Pamięć kości. Pośród umarłych w Ruandzie, Bośni, Chorwacji i Kosowie.

Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
978-83-60192-41-2
literatura faktu
svemir

Wiosną 1994 roku w Ruandzie w okrutny sposób wymordowano setki tysięcy ludzi. Dwa lata później Clea Koff, 23-letnia wówczas absolwentka wydziału antropologii, znalazła się w składzie zespołu naukowców wysłanych do Ruandy przez Międzynarodowy Trybunał Karny ONZ w celu zebrania dowodów zbrodni ludobójstwa. "Pamięć kości" to wstrząsająca relacja z tej misji a także z sześciu kolejnych, które zawiodły autorkę do Bośni, Chorwacji i Kosowa. To opowieść o niewiarygodnych zbrodniach, które popełniono niemal na oczach świata, o rozpaczy i śmierci, ale także o nadziei i sprawiedliwości.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: http://www.pwrsa.pl/pamiec_kosci

paweł | 2013-11-21

Nie skończona,może kiedyś wrócę do niej.

Przemek | 2014-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2014

Książka, dla ludzi, którzy wolą wiedzieć niż żyć w "błogiej nieświadomości" - jak wiele już osób zauważyło, jest to lektura raczej trudna. Odkrywa ona skrzętnie ukrywane zbrodnie, które wydarzyły się ledwie kilkanaście lat temu, co nie pozwala się zdystansować aż tak jak w stosunku do np. Bitwy pod Grunwaldem i dziesięciu tysięcy jej ofiar.
Dokładne opisy, moim zdaniem wymagają od czytelnika dość "wytrzymałego żołądka", aczkolwiek wszystko przedstawione jest w niezwykle ludzki i humanitarny sposób, co trzeba zaznaczyć.
Dla mnie to książka z najwyższej półki; autorka porusza tematy, których nikt inny poruszyć nie chce, przy czym potrafi doskonale przybliżyć, nawet laikowi istotę i cel swojej pracy. Polecam!

Keti | 2013-12-21
Przeczytana: 20 grudnia 2013

Całkiem niezła książka, miałam do niej dwa podejścia bo to ciężka lektura.

Autorka, Clea Koff opisuję swoje uczucia i przebieg pierwszej misji i kolejnych przy których pracowała. Wyjazd do Ruandy rozpoczyna jej prace antropologa badającego masowe groby. Pierwsza misja wyraźnie przytłoczyła autorkę, przeraził rozmiar ludzkiego okrucieństwa. Rodzina z której pochodziła była mieszana, rodzice często wyjeżdżali by kręcić filmy i działać społecznie. Widać że wydarzenia z dzieciństwa, czasem przytaczane na kartach książki, wywarły na nią wpływ.

Kupując książkę myślałam że ma bardziej konstrukcje reportażową, nie byłam na początku zbyt zachwycona faktem że jest inaczej. Zbrodnie przeciwko ludzkości to sam w sobie temat bardzo przytłaczający i głęboko przygnębiający. Lektury nie ułatwia autorka, raz piszę z rzeczowością badacza i bez zbędnych emocji, nagle styl pisania się zmienia i mamy spory wgląd w emocje towarzyszące jej pracy.
Niektóre opisy pracy przy mogiłach, konfliktów...

thunderstruckk | 2015-01-09

"Pamięć Kości" to jedna z tych książek, o których się nie zapomina. Jedna z tych, których każda następna strona Cię przeraża, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że to nie jest fikcja. To wszystko wydarzyło się naprawdę...

Czytałam ją bardzo długo. I bardzo dokładnie. Starałam się nie latać wzrokiem, pochłaniałam każdy wers. Między każdym rozdziałem robiłam sobie kilkudniową przerwę, żeby nie dać się pochłonąć przygnębieniu i przerażeniu.

A jednak bardzo ją polecam. "Pamięć Kości" to pozycja z najwyżej półki. Niesamowicie trudna do przebrnięcia, ale uwierzcie mi - warto!

Katarzyna Kunowska | 2014-03-07

To nie jest łatwa lektura. Clea Koff, amerykańska antropolog opisuje kolejne misje badawcze, przy których pracowała: w Ruandzie, Bośni, Chorwacji i Kosowie. Rzeczowo przedstawia czytelnikom jak wygląda praca antropologów, a także przybliża nam ogrom zbrodni przeciw ludzkości jakie miały miejsce w tych państwach. Polecam wszystkim interesującym się antropologią i najnowszą historią świata.

Ania | 2013-11-24

Książka poruszająca do głębi. Opisy odkrywania masowych grobów, opisy ludzkich losów wstrząsnęły mną do głębi. Aż ciężko uwierzyć, że człowiek człowiekowi zgotował taki los. Uważam, że takie historie powinny być dokumentowane i nagłaśniane, aby wszyscy dowiedzieli się o tych tragediach i ku przestrodze, aby nigdy więcej się to nie powtórzyło

Katarzyna Pracuch | 2013-12-20
Przeczytana: sierpień 2013

Książka na pewno porusza. Nawet Ci, którzy z tematyką są zaznajomieni, będą mieli momenty, kiedy szok zastąpi im ciekawość. Autorka, z pozornie zimnym podejściem opisuje to, co działo się podczas jej pracy jako antropolog przy masowych grobach m.in. w Rwandzie czy Kosowie. O wszystkich tych ludobójstwach słyszeliśmy, ale niekoniecznie z takiej perspektywy. Perspektywy człowieka, którego misją jest pozwolenie na to, by zmarli przemówili poprzez jego pracę i jej efekty. Wielu z tych zmarłych odebrano prawo krzyku. Odzyskują je dzięki antropologom, którzy z wielką skrupulatnością badają kości ofiar ludobójstwa, oddając w ten sposób hołd zmarłym i opowiadając historię ich ostatnich chwil.

Sabina | 2013-10-02

uważam, że książka ta powinna być obowiązkową lekturą w szkole

GaudeSortaTua | 2015-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2015

Ciężko, ciężko... ale warto...

Yasmin | 2016-12-02