Nikt nie spodziewa się rzezi. Notatki korespondenta wojennego

Wydawnictwo: Znak
wojna, czeczenia, rosja, korespondent
Krzysztof

Zapiski z wypraw w rejony konfliktów na Bałkanach, Kaukazie oraz Bliskim Wschodzie. Bater opisuje życie w oblężonym Sarajewie, noworoczny szturm Groznego, okupowany przez Amerykanów Bagdad oraz przerażające wydarzenia w Biesłanie i na Dubrowce. Ta trzymająca w napięciu książka obnaża fakty, o których media milczą. "- Wy, dziennikarzyny... Wszyscy jesteście na usługach tych czeczeńskich...

"- Wy, dziennikarzyny... Wszyscy jesteście na usługach tych czeczeńskich skurwysynów! Przyjeżdżacie, żeby tym bandytom pomagać. Osrać Rosję w oczach świata - elegancko argumentuje oficer i przystawia ostrze do gardła. - Ostre, co? Wasze reportaże też takie ostre?
- Ostre.
Myślę o najbliższych. Boję się".

Pao1ito | 2014-03-02

Reportaże z pierwszej linii frontu, może nie tak obiektywne, pozbawione szerszego politycznego planu jak np. u Mroziewicza, ale pisane z emocjami i sercem.
Pogląd na konflikt z Gruzją inny od "oficjalnego" ze względu na małżeństwo z Abchaską, ale dobrze jest poznać jak to widzi druga strona. No i właśnie: te emocje i serce. Ciekawe.

Agnieszka | 2014-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Ciężko się czyta tę książkę. Temat nie jest łatwy, ale i Bater posługuje się specyficznym językiem, miesza czasy. Potrzeba skupienia i uwagi. Mimo wszystko warto. Bo pokazuje wojnę inną niż znamy z telewizji. I skłania do refleksji.

bijelodugme | 2016-02-29
Na półkach: Przeczytane, 2016

Ni to reportaż, ni to wspomnienia, ni to refleksja. Autor przeplata prywatę z relacjami z pierwszej linii frontu, sili się na zadumę i zdecydowanie nadużywa równoważników zdań.

książek: 1947
Czarnoskrzydła | 2014-04-17
Na półkach: Przeczytane, Na faktach
Przeczytana: 16 kwietnia 2014

Opis wojny od "środka". bardzo ciekawy i realistyczny, z dystansem, realizmem i bez patosu.

Menandros | 2016-09-16

Jedna z pierwszych książek "reporterskich" jakie przeczytałem, pozostawiła mnie z bardzo dobrymi wspomnieniami z lektury. Akcja jest wartka, to literatura raczej męska, bez zalewnia i upiększania. Sporo o pracy korespondenta wojennego + trochę osobistych historii.

Damian Zabawski | 2012-10-24

Dobra reporterska książka, Jednak za krótka. Duża czcionka może i ułatwia czytanie, ale też powoduję, że czyta sie za szybko. Szkoda bo materiał świetny, aż żal, że jest go tak mało.

Avec | 2012-02-05

Jeśli sama lektura wzbudza w nas momentami "gęsią skórkę", co musiał przeżyć reporter. Dobrze wiedzieć, trzeba wiedzieć..

kardanik | 2010-12-19

krótko i na temat