Syndafloden
83-7227-444-4
religia
anowi-chan

„Arka Noego” to powieściowa wersja biblijnego mitu o potopie, którego dramat zdaniem wielu historyków rozegrał się w starożytnym Sumerze. W swojej bajkowej, poetyckiej opowieści Marianne Fredriksson, odwołując się do sumeryjskich podań i poematów, rozsnuwa przed czytelnikami wizję codziennego życia mieszkańców Sumeru przed potopem, w czasach kiedy Bóg - tajemniczy, zagadkowy i despotyczny niczym władcy pradawnego świata - budził jeszcze ambiwalentne uczucia, a źródłem tego, co ludzkie, w dobrym sensie tego słowa, były kobiety: opiekuńcze, silne, pełne duchowej mocy, jak żony Noego, Chama i Jafeta. Powieść mówi też o samym potopie, o budowie arki i czterdziestu trudnych dniach spędzonych w ciemnościach na wzburzonych falach.
Obraz świata w momencie biblijnego potopu - ta uchwycona przez pisarke chwila w historii ludzkości - z niezwykłą mocą przemawia do współczesnego czytelnika.

źródło opisu: wyd. Świat Książki, 2000

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Powieść z każdą kolejną stroną wraz z psychologiczną głębią postaci buduje równocześnie napięcie i coraz wyraźniejszy zarys skomplikowanych relacji bosko-ludzkich oraz niezrozumienia działań Boga przez Noego, który cierpi, nie mogąc pojąć motywów postępowania Stwórcy. Sam Noe ukazany jest jako człowiek pełen wahań, zamknięty hermetycznie w świecie swych doznań i emocji, nieprzewidywalny (okazuje się, że na swej arce dokonuje mordu) i przez to wszystko fascynujący. Sposób pisania Fredriksson wywołuje emocjonalne utożsamianie się z niektórymi bohaterami, a tak manipulowany czytelnik stwarza sobie własną wizję biblijnego potopu, czyli czyni dokładnie to samo, co szwedzka pisarka na kartach swej niezwykłej powieści.

RudaDama | 2017-05-29
Przeczytana: kwiecień 2017

Książka przedstawia znaną nam od dzieciństwa biblijną historię z zupełnie innej strony. Poznajemy nie tylko mężczyzn odpowiedzialnych za budowę arki, ale i wspierające ich kobiety. Nie będę oceniać czy ta historia ma dużo wspólnego z Biblią czy mało, bo stała się ona pretekstem do poruszenia tematów, które w trakcie lektury skłaniają do zastanowienia.

Mamy tu różne aspekty rodzicielskiej miłości - miłość do każdego z synów Noego jest inna, bo każdy z nich jest inny, ma inne zdolności, cechy charakteru, które uzupełniają się podczas przedsięwzięcia i rodzice oraz żony potrafią to doskonale wykorzystać, pokierować działaniem mężczyzn, by osiągnąć wspólny cel.
Miłość małżeńska też ma różne barwy, a możemy poobserwować kilka par małżeńskich.
Ciekawe jest studium współmieszkania kilku rodzin, nie tylko spokrewnionych z rodziną Noego, zaangażowanych w budowę arki. Wzajemne relacje, rozmowy, tarcia, wychodzenie na przeciw drugiemu, zrealizowane, bądź nie, nadzieje. Wiele dzieje na...

Feministyczna wersja biblijnej opowieści, w której występują silne psychicznie kobiety oraz słabi, egoistyczni, wybuchowi, żądni władzy, niezaradni życiowo i po prostu głupi mężczyźni.
Kobieca inteligencja, spryt i praktycyzm biorą zdecydowanie górę nad testosteronem:).
Przykre jest jednak to, że kobiety - mimo swej intelektualnej przewagi - są podporządkowane mężczyznom, bo - zgodnie ze Słowem Bożym - powinny im być posłuszne.

Powieść budująca, bo pokazująca wyższość rozumu nad mięśniami, jednak jednocześnie nieco przygnębiająca, bo uświadamia, że nawet w czasach nam współczesnych w wielu środowiskach wciąż pokutują mity i stereotypy związane z różnicami płci.