Opowiadania wybrane

1988-01-01
1988-01-01
83-06-01736-6
Borowski Tadeusz Auschwitz opowiadania obóz wojna

To przerażające jak okrutni potrafią być ludzie.
Jeszcze bardziej przerażające jest to jak bardzo w swym okrucieństwie potrafią być beznamiętni.

Fascynujące jest to, że Vonnegut i Borowski piszą o rzeczach strasznych w tak samo beznamiętny sposób, lecz Vonnegut nie tylko przeraża ale i śmieszy a Borowski tylko przeraża.

To przerażające jak okrutni potrafią być ludzie.

Czasy ciężkie, tragedia ludzka, okropieństwa, cierpienia, oprócz "Proszę Państwa Do Gazu", "U nas w Auschwitz" no i " Dzień na Harmenazach" jest to zbiór opowiadań zanudzających czytelnika niepotrzebnymi wzmiankami wprowadzającymi monotonność utworu przepełnionego grafomanią autora.

Świetna pozycja. Lektura szkolna.

Świetna pozycja. Lektura szkolna.

Z racji tego, że literatura wojenna, czy też obozowa należy do jednego z moich ulubionych gatunków literatury, początkowo miałam wysokie wymagania, co do opowiadań Borowskiego. Na szczęście bardzo pozytywnie zostały one przeze mnie odebrane. Rzeczywistość nie jest "polukrowana" jak w przypadku "Tatuażysty z Auschwitz". Czyta się je naprawdę przyjemnie, polecam każdemu miłośnikowi literatury obozowej.

Pożegnanie z Marią
U nas w Auschwitzu
Proszę państwa do gazu
Ludzie, którzy szli

Pożegnanie z Marią
U nas w Auschwitzu
Proszę państwa do gazu
Ludzie, którzy szli

Opowiadania o pobycie w obozie i II Wojnie Światowej i jednocześnie lektura szkolna. Co ciekawe autor zadał sobie wiele trudu by przeżyć obóz, bo co tu dużo mówić - toczyła się tam walka o dosłownie wszystko, o lepsze racje żywnościowe, o pracę, o ubranie etc. Tak więc walczył, przetrwał, a w parę lat po zakończeniu wojny popełnił samobójstwo. W szkole ten fakt pominęli, ale zastanawia mnie, że przeżył takie okropieństwa tylko po to by się samemu zabić.

Przerażające opowiadania o tematyce II wojny światowej. Łatwo wkręcić się w okrutne przeżycia ówczesnych postaci. Lektura, a przede wszystkim wytworzone przez wyobraźnię obrazy, pozostają w pamięci na długi czas.

Wstrząsające opowiadania koszmaru okupacyjnego i obozowego. Jedna z nielicznych książek, przy których łzy same cisną się do oczu. Niektórzy zarzucają Borowskiemu obojętny ton - jednak moim zdaniem jest on dobrze zastosowany. Niby obojętne, suche słowa, ale przekazują treść bardzo dobitnie, wręcz szokująco. Obowiązkowa pozycja dla wszystkich, szczególnie dla tych, którzy przejawiają fascynacje nazizmem i nie pojmują tragedii wydarzeń tamtych lat.

Opowiadania, które poruszają. Sposób narracji jest odmienny niż w przypadku innych świadectw obozowych, które miałam okazję poznać. Narrator opisuje szokujące sytuacje w sposób zdystansowany, momentami wręcz obojętny. Opowiadania pozwalają choć po części zrozumieć, na czym polegało zlagrowanie.
Uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla zainteresowanych tematyką obozową, i nie tylko.

Mimo, że czytałam rok temu bardzo dobrze pamiętam wydarzenia z tej książki. Historie utkwiły mi w pamięci, czytając byłam przerażona ale warto było. Książka bardzo mnie poruszyła, długo nie mogłam przestać o niej myśleć. Polecam.

• Lektury
  • Lektury szkolne