Monachium. Zemsta

Wydawnictwo: StudioEMKA
Vengeance

Opowieść (osadzona na faktach) o prowadzonym przez Mossad izraelski pościgu za ludźmi odpowiedzialnymi za masakrę jedenastu izraelskich sportowców podczas olimpiady w Monachium w 1972 roku.

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

benia86 | 2014-07-01

Kiedy otrzymałam tą książkę w prezencie lekko pokręciłam nosem- książka o terrorystach???, To bardziej "klimaty" mojego brata, no ale jak już mam książkę, to ją przeczytam, a co! :)
Przeczytałam- i polecam, bo książka nie do końca jest o terrorystach, książka jest o zemście, zemście za śmierć niewinnych ludzi, sportowców zastrzelonych podczas olimpiady w Monachium- podczas wydarzenia, które powinno jednoczyć narody...
Wciągająca fabuła, w której realizacja wyroku na każdym ze sprawców jest ciekawie opisana,gdzie planowany jest najdrobniejszy szczegół, ale nie zawsze idzie tak jak się coś planuje.
Książka oparta na prawdziwych wydarzeniach, zawiera też zdjęcia. Przerażająco prawdziwa.
Warto przeczytać :)

Adamo33 | 2015-09-15
Przeczytana: 30 września 2013

Bardzo interesujący opis świata służb specjalnych, walczących z terroryzmem w pierwszej połowie lat 70-tych XX w. Świata, o którym wiemy, że jest, tylko nie za bardzo wiemy jak wygląda. Dodatkowo otrzymujemy szczyptę psychologii, gdy główny bohater zaczyna sobie uświadamiać, że granica pomiędzy myśliwym i ofiarą jest bardzo cienka. Tak jak wspomniałem książka jest opisem pewnej historii. I to jest jej główna zaleta. G. Jonas nie dokonuje oceny działań Avnera i jego współpracowników. Czytelnik sam musi dokonać oceny, czy ich postępowanie było słuszne, czy też nie. I raczej nie będzie to ocena jednoznaczna.

Roman Dłużniewski | 2016-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2016

Książka jest dobrze napisana pod względem literackim. Bardzo dobrze się ją czyta. Ale czy jest oparta na faktach... ? Częściowo. Zarówno Jonas jak i Spielberg przedstawili praktycznie swoją wersję wydarzeń. Czy dowiemy się kiedyś jak było naprawdę ?

Tomek | 2010-10-21

Monachium. Zemsta to prawdziwa opowieść o operacji prowadzonej przez wywiad izraelski Mossad, po masakrze dokonanej przez terrorystów z Czarnego Września, na sportowcach z Izraela w wiosce olimpijskiej w Monachium. Grupie specjalnie wyszkolonych agentów, pod dowództwem młodego byłego komandosa Avnera, wyznaczono pewne zadanie: dostali listę z jedenastoma nazwiskami terrorystów odpowiedzialnych z atak w Monachium. Rozkaz brzmiał, wytropić i zlikwidować...
Przyznam, że w trakcie lektury, miałem różne odczucia dotyczące tej książki. Od fascynacji przy opisywaniu szczegółów planowania poszczególnych zamachów po lekką nudę przy opisach związanych z polityką. Powiem także, że nigdy nie spodziewałem się, że w tamtym okresie (lata 70 XX w.) przeprowadzana była tak masa ataków terrorystycznych. Byłem także pod dużym wrażeniem, dotyczącym zachowań rodzin (w szczególności żon) agentów biorących udział w tej operacji. No bo ile można czekać na kochaną osobę. I nie wiedzieć czy kiedykolwiek się...

Khas | 2016-10-18

Czytając tę książkę mamy do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją. Przedstawione wydarzenia mają oparcie w relacji, którą były agent Mossadu, najprawdopodobniej kierujący akcją "Gniew Boży" opowiada autorowi. Jednak opowieść jest beletryzowana co powoduje to, że ma się wrażenie jakby czytało się kryminał czy opowieść szpiegowską, a nie opracowanie w charakterze dokumentu czy opierające się na faktach czy wspomnieniach. Ma to swoje mocne i słabe strony. Książkę czyta się przyjemnie i szybko, autor nie nudzi i nie nuży czytelnika.

| 2011-03-22

Książka Georga Jonasa nie jest na pewno o terroryźmie. Jest raczej o agentach i metodach stosowanych przez Mossad który do dziś jest uważany za jedną z najlepszych agencji wywiadowczych na świecie. Możemy w niej np. zauważyć zmiany w psychice agentów które zachodzą z każdym kolejnym zamachem. Dzięki tej książce łatwiej też na pewno będzie zrozumieć konflikt na Bliskim Wschodzie które toczą się do dziś.

Grupa agentów Mossadu eliminuje siatkę terrorystów odpowiedzialnych za zamachy na Olimpiadzie w Monachium.Czytelnik może zobaczyć strukturę Izraelskiego wywiadu-Mossadu-jednego z najlepszch wywiadów na świecie,bezwzględne działania agentów tropiących wrogów Izraela.
Dobra szybka akcja i szybkie zwroty.

Natalia | 2011-12-19
Przeczytana: 18 listopada 2011

Książka opisuje wydarzenie, które miały miejsce w Monachium 1972 roku na olimpiadzie, a także reakcje na to rządu izraelskiego. Autor pokazuje jak zgubna może być myśl "oko za oko, ząb za ząb". Na jej podstawie nakręcono film, który zainspirował mnie do przeczytania tej książki.

Cotta | 2013-02-26
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo dobrze się czyta, jak powieść sensacyjną. Co do faktów to jestem sceptyczny - w innych pozycjach dotyczących tego tematu spotykałem się z zupełnie innymi opisami zdarzeń. No i opowieść troszeczkę wieje amerykańsko-izraelską propagandą.. :)

nostyl | 2012-09-21
Przeczytana: 2007 rok

Podobne historie powtórzą sie jeszcze nie raz.