Szympansy z azylu Fauna. O przetrwaniu i woli życia

Tłumaczenie: Maria Zawadzka-Strączek
Seria: Menażeria
Wydawnictwo: Czarne
7,73 (93 ocen i 12 opinii) Zobacz oceny
10
16
9
10
8
30
7
20
6
10
5
3
4
2
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788375365283
liczba stron
312
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
Marta

Z niekompletnej dokumentacji medycznej wynika, że Tom przez ponad trzydzieści lat przeszedł co najmniej sześćdziesiąt trzy biopsje wątroby, szpiku i węzłów chłonnych, został zarażony wirusem HIV i wirusem zapalenia wątroby, a przytomności pozbawiono go trzysta sześćdziesiąt dziewięć razy. Niewiele lepiej wyglądają karty medyczne Regisa, cukrzyka, który nie chce przyjmować insuliny, Sue Ellen,...

Z niekompletnej dokumentacji medycznej wynika, że Tom przez ponad trzydzieści lat przeszedł co najmniej sześćdziesiąt trzy biopsje wątroby, szpiku i węzłów chłonnych, został zarażony wirusem HIV i wirusem zapalenia wątroby, a przytomności pozbawiono go trzysta sześćdziesiąt dziewięć razy.

Niewiele lepiej wyglądają karty medyczne Regisa, cukrzyka, który nie chce przyjmować insuliny, Sue Ellen, której w młodości młotkiem wybito zęby, cierpiącej na klaustrofobię Pepper i Chance, która pierwsze pięć lat życia spędziła w kompletnej izolacji. Łączy je to, że wszystkie mają poważne zaburzenia psychiczne. I to, że wszystkie znalazły schronienie na farmie Glorii Grow.

Zaczęło się pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy przed siedzibą fundacji Fauna zaparkował czarny pick-up holujący zwykłą przyczepę dla koni. W środku znajdowało się kilka szympansów, dla których był to kres długiej i trudnej podróży. Aż do tego dnia stanowiły własność Uniwersytetu Nowojorskiego, gdzie były obiektami eksperymentów biomedycznych. Wydarte matkom tuż po urodzeniu, trzymane w ciasnych klatkach, poddawane inwazyjnym operacjom, badaniom neurologicznym i toksykologicznym nigdy nie odzyskają pełnej sprawności, ale w azylu Fauna w spokoju dochodzą do siebie.

Dla Andrew Westolla wolontariat w azylu miał być wielką przygodą, spotkaniem oko w oko z najbliższym kuzynem człowieka. Ale wyobrażał ją sobie zupełnie inaczej.

 

źródło opisu: Czarne, 2013

źródło okładki: czarne.com.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (12)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 7
wacplo | 2019-04-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

To co robimy naszym najbliższym krewnym, to zwykłe świństwo.
Dobrze że są na świecie ludzie którzy poświęcają swe życie ratowaniu naczelnych i innych zwierząt.
Książka zarówno straszna jak i piękna, o podłości i sadyzmie ludzi, ale też o ich poświęceniu idei ratowania zwierząt.

Koniecznie przeczytajcie!

książek: 1374
Jarek Zawisza | 2019-04-07
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 sierpnia 2013

Wszystkie gwiazdy nieba, lecz nie za walory literackie, a za treść!

Bardzo ważna książka na drodze do zrozumienia i pojednania ze zwierzętami.
Myślę że jako gatunek zwykliśmy uważać się za istoty świadome, inteligentne, czułe i wrażliwe...

I oczywiście są wśród nas takie jednostki, jednak w swej masie nasza świadomość to świadomość spadającej skały, niszczymy wszystko co staje na naszej drodze.
Inteligencję swą wykorzystujemy najczęściej w celu osiągania doraźnych celów i kumulacji zysków, a "po nas choćby potop".

Doświadczyliśmy w swej historii wiele zła, wojen, holokaustu, eksterminacji na masową skalę, czystek etnicznych i czego nas to nauczyło?
Ktoś kiedyś powiedział że dla ziemi człowiek jest jak wirus, bezmyślnie niszczący swego jedynego nosiciela.

Niestety nasz stosunek do naczelnych, ponoć naszych najbliższych krewnych jest dla nich równie zabójczy jak dla całej reszty stworzenia :(
Tym bardziej cieszy, że książki takie jak ta, stopniowo przebijają się do ...

książek: 548
GZal | 2018-04-16
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

[...]
Szympansy z azylu Fauna to zapis rocznej pracy zoologa i dziennikarza Andrew Westolla, w kanadyjskim schronisku dla szympansów prowadzonym przez Glorię Grow. Westoll opisuje kulisy powstania tego azylu dla zwierząt, w tym wymęczonych wieloletnimi badaniami naczelnych. To również dokładny opis funkcjonowania przemysłu biomedycznego, w którym prowadzi się eksperymenty na zwierzętach. Mimo wielu uregulowań prawnych, to co dzieje się w tych ośrodkach dalekie jest od pojęcia humanitarnego traktowania zwierząt. W Stanach Zjednoczonych wciąż funkcjonują laboratoria, w których dokonuje się badań na setkach naczelnych. Wiele z nich oczywiście nie przeżywa tych badań. Te które się już “nie nadają” ale wciąż żyją, poddawane są eutanazji lub przekazywane do takich ośrodków jak azyl Fauna. Zestresowane, w depresji, chore, wycieńczone, agresywne, apatyczne. Ostatnie lata swojego życia spędzają w towarzystwie innych małp, wiele z nich po raz pierwszy ma szansę wyjść na świat zewnętrzny z...

książek: 1136
Zuba | 2018-03-06
Przeczytana: 03 marca 2018

Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki. Do niedawna nie miałam pojęcia o istnieniu tego reportażu, a zwierzęta laboratoryjne kojarzyły mi się wyłącznie ze szczurami rasy Wistar. Nie wiedziałam, że przez dziesięciolecia prowadzono brutalne, wysoce inwazyjne badania na szympansach. W sumie nie powinno to mnie dziwić, na kim testować lekarstwa jak nie na bliskich krewniakach, czyż nie? Zapominając jednocześnie, że to pokrewieństwo oznacza również zdolność odczuwania na takim samym poziomie jaki znamy sami.

Tytułowy azyl Fauna to miejsce, do którego trafiły emerytowane szympansy z jednego z amerykańskich laboratoriów badawczych. Zwierzęta, którym zniszczono życie od pierwszych dni, systematycznie zadawano ból i stosowano najróżniejszego rodzaju przemoc. Wyobraźcie sobie, oprócz bycia zamkniętymi w klatce, samotnie, bez możliwości nawiązania społecznych kontaktów ze swoją matką, braćmi, jakimkolwiek innym przedstawicielem swojego gatunku, życie składające się z serii zabiegów...

książek: 285
eubz | 2016-09-10
Na półkach: Przeczytane

"[z szympansami] (...) współdzielimy około 99,4 procent funkcjonalnego DNA. (...) W razie konieczności, jeśli grupa krwi okaże się odpowiednia, można ją bezpiecznie przetoczyć człowiekowi." [s.208] To odkrycie stało się przekleństwem tych naczelnych, bowiem człowiek z zapałem zabrał się za eksperymentowanie. Inwazyjnymi badaniami nad szympansami chciał sobie pomóc z HIV, zapaleniem wątroby, lub by wysłać się w kosmos.

Dla ludzi efektem tych praktyk są dość średnie wyniki, biorąc pod uwagę potencjalne korzyści jak i monstrualne koszty utrzymania "przedmiotów badań". Szympansy w odpowiedzi na takie działania żegnają się z życiem (to lepsze rozwiązanie) lub cierpią ból w imię... (spróbujmy wybrać dowolną instytucję farmaceutyczną - mamy spore szanse trafić), nie tylko ból fizyczny. Zmagają się z nerwicami, zaburzeniami psychicznymi i depresją.

Nie o tym jest ta książka.

"Ważne, żeby się o kogoś troszczyć, żeby się czymś przejmować (...) Czymś poza sobą." [s.294] Westoll...

książek: 96
carolinaa00 | 2014-10-11
Na półkach: Przeczytane

Warto było długo czekać na tą książkę !

książek: 7
Weronika Niemczewska | 2013-11-14
Na półkach: Przeczytane

Andrew Westoll napisał ważną książkę, którą każdy wrażliwy człowiek powinien przeczytać. Autor spędził kilka miesięcy, mieszkając i pracując w azylu dla małp, razem z jego założycielką, Glorią Grow i innymi ludźmi, którzy poświęcili życie ratowaniu szympansów. Pisarz udokumentował nie tylko swój pobyt na tej kanadyjskiej farmie, ale również opisał historie wszystkich przebywających tam zwierząt. Zwrócił też uwagę na debatę publiczną, dotyczącą wykorzystywania naczelnych w laboratoriach.

Czytanie tej książki przypomina jazdę kolejką górską bez trzymanki. Chwytające za serce fragmenty, mówiące o więzi między szympansami a ludźmi, przeplatają się z opisami tortur, jakim poddawane były małpy. Historie poszczególnych mieszkańców azylu są tak smutne, że czytelnika ogarnia wstyd - wstyd z powodu bycia człowiekiem. Bo przecież przedstawiciele żadnego innego gatunku nie są w stanie w tak wyrafinowany sposób dostarczać cierpienia.
Naukowcy twierdzą, że eksperymenty na małpach są ważne dla...

książek: 627
Karo | 2013-10-26
Przeczytana: 21 października 2013

My, ludzie, uważamy się za bardzo delikatne i wrażliwe istoty. Jesteśmy podatni na ból fizyczny i psychiczny, zazwyczaj płaczemy, kiedy ktoś nam go zadaje. Próbujemy eliminować z naszego życia przemoc, tępić morderstwa, znęcanie się nad ludźmi, ale w swoich staraniach zapominamy o ochronie innych istot, które także zamieszkują naszą planetę, a mianowicie zwierząt.

Uznając, że stworzenia te nie mają duszy, zdolności abstrakcyjnego myślenia, świadomie budujemy barierę pomiędzy naszymi gatunkami. I tak naprawdę nie byłoby w tym nic złego, gdybyśmy nie narażali zwierząt na cierpienie, nie traktowali ich jak przedmioty, na których możemy w niehumanitarny sposób wyładować swoją frustrację czy przetestować nowinki medyczne. Niestety jednak nadal nie zdajemy sobie sprawy z tego, że obok często używanego przez nas stwierdzenia "zachowywać się jak zwierzę" powinniśmy znaleźć miejsce dla stwierdzenia "zachowywać się jak człowiek", które mogłoby być synonimem zadawania cierpienia słabszym od...

książek: 108
KamilaK | 2013-08-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Bolało, gdzy czytałam. Nie dla mnie taka literatura, ale obojętnie przechodzić obok faktu nie można. Ideologicznie - arcydzieło!

książek: 3879
żabot | 2013-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2013

Książka wstrząsająca. Nie jest ona przeznaczona dla ludzi, którzy z racji wykształcenia czy zawodu interesują się małpami naczelnymi, bo ci już większość tych spraw znają. Ale to nie powód, by tę książkę nisko oceniać. Historia azylu dla szympansów i jego pracowników to jedynie pretekst do szerszego spojrzenia i uświadomienia sobie własnej ignorancji. Zaskakujące jest, jak wiele się mówi o ukochaniu przyrody, szacunku dla zwierząt, ale kiedy dochodzi do postaw w sytuacji tu i teraz, do jednostkowych relacji pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem (nie ważne, czy pupilkiem, zwierzęciem hodowlanym, dzikim czy laboratoryjnym) perspektywa się zmienia. Co chwila jesteśmy atakowani w mediach przykładami ludzkiego bestialstwa właścicieli zwierząt, ale praktycznie niewiele wiemy, lub prawie nic o tym, jak traktowane są zwierzęta laboratoryjne, gdzie w jakimś sensie zerowa empatia granicząca z wyrafinowanym bestialstwem jest instytucjonalnie usprawiedliwiona dla nikłych efektów naukowych i...

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd