Elisabeth i Katarina

Seria: Historie Ludzkie
Wydawnictwo: Libros
Älskade barn
jjon

To poruszająca opowieść o powtarzalności losów matki i córki, o niemożliwości wyrwania się z zaklętego kręgu uczuć i kompleksów, o nadziei i odwadze. Kiedy Katarina zwierza się koleżance, że dla niej młodość to tylko seks, przyjaciółka odpowiada, że bardzo jej współczuje. Bolesny sens tych słów dotrze do Katariny, kiedy zajdzie w ciążę i postanowi urodzić dziecko. Ta decyzja całkowicie zmienia...

Kiedy Katarina zwierza się koleżance, że dla niej młodość to tylko seks, przyjaciółka odpowiada, że bardzo jej współczuje. Bolesny sens tych słów dotrze do Katariny, kiedy zajdzie w ciążę i postanowi urodzić dziecko. Ta decyzja całkowicie zmienia jej życie. Katarina przełamuje barierę milczenia, jaka przez wiele lat dzieliła ją od matki. Nareszcie może się uporać z tragicznymi wspomnieniami z dzieciństwa. I mocno wierzy, że ona też pozna smak prawdziwej miłości.

- Opis z okładki -

źródło opisu: Wydawnictwo Libros, 2002

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Wojciech Gołębiewski | 2019-03-16
Przeczytana: 16 marca 2019

Marianne Fredriksson (1927 – 2007) - szwedzka autorka, spłodziła 15 pozycji, ta z 2001. Wikipedia podaje, że:
„…A central theme in her writings is friendship because, as she maintained, "friendship will be more important than love" in the future…”
Gratuluję moim kolegom z LC, że wyczuli pismo nosem i dzięki temu po 17 latach ta książka ma na LC 5,97 (33 ocen i 4 opinie)
Różne szmiry w życiu czytałem, a tym najlepszym dawałem 10/10 w tym gatunku. Ta nie zasługuje nawet na połowę tego.
Bohaterem jest odrażające psychopatyczne bydlę, w dodatku pijaczyna, jeśli nie alkoholik, imieniem Jack, który katuje swoją żonę, jak i partnerkę, tytułową Katarinę. Do tego matka Katariny, Elisabeth, była podobnie katowana, przez swojego męża. Aby ten wątek odfajkować zamieszczam dwa cytaty z końcowych stron pokazujące reakcję podłego psychopaty na przyjście na świat jego dziecka:
„Jack ...

Po lekturze tej powieści jestem naprawdę poruszona losami tytułowych bohaterek - Elisabeth Elg i jej córki Katariny. Marianne Fredriksson - szwedzka pisarka i dziennikarka nakreśliła bardzo dobre portrety psychologiczne obu kobiet, które zmagają się z traumą z przeszłości. Elisabeth wyszła za mąż za mężczyznę, który swoje frustracje wyładowywał na żonie. Kilkuletnia wówczas Katarina musiała przyglądać się domowej przemocy, a w wieku sześciu lat opiekować się matką i małym bratem po tym jak doszło w ich domu do rękoczynów. Kiedy udało im się wreszcie uwolnić od psychopatycznego ojca, dziewczyna miała żal do matki o to, że pozwalała się tak traktować.
Teraz, kiedy sama oczekuje dziecka i została w ten sam sposób potraktowana przez swojego partnera, Katarina doznała podobnych uczuć jak jej matka. Zwierzenia Elisabeth przekazane jej w formie listów pomogły zrozumieć i wybaczyć. Zastanawiając się nad swoim losem i analizując przeszłość kobieta zauważa pewne mechanizmy, które lubią się...

Karolina | 2014-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Szwedzi mają w sobie coś takiego, że potrafią napisać życiowe historie w dość prosty, czasami brutalny sposób. Uwielbiam ten styl pisania. Mimo, iż jest szorstki, to równocześnie jest czuły i prawdziwy.
Sięgając po książkę "Elisabeth i Katarina" z serii "Historie Ludzkie", nie wiedziałam czego się spodziewać. Przyznam, że opis na okładce jest mylący.
Książka opowiada zarówno o miłości jak i nienawiści, współczuciu, więzach rodzinnych tych dobry i tych złych. O krzywdzie jaką może wyrządzić matka i radości jaką może dać dziecko. O wyrzutach sumienia i braku pocieszenia. O ucieczkach i stawianiu życiu czoła. Nie jest to jednak ciąg zdarzeń. Jak wspomniałam,ja lubię taki styl, ale wiem, że bywa dosyć męczący.

Maromira | 2015-04-17
Przeczytana: 06 kwietnia 2015

Sięgając po tę powieść nie spodziewałam się tego, co otrzymałam. Wnioskując z opisu, sądziłam... W sumie nie mam pojęcia, co myślałam, jednak moje wyobrażenie znacznie odbiegało od realiów. To nie była książka łatwa, lekka, na jedno popołudnie.
Pisarka świetnie operuje słowem. Cechuje ją minimalizm - nie można tu doświadczyć bardzo rozbudowanych opisów, malowania obrazu człowieka poprzez wyrazy. I, o dziwo, jest to zabieg bardzo udany. Nie potrzeba pół stronicowych opisów co do wyglądu danej osoby, miejsca... Wyobraźnia sama podsuwa właściwe - a może i nie, w końcu nie wiadomo co autorce siedzi w głowie. Rzadko spotyka się powieści, gdzie jeden akapit składa się z trzech, czterech krótkich zdań.
Jestem pod wrażeniem i nie mogę się doczekać, by sięgnąć po kolejną jej powieść.

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 07 marca 2010