czynię wyłącznie z uznania dla całego dorobku tego autora. Coś mi się wydaje, że ta...

Im dalej w "Ramę" jakby autor coraz bardziej się gubił. Niby wiemy co chce przekazać ale przekaz ten ginie w skomplikowane opowieści. Warto choć brak tej świeżości która była w pierwszej części

Oceniłem tę książkę jako rewelacyjną. trochę obniżyłem ocenę za, moim zdaniem, niepotrzebne plugawienie książki historiami moralnie i obyczajowo obrzydliwymi. Nie wiem czyj był to pomysł, stawiam na Gentry Leea, który był współautorem.
Reszta jest świetna i zaskakująca. "Ogrody Ramy" (Rama III) - jest lepsza niż "Rama II", ciekaw jestem co będzie w części następnej. Mam...

Rewelacyjna pod każdym względem, nie mogłem oderwać się od czytania. Jak do tej pory to najlepsza z części, już zabieram się za tajemnicę ramy. Jest dużo zarówno świetnej science jak i fiction, genialnie wykreowani, wyraziści bohaterowie, duża dynamika akcji. Poruszone są kwestie socjologiczne funkcjonowania społeczeństw ludzkich, świetnie ukazane są obce formy...

do pewnego momentu miałem nadzieję, że próba wzięcia się za psychologię i socjologię będzie udana, Clark nie podołał jednak i ze smutnej historii upadku ludzi zrobił bardzo przewidywalną opowieść, w której wszystkie wątki rozdzielił już na samym początku i nie wysilał się potem, by twistować. jedyny ciekawy fragment to zetknięcie Richarda z sąsiadami podczas wymuszonej...

Klasykiem sci-fi na pewno można nazwać książkę rozpoczynającą cykl. Natomiast w trzeciej odsłonie klasyczne jest odcinanie kuponów.

Drażniło mnie mało wiarygodne i momentami absurdalne zachowanie bohaterów. Odnoszę wrażenie, że autor pisał i pisał bzdury, aż ktoś zwrócił mu uwagę, że coś jest nie-halo. Wtedy dopisywał jeden, dwa akapity, mające niby wyjaśnić.
Strasznie...

Równie ciekawa jak poprzednie tomy, chociaż obraz ludzi jako takich na tle innych raz zawstydza:(( polecam gorąco!

• Fantastyka
  • Science Fiction