Zdążyć przed Panem Bogiem

1 110
literatura faktu
kashka

Inne wydania

Zdążyć przed Panem Bogiem to słowa Marka Edelmana, bohatera książki Hanny Krall, którego życiorys stał się literackim dokumentem z tragicznych dziejów polskich Żydów. Edelman był zastępcą komendanta Żydowskiej Organizacji Bojowej, potem pracował jako kardiochirurg, zdobywając międzynarodowy rozgłos. Rozmowa, jaką przeprowadziła z nim autorka, stanowi kanwę książki będącej relacją z okresu likwidacji getta warszawskiego i powstania w 1943 roku. Krall powiedziała, że Marek Edelman zawsze miał ambicję zdążyć – jako żołnierz podczas wojny i jako lekarz w czasach powojennych. Chciał być punktualnie na miejscu wtedy, gdy zjawiała się śmierć, żeby ją, jeśli to tylko możliwe, uprzedzić. Edelman „ma swoje sprawy z Panem Bogiem, mam wrażenie, że i Pan Bóg ma z nim swoje sprawy”, stwierdziła po latach pisarka w jednym z wywiadów. Od 1997 roku książka cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, doczekała się tłumaczeń na wiele języków, a w Polsce sprzedała się już w nakładach ponad 170 tysięcy egzemplarzy.

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 2010

źródło okładki: www.wydawnictwoa5.pl/Zdazyc-przed-Panem-Bogiem;s,karta,id,155

Opinie czytelników (20678)

"Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall to moja lektura z klasy maturalnej. Mimo zainteresowania tematem IIWŚ i Holokaustu, nie przeczytałam wtedy, tej dość krótkiej książki, ze zbyt szczególnym zainteresowaniem, późniejsze wałkowanie jej na lekcjach również pozostawiło mało pozytywne wrażenia. Zabierałam się za nią po raz drugi z jednej strony z ciekawością, ale z drugiej z trochę negatywnym nastawieniem.

Jak wypadło to spotkanie po latach? Na pewno lepiej niż zapamiętane wrażenia po przeczytaniu w liceum. Mimo wszystko jednak nadal wolę książki o tej tematyce bardziej nastawione na przedstawianie faktów, opracowania naukowe. Z tych mniej na to nastawionych wyjątkowo wysoko oceniam "Medaliony" Nałkowskiej, chyba z sentymentu.

"Zdążyć przed Panem Bogiem" oczywiście nie jest książką złą czy niewartą uwagi. Powinniśmy pamiętać o tamtych wydarzeniach, więc czytanie o nich w każdej formie jest słuszną sprawą. Wspomnienia Marka Edelmana są bardzo ważne, jak każde świadectwo o...

PABLOPAN | 2012-02-10

Każdy Polak powinien przeczytać tą książkę. A może każdy człowiek na świecie. Ku przestrodze, ku pamięci, z szacunku dla tych, którym przypadło przeżywać to piekło.

książek: 1901
Gosia | 2014-05-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 maja 2014

To nie jest łatwa książka, ani w przekazie ani w odbiorze, jednak warto ją przeczytać. Nie czytałam jej jako lektury szkolnej, ale są książki, które po prostu należy przeczytać i to jest jedna z nich.
"Zdążyć przed Panem Bogiem" to reportaż napisany w formie luźnego wywiadu Hanny Krall z Markiem Edelmanem, znanym kardiochirurgiem. Bohater reportażu snuje luźno powiązane wspomnienia, opowiada o wojnie, życiu w getcie i jego likwidacji, o niewyobrażalnym cierpieniu Żydów - narodu, który postanowiono zniszczyć.
Książka jest nie tylko opowieścią o walczącym i ginącym getcie.
Zawiera dużo informacji na temat wielu bezimiennych uczestników dramatu getta. Przedstawia też sylwetkę Edelmana jako lekarza. Wiele wątków, wiele pytań, czasem niezadanych, czasem pozostawionych bez odpowiedzi, wielu bohaterów, mnóstwo dygresji. Uderza przede wszystkim język, styl pisania i rozproszenie akcji – brak chronologii sprawiał, że miałam trudności związane z ogarnięciem wydarzeń.
Mocno zapada też w...

kajsa | 2015-03-15
Przeczytana: 15 marca 2015

Książka ta za każdym razem,gdy ją czytam, wywołuje we mnie takie same odczucia.
Wstrząsa i poraża,ukazując historie walczących w getcie oraz tych, którzy okazali się słabsi,mniej odporni.Uważam,że nikt,kto nie przeżył okupacyjnego koszmaru, nie ma prawa ich oceniać.
Oddzielną sprawą w tym reportażu jest ukazanie sylwetki Marka Edelmana,który ze swego udziału w powstaniu w getcie,nie czyni heroicznego wydarzenia.W rozmowie z Hanną Krall skupia się na opowieściach o innych.Nie koloryzuje,nie upiększa,za co zresztą spotkała go fala krytyki.
Moim zdaniem taka forma przekazu daje większą wiarygodność.Marek Edelman na pewno był wiarygodnym człowiekiem przez całe swe życie.

Jeden z najbardziej znanych i na pewno najlepszych literackich reportaży Hanny Krall.

W jej twórczości bardzo cenię ekonomię słowa i mówienie prostym językiem o wielkich, ważnych, wstrząsających sprawach. Tak również pokazana jest w książce postać Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim, wybitnego kardiochirurga i po prostu uczciwego, dobrego człowieka.

W reportażu uderza nie tylko ogrom cierpień, o jakich opowiada Edelman, ale i jego dystans oraz opanowanie. Brak emocji w wielu wypowiedziach robi znacznie większe wrażenie niż tak efektowne w literaturze rozdzieranie szat.

Książka jest nie tylko opowieścią o walczącym i ginącym getcie. To także hołd złożony wszystkim bezimiennym ofiarom. Edelman podkreśla, że przywykliśmy do liczb - miliony pomordowanych na wielu nie robią wrażenia, bo to tylko ciąg cyfr. Tymczasem statystyki kryją w sobie ludzi, którzy mieli imiona i nazwiska, żyli, kochali, cierpieli... Według Edelmana śmierć pojedynczego...

ZARAZA | 2015-01-09
Przeczytana: styczeń 2015

Jestem po ogromnym wrażeniem tego reportażu. Choć z początku nic na to nie wskazywało. Wzięłam ją do ręki jakoś przed świętami, przeczytałam 10 stron i odłożyłam ją, wróciłam do niej wczoraj i jak już zaczęłam tak nie wstałam z łóżka, jak nie skończyłam. To lektura, która ma niewiele stron, ale nie jest taka łatwa. Trudno czyta się niektóre fragmenty. Marek Edelman opowiada o przeżyciach bez żadnego upiększania, bez idealizacji, czy też gloryfikacji. Jest to kwestia sporna, ale mi się to podobało, chociaż słowo podobało nie jest tu zbyt trafne. Dodatkowo styl Hanny Krall przypadł mi do gustu, prosty i bezpośredni. Ten luźny wywiad pozwolił mi także na chwilę refleksji, szczególnie fragment, gdzie Edelman mówi o tym, iż przywykliśmy do liczb, a pod liczbami kryją się imiona, nazwiska, wspomnienia, uczucia, ludzie. Lektura nie jest łatwa, wręcz przygnębiająca, ale niewątpliwie obowiązkowa. Polecam przeczytać, to tylko sto stron, nie potrzeba wielkiego wysiłku, a do uczniów - nie...

Pela | 2014-10-28
Przeczytana: 24 października 2014

Z pewnością jest to książka której nie zapomnę, o wspaniałym człowieku, prawdziwym, niezwykłym. Pan Marek Edelman jako już dojrzały człowiek opowiada Hannie Krall, pozornie bez emocji, czasy wojny, powstanie w getcie, piekło na ziemi. Opowiada też o swojej drodze zawodowej. Wszystko bez patosu, koloryzowania rzeczywistości. Nie wiem co mogę jeszcze dodać, tego typu pozycje nie potrzebują chyba mojej reklamy. Gorąco zachęcam do przeczytania tego reportażu!

Mavericus | 2010-11-27
Przeczytana: 20 maja 2003

Wyobraźcie sobie chwilę w waszym życiu widzicie poszarzałe uliczki, pełno na nich ludzi idących w jednym kierunku, dworca kolejowego. Poganiają ich nieludzie, ale czarne smoliste postaci, dzierżące pistolety i karabiny, to jest ich siła lęk, że ta broń im nie wystarczy w obliczu niepoliczalnych tysięcy noszących opaski z Gwiazdą Dawida. W okolicznych zrujnowanych wojenny pogorzeliskach umierają ludzie, gwałceni lub oddający się za kromkę chleba. Zdążyć przed Panem Bogiem to próba uratowania tych, wobec których Bóg się jeszcze nie zdecydował i jak płomyk świecy daję szansę by ich uratować. Rozmowa Hanny Krall z Edelmanem, uświadamia jak wtedy ludzie wcześnie się rodzili, jak szybko dojrzewali i jak trudno godnie("po ludzku") było umierać.

Jola | 2010-08-01
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2002 rok

Do śmierci będę pamiętała wspomniany przez Marka Edelmana czerwony sweter...
Jeśli nie przeczytało się "Zdążyć przed Panem Bogiem", to znaczy że nic się nie przeczytało...

Justyna | 2014-10-28
Przeczytana: 27 października 2014

„Zdążyć przed Panem Bogiem” to wybitna książka, bardzo oszczędna w słowach (jak to u Hanny Krall), nie komentująca. Sama autorka mówi, że nie przepytuje swoich rozmówców tylko ich słucha. Hanna Krall to doskonała słuchaczka, potrafiąca odrzucić wszystkie zbędne zdania i poprzez umiejętność uwydatnienia detali precyzyjnie dotyka sedna sprawy.

zobacz kolejne z 20668
    Fantom bólu
    Hanna Krall
    Okna
    Hanna Krall
    NieObcy
    Małgorzata Szejnert, Andrzej Stasiuk, Joanna Fabicka, Olga Tokarczuk, Paweł H...
Znalezione w Ninatece: Rozmowa z Hanną Krall

Słowa są zużyte, wszystkie słowa już były – mówi Hanna Krall, mistrzyni reportażu, autorka powieści i dziennikarka. W dzisiejszym odcinku naszego audiowizualnego cyklu zapraszamy do obejrzenia rozmowy, jaką przeprowadził z nią dziennikarz i reportażysta Mariusz Szczygieł. Potraktujmy to jako wstęp do lektury biografii Krall", którą od niedawna można znaleźć w księgarniach.

Festiwal Conrada – znamy tegoroczny program

Już po raz siódmy do Krakowa zjadą się goście z zagranicy i z Polski, by uczestniczyć w Festiwalu Conrada, który odbędzie się w dniach 19-25 października. Pojawi się na nim blisko stu pięćdziesięciu gości, będzie mieć miejsce około sto wydarzeń – wszystko pod wspólnym mottem „Pod prąd”.