Tulipany Alice

Sandra Dallas Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura piękna
Zysk i S-ka
2003-01-01
2003-01-01

Bardzo ubawiłam się przy lekturze powieści „Tulipany Alice” Sandry Dallas. Jednak nie tylko ubawiłam, ale i wzruszyłam.
Przyznam, że nie wiem, w jakim stopniu dostępna jest teraz ta powieść, bo wydano ją w Polsce tylko raz, niemal 20 lat temu. Naczekała się na mnie na moim Regale Czytelniczej Hańby, oj, naczekała… 😊

Akcja tej powieści rozgrywa się podczas wojny secesyjnej.
Tytułowa bohaterka to postrzelona, zbuntowana młoda mężatka, która po ślubie trafiła z dużego miasta na zapyziałą amerykańską Fiołkową Farmę. Wkrótce potem jej małżonek, Charlie, zaciąga się do wojsk Unii i zostawia ją ze swoją matką, którą Alice uważa na największą na świecie sekutnicę.
Jedyną rozrywką młodej kobiety są nieliczne spotkania w gronie kobiet z okolicy, które zajmują się z wielką pasją patchworkowym szyciem kołder. Okazuje się jednak, że małe pobliskie miasteczko to siedlisko plotek i zakłamania, o czym Alice systematycznie pisze w listach do swojej siostry, Lizzie.

Jak to w przypadku literatury epistolarnej bywa, w ten sposób poznajemy codzienność głównej bohaterki, ale także jej przeszłość oraz życie bliskich, znajomych oraz przygodnie spotykanych ludzi.
Pyskata Alice w listach do siostry nie przebiera w słowach, jej język (zwłaszcza porównania) to właśnie powód, dla którego nieraz uśmiałam się do łez.
Nie jest to idealna bohaterka, ma wiele wad i nie ze wszystkich zdaje sobie sprawę, ale jest tak rozbrajająca w swej szczerości, że nie sposób jej nie polubić.

Gdy w pewnym momencie Alice zostaje oskarżona o morderstwo, sprawy się komplikują. Robi się i śmieszno, i straszno, bo autorka podejmuje w tym przypadku ponadczasowy temat przemocy wobec kobiet (więcej nie zdradzę, by nie spojlerować).

Dodam tylko, że ta powieść pokazuje także jak wielkim złem jest wojna. Temat wciąż aktualny i pewnie nigdy nie przestanie taki być. Staram się od niego uciekać, ale wciąż to mi się nie udaje…
„Tulipany Alice” czyta się szybko, lekko, ale od pewnego momentu również refleksyjnie, tym bardziej, że pewni bohaterowie dają się poznać z innej strony niż na początku.

To na pewno gratka dla tych, którzy lubią i cenią książki Fannie Flagg, autorki kultowych „Smażonych zielonych pomidorów” – podobny klimat (chociaż akcja rozgrywa się w innych czasach) , podobne poczucie humoru.
Polecam z czystym sumieniem!

Akcja tej powieści rozgrywa się podczas wojny...

Książka opowiada o przyjaźni kobiet i dorastaniu. Tytułowa Alice na pierwszych stronach książki jest średnio rozgarniętą, egoistyczną, uwielbiającą strojenie się, flirty i babską paplaninę kobietą. Gdy jej świeżo poślubiony małżonek zaciąga się w szeregi Unii i zostawia Alice pod opieką swej matki jest zdecydowanie niezadowolona z tego faktu. Z czasem kobiety zaprzyjaźniają się, a przedłużająca się wojna sprawia iż Alice zmienia się. Książka lekka i przyjemna. Czyta się ją bardzo szybko. Polecam.

Wzruszająca, pełna szczegółów życia "na zapleczu" wojny secesyjnej powieść.
Alice, jej teściowa, siostra i przyjaciółka to pełnokrwiste postacie: czasem sympatyczne, czasem... mniej sympatyczne. Bywają niepoprawne politycznie, mają "kosmate" myśli, zachowują się nieprzyzwoicie.
Oczywiście są i patchworki - jak to u Sandry Dallas.
Jest to również historia o przyjaźni i solidarności kobiet - wobec siebie, otaczającego świata zdominowanego przez mężczyzn i wojny.
Proces dorastania i dojrzewania Alice opisany znakomicie.
Polecam wszystkim!!!!!!!!!!

Wzruszająca, pełna szczegółów życia "na zapleczu" wojny secesyjnej powieść.
Oczywiście są i patchworki - jak to u Sandry Dallas.
Jest to również historia o przyjaźni i...

kapitalna książka, szczerze polecam

kapitalna książka, szczerze polecam