Kolonie Knellera

Tłumaczenie: Agnieszka Maciejowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Hakaitana szel Kneller
Ag2S

Miłość silniejsza niż śmierć. Nowe wydanie zaprojektowane przez Przemka Dembowskiego. Chaim popełnia samobójstwo i trafia do świata, w którym „życie” toczy się dalej. Praca w pizzerii, przesiadywanie w barze. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego dziewczyna również znalazła się w gronie samobójców, rozpoczyna więc podróż w poszukiwaniu miłości. Po drodze spotka między innymi zrzędzącego Kurta...

Miłość silniejsza niż śmierć.
Nowe wydanie zaprojektowane przez Przemka Dembowskiego.
Chaim popełnia samobójstwo i trafia do świata, w którym „życie” toczy się dalej. Praca w pizzerii, przesiadywanie w barze. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego dziewczyna również znalazła się w gronie samobójców, rozpoczyna więc podróż w poszukiwaniu miłości. Po drodze spotka między innymi zrzędzącego Kurta Cobaina, Króla Mesjasza i… gadającego psa. Czy ta historia będzie miała szczęśliwe zakończenie?

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Medellin | 2017-09-10
Przeczytana: 09 września 2017

Moje trzecie podejście do Kereta i po raz trzeci jestem zachwycony lekkością z jaką napisał kolejne opowiadania. Nie oznacza to wcale, że pod względem treści też są lekkie. W końcu tytułowe, najdłuższe opowiadanie dotyczy samobójstw, czyli tematu raczej ponurego. Tutaj jednak samobójców spotykamy już po śmierci, ale nie w kostnicy ani na miejscu zdarzenia, tylko gdzieś na tamtym świecie. Większości czytelników miejsce to kojarzy się z piekłem, bo tak nam przecież w dzieciństwie mówiono, że dusze samobójców trafiają właśnie do piekła. Mnie to jednak zdecydowanie przypomina czyściec, bo z tego miejsca można się przenieść gdzie indziej (gdzie, to już zupełnie inna i nie do końca jasna sprawa), poza tym ci, którzy tam trafili nie czują się w tym miejscu zbyt komfortowo, gdyż nie wszystko idzie po ich myśli - czyżby więc forma pokuty? W wydaniu Kereta nawet pokuta oznacza dużo czarnego humoru i zupełnie absurdalnych, ale jakże przykuwających uwagę sytuacji.

Gorąco polecam.

Book-erka | 2018-08-11
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

To moje pierwsze spotkanie z tym izraelsko-polskim autorem i muszę przyznać, że było wyjątkową ucztą literacką. Opowiadania czytam rzadko, częściej skłaniam się raczej ku dłuższym formom z tego względu, że lubię się w opowiadanych historiach zakorzeniać, nie kończyć nim zdążę się porządnie przyzwyczaić do bohaterów. Tutaj jednak ta niewielka forma wciągnęła mnie od razu. Każde z 5 opowiadań, które przedstawia nam w tej książce autor ma w sobie "to coś" - ten niewytłumaczalny dar prostoty, która w rzeczywistości mówi o czymś wielkim, głębszym. Przez opowiadania przenika ironia, autor dzieli się z nami swoim czarnym humorem by pod jego przykrywką poruszać sprawy ważne, życiowe. W rezultacie w jednym z opowiadań próbuje na przykład odrzeć samobójstwo z jego wiadomego tragizmu, dodać do całej powagi sytuacji szczyptę śmiechu. I to jest to co z tej lektury rzuciło mi się jako pierwsze w oczy... mieszanka ciężkiej, życiowej batalii z dużą dozą dystansu, groteski.

W tych opowiadaniach...

Janiszewskij | 2016-01-13
Przeczytana: 15 września 2014

Moje pierwsze spotkanie z Keretem. Nie pamiętam wielu szczegółów, ale pamiętam to piorunujące wrażenie, jakie nam mnie te opowiadania zrobiły! Keret to nie jest jeden Keret, tylko wielu takich malutkich Keretów :)

(patrz - Instalacja artystyczna Dom Kereta)

rondua | 2012-10-20
Przeczytana: 19 października 2012

Jak przebrnąć przez życie nie puszczając do niego oka? W moim mniemaniu jest to niewykonalne. Po przeczytaniu „Kolonii Knellera” jasnym się stało, że Etgar Keret jest tego samego zdania. Absurdalne, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością opowiadania (zwłaszcza to najdłuższe, tytułowe), wywołują uśmiech i miłe uczucie, jakie może dać tylko książka – wszystko, co nierealne staje się rzeczywistością.

Bohater opowiadania, Chaim popełnia samobójstwo i trafia... no właśnie, gdzie? Według szablonowego rozumowania przeciętnego człowieka odpowiedź brzmi: do piekła, gdzie szatan i ogień.
Tymczasem miejsce, w którym znajduje się Chaim niewiele różni się od zwykłego miasta. Chłopak podejmuje pracę w miejscowej pizzerii, spędza niezbyt ekscytujące chwile w miejscowym barze, a przyjaciel Ari szydzi z jego nieistniejącego życia seksualnego. Dni mijają wolno, drętwo i bez sensu. Nawet gorzej niż w realu. Wiadomość o pojawieniu się Orgi, ziemskiej dziewczyny bohatera staje się początkiem jej...

Polaris | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, Empik
Przeczytana: 24 stycznia 2014

"Kolonie Knellera" to ciekawa pozycja. Choć dotychczas z dobytku autora najbardziej spodobało mi się "Nagle pukanie do drzwi", to tytułowe opowiadanie w przedstawianym zbiorze nawet mnie zaskoczyło. Obawiałem się nieco, czy takie dłuższe przypadnie mi do gustu, lecz całkiem dobrze to wypadło.

Komu polecić książki Etgara Kereta? Szczerze powiedziawszy, nie mam pojęcia. Myślę, że taki zbiór dobrze sprawdziłby się na prezent dla zabieganej osoby. Na standardowe opowiadanie wystarczy poświęcić parę minut. Tyle wystarczy, żeby oderwać się od rzeczywistości i przenieść w kuriozalny świat Kereta.

Więcej: http://krotkie-recenzje.blogspot.com/2014/01/kolonie-knellera.html

Kate | 2017-01-12

Zbiór wspaniale napisanych, surrealistycznych opowiadań.

Goha19 | 2011-10-19
Przeczytana: 17 października 2011

Ironia, absurd, zabawne porównania - niopanowany chichot w trakcie lektury gwarantowany. Pierwsza warstwa książki to rzecz czysto estetyczna - autor bawi się słowem, dialogami, absurdalnymi scenkami, a czytelnik razem z nim. Druga warstwa nie rzuca się od razu w oczy, ale gdy uświadomimy sobie, że rzecz dzieje się w świecie pozaziemskim, a dokładniej w świecie samobójców - już robi się poważniej. Okazuje się, że samobójcy, uciekając z różnych powodów od życia ziemskiego trafiają w niemal identyczne życie pozaziemskie, gdzie jednak czas płynie nieznośnie wolno, nic się nie dzieje i nawet laski jakieś byle jakie - podziurawione kulami albo z pociętymi żyłami.
Książka tytułem nawiązuje do tego opowiadania o samobójcach, jednak znajdują się w niej także inne opowieści, np. o 3 kumplach, którzy naprzemian dostawali fiksacji i podejrzewali o niecne wpływy swojego kolegę, który zmarł tragicznie w czasach szkolnych.

chiara | 2012-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

W oparach absurdu. Kilka opowiadań prowadzi nas do tytułowego, w którym autor przedstawia groteskowy świat samobójców.

Melocotón | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

CUDOWNE! Macice, stukania, tzw.życie po tzw.śmierci, no po prostu cudo.

"Pewnego dnia pojawił się chłopak tak piękny, że po prostu wiedziała, że musi z nim być".

lub

"Skończyło się na tym, że pojechaliśmy z Mironem do Kirjat-Szaul sprawdzić, czy żaden łobuz niechcący nie sprzedaje Nimrodowi na grobie wody mineralnej i coli."

GENIALNE.

I setki bon motów (ukłony dla tłumacza). Kocham.

Domeru | 2019-01-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2019
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Pod względem stylu niesamowicie lekkie, pod względem treści jednocześnie komiczne i poważne. Uwielbiam absurdalno-ironiczne pomysły autora, zarówno te, na których opiera się fabuła danej historii, jak i te wtrącane gdzieniegdzie, pozornie nieistotne i niczego nie wnoszące.