Suche i wilgotne

978-83-08-04357-8
Leona Degrell, nazizm,
literatura faktu
Adam B

Swoisty komentarz do głośnej powieści Jonathana Littella Łaskawe. Psychobiograficzne studium Leona Degrelle'a, belgijskiego nazisty, jednego z prototypów postaci Maxa Aue. Opierając się na jego pamiętnikach, Littell dokonuje analizy schematów, uprzedzeń i stereotypów, zgodnie z którymi myśleli i działali naziści. Oto porażająca wiwisekcja uczuć i poglądów jednego z nich. Każdy, kto...

Każdy, kto przeczytał monumentalne Łaskawe, musi sięgnąć także i po tę skromnych rozmiarów książeczkę.

Dla wszystkich interesujących się tematem II wojny światowej i nazizmu - lektura absolutnie obowiązkowa

Magdalena | 2014-09-23
Przeczytana: sierpień 2014

Bardziej pełen erudycji esej na temat propagandowego języka nazistów niż pełnowymiarowa książka. Lektura uzupełniająca dla osób, które zaintrygowały "Łaskawe" - w jednym z wywiadów Littell wszak wyznał, że sugerował się Degrellem podczas tworzenia postaci Maxa Aue. Chociaż polaryzacja języka nazistowskiego na dwa przeciwstawne pola semantyczne wydaje mi się uproszczeniem sprawy, zbudowanie na tej koncepcji sposobu patrzenia nazistów na świat jest już o wiele ciekawsze. Posłowie Klausa Theweleita, który wchodzi w subtelną polemikę z autorem, czyni tę książkę jeszcze bardziej interesującą, a co więcej - nadaje jej pewnego naukowego sznytu i pozwala umieścić ją w szerszej perspektywie myślowej.

LoboBathory | 2016-03-22
Na półkach: Akademia, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2016

Strukturalistyczna analiza faszyzmu. Anatomia faszystowskiego języka. Psychoanaliza faszystowskiej konstrukcji męskości.

Ot, lektura pozwalająca zrozumieć aktualne nastroje społeczne w Polsce, w XXI wieku.

Gwiazdki przyznaję za tekst o konwulsyjnie zaciskających się odbytach faszystów za każdym razem, gdy powołują się na metaforę "gwałcenia naszych kobiet". Będę to sobie nucić za każdym razem, gdy ta sama metafora zostanie przywołana w dyskursie społecznym przez polskich neonazistów.

jkesil | 2015-09-16

Błahe notatki. Wierzymy autorowi na słowo, że dużo studiował temat zanim napisał bezczelne i wspaniałe Łaskawe.

Petroniusz | 2016-02-04
Na półkach: historia, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2010 rok

Wyprawa w głąb duszy nazisty, ale już nie powieściowo, jak w Łaskawych, ale tak naprawdę. Littell niejako "chwyta" za słowa autentyczne postacie, analizuje CO PISALI i JAK to robili, by zrozumieć głębie i duchowość nazisty. Nie bierze przy tym na celownik jakiś ewidentnych katów. Bierze takiego Leona Degrelle - uśmiechniętego "pięknego" chłopca, którego quasi-poetyckie książki do dziś są b. poczytne (a młodzie zaczytuje sie o szlachetnej walce z bolszewikami). Littell nie wie przy tym jak często i gęsto Degrelle kłamał w temacie swojego życiorysu. Jak bardzo "kreował" go w swoich wspomnieniach. Tym bardziej zatem analiza Littella jest arcyciekawa.

Novik | 2013-09-22
Przeczytana: 15 września 2013

Wątki falliczne a faszyzm, na podstawie żywota Leona Degrelle'a. W sumie jednak bełkot.. Przy okazji nieco rozwiał moje zafrapowanie Littelem jakie zostało mi po lekturze "Łaskawych".

Pio | 2014-10-31
Na półkach: 2014, Przeczytane