Ruchomy Zamek Hauru

Diana Wynne Jones Wydawnictwo: Nowa Baśń Cykl: Zamek (tom 1) fantastyka, fantasy, science fiction
Howl’s Moving Castle
2020-03-30
9788382030020
Danuta Górska
baśń motyw podróży

Choć w życiu przeczytam wiele książek i wiele jeszcze przeczytam (mam nadzieję) to nie sądzę że pojawi się inna książka, którą dążyć będę równie ciepłymi uczuciami.
Kocham ten świat czarodziei, demonów i upartych Kapeluszników. Autorka wykreowała naprawdę niesamowity i magiczny klimat, wplątując w to ciepłą i zabawną historię. Bohaterów traktuję jak starych przyjaciół do...

1968

Na półkach: , , , ,

Bardzo ładnie napisana książka. Naprawdę. To urocza opowieść, ale, niestety, nie w moim klimacie. Dlatego też nie wystawię oceny, ponieważ nie chcę tu zaniżyć ogólnej noty "Ruchomego Zamku Hauru". Dla wielu to piękna i magiczna opowieść, i niech tak zostanie. To po prostu nie mój klimat, i nie moje gusta.

Kiedyś zdobędę ją w formie książkowej. Czytanie nielegalnego PDF znalezionego na chomikuj, do tego w starym telefonie nie jest dla mnie wystarczające. Naprawdę świetna historia, świetni bohaterowie, relacje między nimi.

Kompletnie inna historia w porównaniu do filmu. Warto przeczytać.

Fantastyczny popis fantazji i literackiego kunsztu w formie przepięknej baśni wypełnionej po brzegi magią oraz przygodą. Zdecydowanie ta książeczka skradła mi swojego czasu serce i duszę. Tak już prawdopodobnie zostanie. Lubię do niej wracać.

Zaczęło się od animacji studia Ghibli, niezwykłej, ale nie do końca zrozumianej. Potem dowiedziałem się, że ekranizacja była na podstawie powieści. Nie tylko wiele wyjaśnia i pokazuje tę historię inaczej, ale przede wszystkim zachwyca. Jeszcze mocniej niż film, jeszcze inaczej.

Trzeba przyznać, że książka różniła się (zwłaszcza przy końcu) od japońskiej wersji Miyazakiego. Choć spotkałam się z wieloma niezadowolonymi głosami, dla mnie ta odmiana zadziałała na duży plus. Nie czułam się jakbym czytała transkrypcję anime. Każdy z autorów wniósł w swoją opowieść ważne dla niego elementy, a także poprzestawiał charaktery bohaterów. Animacja była bardzo...

Magiczna, wciągająca i jedyna w swoim rodzaju historia.

Dawno temu obejrzałam anime na podstawie tej książki. Mimo iż mi się podobało, to jednak muszę stwierdzić, że książka jest 100 razy lepsza.

Świetnie skonstruowana fabuła, piękny magiczny świat, genialnie wykreowani bohaterowie (zwłaszcza Sophie, Kalcyfer i Hauru), no i to zaskakujące zakończenie.

Anime było...

Dla czytelnika w każdym wieku, no może tylko nie każdy wszystko tak samo zrozumie ;) Niby nic odkrywczego, motywy jak z popularnych bajek...ale w końcu Shrek też zrobił karierę! Za to wyjątkowo niesztampowo dobrane, przeplatające się w najbardziej zaskakujący sposób. A postacie, choć z pozoru znane, wykazują jak najbardziej współczesne charakterki.

*NOTATKA PRYWATNA*
Najpierw widziałam film animowany od Studia Ghibli i jest jednym z moich ulubionych. Może nie wszystko w nim rozumialam, ale uznałam,ze taki jego urok, i niezrozumienie nie przeszkadzalo mi w rozkoszowaniu sie filmem.
Książka wyjaśnia niektóre wątki niezrozumiale dla mnie w filmie.
Ogromnie podoba mi się w niej (tak, jak w filmie) zamek, który się...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po książkę sięgnęłam po obejrzeniu anime. Jakiż był mój szok podczas lektury gdy zaczęłam wychwycać te wszystkie subtelne różnice. Gdy Sophie okazała się wcale nie taka milutka, a Hauru pijakiem i kłamcą to wręcz zachłysnęłam się ich światem. Połknęłam całą historię w jeden wieczór, a następnego nie mogąc się pogodzić, że nie powrocie do tego cudnego świata, przeczytałam ją...

• Chcę w prezencie
  • Fantastyka