Na książkę składa się rozmowa - zarys autobiografii aktora, wypowiedzi jego współpracowników i krytyków oraz zestawienie wszystkich jego prac teatralnych i filmowych, które daje obraz niezwykłej różnorodności stylistycznej, poszukiwań artystycznych i tytanicznej wręcz pracowitości.

[opis wydawcy]

Monika | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Ciekawy aktor, ciekawy człowiek. Zawsze inaczej odbiera się wypowiedzi kogoś, kogo już nie ma wśród nas. Mnie na ogół towarzyszy refleksja jak często mało znaczące po latach są sprawy, które nas bolały, absorbowały, czy też cieszyły. Sukcesy, porażki - jak bardzo nieistotne stają się z upływem czasu.

Bardzo zaciekawił mnie świat Zbigniewa Zapasiewicza. Zwłaszcza to, co dotyczyło teatru było dla mnie fascynujące.
Najmniej ciekawa wydała mi się sama końcówka rozmowy- rozważania o dzisiejszym kształceniu aktorów byłyby dobre w jakimś piśmie branżowym.
Polecam zainteresowanym polskim teatrem.

almos | 2012-10-22
Przeczytana: 2012 rok

ZWIERZENIA AKTORA-INTELEKTUALISTY

Zapasiewicz był jednym z moich ukochanych autorów, w tej książce, wydanej w formie wywiadu-rzeki, opisuje swoje życie osobiste i artystyczne bardzo pięknie i bardzo szczerze, nie unikając trudnych tematów: swojego problemu alkoholowego, swojego średnio udanego życia osobistego, a także niepowodzeń w pracy zawodowej, jak kompletnie nieudana dyrektura Teatru Dramatycznego, która doprowadziła go do zawału serca. Ale mówmy tu o osiągnięciach, po pierwsze jest to aktor pokolenia którego już prawie nie ma, pokolenia które nie dbało o popularność, pokolenia o wysokich standartach etycznych i zawodowych. Na początku mówi on sporo o szkole warszawskiej, gdzie studiował w latach pięćdziesiątych, i gdzie profesorowie wpoili mu rzemiosło, fascynujące rzeczy o tym rzemiośle mówi. I jeszcze wpoili mu zasady moralne: trzeba grać dobrze, i nie dbać o popularność i pieniądze, jak popularność i przyjdzie to dobrze, a jak nie to też dobrze. I on się do tego...

jusola | 2010-08-12
Na półkach: 2010, Przeczytane, W domu
Przeczytana: 10 sierpnia 2010

Niektórzy ludzie powinni być nieśmiertelni. Zbigniew Zapasiewicz do takich należeć był powinien.
Kupiłam "Zapasowe maski", przeczytałam, a właściwie pochłonęłam z przekonaniem, że tak, właśnie takim go sobie cały czas wyobrażałam. Takim go widziałam, gdy stał na scenie i takim oglądałam w rolach trochę ironizowanych "docentów". Więc ten zapis rozmowy z nim mnie nie zaskoczył niczym nowym, czego bym nie znała już z wywiadów. Ale to mi zupełnie nie przeszkadzało. Czytałam słowa aktora (książka została wydana w 2003 roku) i widziałam go, jak siedzi na scenie Teatru Powszechnego i mówi.
Zapasiewicz zaczyna od wspomnień o rodzinie, mówi o własnych działaniach scenicznych i filmowych, sytuując je na tle tego, co działo się w polskim świecie teatralnym jego czasu, daje wykład własnej filozofii budowania roli teatralnej. Pobrzmiewa w tym wywiadzie także nasza współczesność, której stary aktor przygląda się z żalem, choć bez histerycznej oceny typu "dawniej było lepiej".
Nie jest...

zaksięgowana | 2016-07-29