Posiadłość Blessingów

Tłumaczenie: Anna Zielińska
Wydawnictwo: Świat Książki
Blessings
Beata

Wzruszająca opowieść o miłości, zadośćuczynieniu i przemianie osobowości Fabuła powieści Anny Quindlen jest oparta na schemacie znanym ze słynnego filmu Spielberga E.T.: ktoś przypadkiem znajduje miłe opuszczone stworzenie, które następnie zakochani w nim domownicy chronią przed światem zewnętrznym. W tej książce rzecz ma się podobnie. Skip Cuddy, świeżo zatrudniony w posiadłości Blessingów...

Wzruszająca opowieść o miłości, zadośćuczynieniu i przemianie osobowości

Fabuła powieści Anny Quindlen jest oparta na schemacie znanym ze słynnego filmu Spielberga E.T.: ktoś przypadkiem znajduje miłe opuszczone stworzenie, które następnie zakochani w nim domownicy chronią przed światem zewnętrznym. W tej książce rzecz ma się podobnie. Skip Cuddy, świeżo zatrudniony w posiadłości Blessingów dozorca o ogrodnik, któregoś ranka znajduje na podjeździe podrzuconego noworodka. Postanawia zaopiekować się dzieckiem w tajemnicy przed swoją chlebodawczynią. Skip ma za sobą niezbyt szczęśliwe dzieciństwo, a także dziesięciomiesięczny pobyt w więzieniu. Lydia Blessing, właścicielka posiadłości, jest zgorzkniałą, zamkniętą w sobie, osiemdziesięcioletnią kobietą. Kiedy dowiaduje się o obecności niemowlęcia - z początku niechętna - wkrótce zaczyna pomagać Skipowi w opiece nad dzieckiem.

źródło opisu: Świat Książki, 2003

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

allison | 2011-04-18
Przeczytana: sierpień 2010

Powieść wzruszająca, ale czegoś mi w niej brakowało... Trudno nawet sprecyzować, czego... Miałam po przeczytaniu jakiś dziwny niedosyt:)

Anna | 2011-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2011

Tak, jak napisano na okładce jest to wzruszająca opowieść o miłości, zadośćuczynieniu i przemianie osobowości.Opowieść, którą smakowałam czytając.Opisy pięknej przyrody oszczędnym, prostym językiem, ale tak obrazowym, że można jej dotykać.Zakochałam się w tej posiadłości.Polubiłam starszą panią, kibicowałam z sympatią Skipowi.Trzymam kciuki za Faith, zupełnie jakby była realna.Powieść przeniknęła do mojego życia.Sprawiła,że odnajdywałam w sobie przyczyny trudnych uczuć, ułatwiła mi zrozumienie wielu problemów ze sfery emocjonalnej.Postanawiam sobie sięgnąć po inne tytuły tej autorki.

Cairenn | 2015-04-26
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

,,Po kilku minutach wróciła do sypialni, żeby się upewnić. Dziecko nadal tam było, spało smacznie pomimo wyjącego alarmu. Przeczytała kiedyś, że oko cyklonu jest jedynym spokojnym miejscem w szalejącej przyrodzie. Najwyraźniej właśnie tu było oko cyklonu".

Należąca do staruszki Blessing posiadłość od lat przesiąknięta jest samotnością i chłodem surowych wiatrów, które nawiedzają bogatą w roślinność okolicę. Nie licząc zjawiającej się co jakiś czas gosposi Nadine oraz zatrudnionego niedawno Skipa, który zajmuje się cięższymi pracami, ostatnia z rodów Blessingów jest jedynym domownikiem w starym, opustoszałym gospodarstwie. Wszystko jednak zmienia się, gdy pewnego ranka Skip znajduje przed garażem karton z porzuconym niemowlęciem.

,,Po prostu pragnął, żeby w jego życiu było coś stałego, coś, na co można patrzeć, co można wziąć do ręki lub trzymać w szufladzie komody, coś, co budziłoby wspomnienia o płatkach jedzonych na śniadanie przez całe lata, mleku po powrocie ze szkoły,...

Beata | 2011-02-15

Pewnego dnia Skip Cuddy, dozorca i ogrodnik pracujący u zgorzkniałej Lydii Blessing, znajduje porzucone dziecko. Postanawia zaopiekować się dziewczynką w tajemnicy przed wszystkimi, a zwłaszcza przed właścicielką posiadłości. Jednak Lydii Blessing nie można oszukać: kobieta odkrywa obecność niemowlęcia. Początkowo niechętna, z czasem zaczyna pomagać Skipowi w opiece nad dzieckiem.

Piękna opowieść, w sam raz na wieczory. A zakończenie... przeczytajcie, to sami zobaczycie.

mbutterfly | 2012-06-04
Przeczytana: 18 maja 2012

Ta powieść uspokaja i koi. Już sama okładka mówi wiele o tej książce:)
Jej akcja toczy się spokojnie,łagodnie i stopniowo odkrywając przed nami coraz to więcej tajemnic skrywanych na dnie ludzkich serc. Tłem powieści jest maleńka dziewczynka odrzucona przez jej nastoletnią matkę. Dziecko to stało się czynnikiem zapalnym do odmiany zgorzkniałych, wydawałoby się, że już straconych serc.

Lydia, zatwardziale surowa, zgorzkniała starsza kobieta po 80tce snuje refleksje na temat swojego życia. Wszystkie te rozważania Lydi pojawiają się pod wpływem owego niemowlęcia. Niemowlę to znalazł zawinięte w tobołku pod drzwiami Skip Cudd, ogrodnik i dozorca w posiadłości Blessingów. Czarnoskóry mężczyzna, który odsiedział wyrok w więzieniu, przypadkiem zostaje zatrudniony przez panią Lydie Blessing. Pracę swą wykonuje starannie, oddając się jej całym sercem. Zależy mu na niej, gdyż uważa, że jest dla niego jedynym ratunkiem w jego pogmatwanym i trudnym życiu. Znalezienie podrzuconego tobołka z...

ila1982 | 2016-03-27
Na półkach: Audiobooki, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 27 marca 2016

Trochę mnie rozczarowała ta książka, bo naprawdę zapowiadała się na ciekawą lekturę, ale po wysłuchaniu połowy zaczęło wiać nudą. Do tego jeszcze zakończenie, które kompletnie nie było "po mojej myśli".
Generalnie wg mnie jest to książka do szybkiego przeczytania z braku ciekawszych lektur:)

JoankaH | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Klimatyczna. Dobra. Ciepła. Wzruszająca. Wciągnęła mnie jak rzadko która...

Anna | 2012-10-29
Przeczytana: 29 października 2012

Piękna książka tylko mam wrażenie, że nie zakończona. Może będzie dalszy ciąg.

Ynio | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016