Kolonie Knellera

Tłumaczenie: Agnieszka Maciejowska
Wydawnictwo: W.A.B.
Hakaitana szel Kneller
Ag2S

Miłość silniejsza niż śmierć. Nowe wydanie zaprojektowane przez Przemka Dembowskiego. Chaim popełnia samobójstwo i trafia do świata, w którym „życie” toczy się dalej. Praca w pizzerii, przesiadywanie w barze. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego dziewczyna również znalazła się w gronie samobójców, rozpoczyna więc podróż w poszukiwaniu miłości. Po drodze spotka między innymi zrzędzącego Kurta...

Miłość silniejsza niż śmierć.
Nowe wydanie zaprojektowane przez Przemka Dembowskiego.
Chaim popełnia samobójstwo i trafia do świata, w którym „życie” toczy się dalej. Praca w pizzerii, przesiadywanie w barze. Pewnego dnia dowiaduje się, że jego dziewczyna również znalazła się w gronie samobójców, rozpoczyna więc podróż w poszukiwaniu miłości. Po drodze spotka między innymi zrzędzącego Kurta Cobaina, Króla Mesjasza i… gadającego psa. Czy ta historia będzie miała szczęśliwe zakończenie?

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Medellin | 2017-09-10
Przeczytana: 09 września 2017

Moje trzecie podejście do Kereta i po raz trzeci jestem zachwycony lekkością z jaką napisał kolejne opowiadania. Nie oznacza to wcale, że pod względem treści też są lekkie. W końcu tytułowe, najdłuższe opowiadanie dotyczy samobójstw, czyli tematu raczej ponurego. Tutaj jednak samobójców spotykamy już po śmierci, ale nie w kostnicy ani na miejscu zdarzenia, tylko gdzieś na tamtym świecie. Większości czytelników miejsce to kojarzy się z piekłem, bo tak nam przecież w dzieciństwie mówiono, że dusze samobójców trafiają właśnie do piekła. Mnie to jednak zdecydowanie przypomina czyściec, bo z tego miejsca można się przenieść gdzie indziej (gdzie, to już zupełnie inna i nie do końca jasna sprawa), poza tym ci, którzy tam trafili nie czują się w tym miejscu zbyt komfortowo, gdyż nie wszystko idzie po ich myśli - czyżby więc forma pokuty? W wydaniu Kereta nawet pokuta oznacza dużo czarnego humoru i zupełnie absurdalnych, ale jakże przykuwających uwagę sytuacji.

Gorąco polecam.

rondua | 2012-10-20
Przeczytana: 19 października 2012

Jak przebrnąć przez życie nie puszczając do niego oka? W moim mniemaniu jest to niewykonalne. Po przeczytaniu „Kolonii Knellera” jasnym się stało, że Etgar Keret jest tego samego zdania. Absurdalne, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością opowiadania (zwłaszcza to najdłuższe, tytułowe), wywołują uśmiech i miłe uczucie, jakie może dać tylko książka – wszystko, co nierealne staje się rzeczywistością.

Bohater opowiadania, Chaim popełnia samobójstwo i trafia... no właśnie, gdzie? Według szablonowego rozumowania przeciętnego człowieka odpowiedź brzmi: do piekła, gdzie szatan i ogień.
Tymczasem miejsce, w którym znajduje się Chaim niewiele różni się od zwykłego miasta. Chłopak podejmuje pracę w miejscowej pizzerii, spędza niezbyt ekscytujące chwile w miejscowym barze, a przyjaciel Ari szydzi z jego nieistniejącego życia seksualnego. Dni mijają wolno, drętwo i bez sensu. Nawet gorzej niż w realu. Wiadomość o pojawieniu się Orgi, ziemskiej dziewczyny bohatera staje się początkiem jej...

Janiszewskij | 2016-01-13
Przeczytana: 15 września 2014

Moje pierwsze spotkanie z Keretem. Nie pamiętam wielu szczegółów, ale pamiętam to piorunujące wrażenie, jakie nam mnie te opowiadania zrobiły! Keret to nie jest jeden Keret, tylko wielu takich malutkich Keretów :)

(patrz - Instalacja artystyczna Dom Kereta)

Polaris | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, Empik
Przeczytana: 24 stycznia 2014

"Kolonie Knellera" to ciekawa pozycja. Choć dotychczas z dobytku autora najbardziej spodobało mi się "Nagle pukanie do drzwi", to tytułowe opowiadanie w przedstawianym zbiorze nawet mnie zaskoczyło. Obawiałem się nieco, czy takie dłuższe przypadnie mi do gustu, lecz całkiem dobrze to wypadło.

Komu polecić książki Etgara Kereta? Szczerze powiedziawszy, nie mam pojęcia. Myślę, że taki zbiór dobrze sprawdziłby się na prezent dla zabieganej osoby. Na standardowe opowiadanie wystarczy poświęcić parę minut. Tyle wystarczy, żeby oderwać się od rzeczywistości i przenieść w kuriozalny świat Kereta.

Więcej: http://krotkie-recenzje.blogspot.com/2014/01/kolonie-knellera.html

chiara | 2012-04-29
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

W oparach absurdu. Kilka opowiadań prowadzi nas do tytułowego, w którym autor przedstawia groteskowy świat samobójców.

Kate | 2017-01-12

Zbiór wspaniale napisanych, surrealistycznych opowiadań.

Goha19 | 2011-10-19
Przeczytana: 17 października 2011

Ironia, absurd, zabawne porównania - niopanowany chichot w trakcie lektury gwarantowany. Pierwsza warstwa książki to rzecz czysto estetyczna - autor bawi się słowem, dialogami, absurdalnymi scenkami, a czytelnik razem z nim. Druga warstwa nie rzuca się od razu w oczy, ale gdy uświadomimy sobie, że rzecz dzieje się w świecie pozaziemskim, a dokładniej w świecie samobójców - już robi się poważniej. Okazuje się, że samobójcy, uciekając z różnych powodów od życia ziemskiego trafiają w niemal identyczne życie pozaziemskie, gdzie jednak czas płynie nieznośnie wolno, nic się nie dzieje i nawet laski jakieś byle jakie - podziurawione kulami albo z pociętymi żyłami.
Książka tytułem nawiązuje do tego opowiadania o samobójcach, jednak znajdują się w niej także inne opowieści, np. o 3 kumplach, którzy naprzemian dostawali fiksacji i podejrzewali o niecne wpływy swojego kolegę, który zmarł tragicznie w czasach szkolnych.

Melocotón | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

CUDOWNE! Macice, stukania, tzw.życie po tzw.śmierci, no po prostu cudo.

"Pewnego dnia pojawił się chłopak tak piękny, że po prostu wiedziała, że musi z nim być".

lub

"Skończyło się na tym, że pojechaliśmy z Mironem do Kirjat-Szaul sprawdzić, czy żaden łobuz niechcący nie sprzedaje Nimrodowi na grobie wody mineralnej i coli."

GENIALNE.

I setki bon motów (ukłony dla tłumacza). Kocham.

Vanu | 2017-01-16
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Izrael kojarzy mi się z wieloma rzeczami, ale nigdy nie kojarzył mi się z zabawnym absurdem. Pierwszy zbiór Kereta to było coś niespodziewanego. Widziałem kiedyś film ma podstawie głównego opowiadania ze zbioru, a jednak nie byłem gotowy na dawkę groteski i kolokwialny język twórczości autora. Nie byłem na to przygotowany i szalenie miło zostałem zaskoczony. Króciutkie formy zawarte w zbiorku (nawet najdłuższe opowiadanie nie zajmuje specjalnie dużo czau) świetnie się czyta, bawią, a jednocześnie pozwalają pochylić się nad pewnymi aspektami naszego absurdalnego życia.

Ronja | 2013-01-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Choć opowiadania nie są moją ulubioną formą literacką te są naprawdę ok. Pełne absurdu, fajnego dowcipu, mają w sobie coś nieuchwytnie melancholijnego.

Exodus
Dobrze wyjść z pisarzem: Etgar Keret

Znasz to uczucie, że jesteś w jakimś miejscu i pytasz sam siebie, co tu robisz? Ze mną jest tak cały czas, skręca mnie, żeby sobie pójść. Z każdego miejsca, w którym jestem, do innego. To nie ma końca. Pisałam już o mojej fascynacji Raymondem Carverem. Dziś o innym mistrzu krótkiej formy, Etgarze Kerecie.