My z poprawczaka

83-902868-2-3
poprawczak, powieść polska
literatura faktu
Alicja

Nie jest to książka dla grzecznych panienek i romantyków. Jest to powieść przedstawiająca prawdziwy rynsztok życia, epatujący przemocą, wulgaryzmem. Jest to powieść ukazująca dramat młodzieży będącej w konflikcie z prawem, wchodzącej na drogę przestępstwa. Napisana w typowym żargonie młodzieżowym, przedstawia pewien koloryt życia tego środowiska, którego do tej pory nikt nie odważył się przedstawić w taki sposób.

książka napisana prostym słownictwem, typowa łacina podwórkowa , wszystko prosto z mostu . można powiedzieć otwarcie książka typowo : dziwki ćpanie i ruchanie. szczerze mówiąc jest to moja 1 książka którą tak przeczytałam szybko, ze po prostu nie mogłam od niej oczu oderwać. może niektórych bulwersuje słownictwo i styl pisania... natomiast mnie ? lepszej książki chyba nie czytałam, bardzo mi odpowiada :)

magda | 2011-12-01

„… a to co masz zrobić, to umrzeć i żyć dopóki nie umrzesz, resztę sobie wymyślasz”.

Orfeusz Nowakowski pracuje jako nauczyciel i pedagog w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. W swojej książce przedstawił świat nizin społecznych i bardzo rzeczywisty obraz patologii. Nie jest to fikcja, ale zbeletryzowany zapis wieloletnich obserwacji samego autora.

Głównym bohaterem i jednocześnie narratorem jest młody chłopak, pochodzący z patologicznej rodziny. W domu nie ma łatwego życia, dlatego jako alternatywę wybiera świat w którym przestępczość, narkotyki i seks bez zobowiązań są czymś normlanym. Wysłuchując jego historii poznajemy prawdę o tym, jak wygląda życie na ulicznym marginesie, gdzie tak naprawdę liczy się tylko to, co tu i teraz, a każdy dzień jest walką toczoną z otaczającą rzeczywistością.

Orfeusz Nowakowski podjął się trudnego, moim zdaniem, zadania. Przedstawił brutalną prawdę o tym, jak może wyglądać i jak często wygląda życie młodych ludzi, którzy nie mieli tyle...

betina360 | 2015-07-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 lipca 2015

Ksiazka jest o bardzo zepsutej mlodziezy gdzie jest mowa o kradziezach biciach narkotykach i sexie. Jezyk bardzo mlodziezowy duzo wulgaryzmow. Nie dalam rady doczytac bo jak dla mnie to taki belkot narkomana ktory chwali sie imprezkami dziewczynami itd .Myslac ze to jest wlasnie fajne zycie z czym nie moge i nie chce sie zgodzic.

Azzl | 2010-09-14

Kupując tą książkę,spodziewałem się barwnego opisu życia w poprawczaku,opisów młodzieży wychowywanej tam oraz problemów z jakimi się borykają.
I... niestety zawiodłem się niesamowicie,książka faktycznie opisuje osoby,które były w poprawczaku,albo są (na przepustkach).
Język w jakim została napisana pozostawia moim zdaniem wiele do życzenia co drugie słowo to wulgaryzmy,dialogi prowadzone są w formie podwórkowej co niestety wg mnie bardzo drażni.
Historię opisaną w książce można upodobnić do opowiadanie nie jednego "dresiarza" .
Podsumowując mi osobiście książka nie przypadła do gustu gdyż nie trawię tego typu wypowiedzi,zachowań w każdej formie.
A szkoda bo zapowiadało się na naprawdę ciekawą historię.

keskese | 2016-12-06

Napisana mocnym, wręcz bardzo dosadnym językiem książka traktująca o wychowankach poprawczaków; nie do końca rozumiem, jak komukolwiek mógł w takiej pozycji przeszkadzać język, o którym jest w dodatku uprzedzony w blurbie wydawniczym.

Czyta się szybko i prędko można też zauważyć tragiczną powtarzalność "przygód" wyrostków, które sprowadzają się do potrójnego P - picia, pieprzenia i palenia. No, czasami jeszcze wciągania, tak dla odmiany.

"My..." to istny kalejdoskop osób, z którymi nie chciałabym spotkać się w ciemnym zaułku swojego miasta, ale których losy prześledziłam z niesłabnącym zainteresowaniem, choć często kolejne akapity budziły niesmak.

Książka dobra.

Sandra | 2016-09-28

Kompletne dno !
Nie polecam. Książka totalnie bez przekazu. Nie skłamię jeśli powiem, że połowa treści to wulgaryzmy, które nie posiadają tutaj żadnej przydatnej funkcji. Historia jest opowiadana chaotycznie, bezmyślnie. Fabuła jest żadna. Ta książka nic nie wnosi do życia czytelnika, nie pozostawia po sobie choćby najmniejszej refleksji. Chyba nie tego oczekuje się od literatury faktu.
( To chyba najbardziej krytyczna opinia jaką zdarzyło mi się wystawić. )

Katarzyna | 2015-12-14
Na półkach: 52/2015, Przeczytane
Przeczytana: 05 listopada 2015

Strasznie mnie zmęczyła ta książka. Monolog wychowanka zakładu poprawczego, pełen wulgaryzmów, nowomowy. Bardzo ciężka w czytaniu i w odbiorze.

Aniadesu | 2016-10-19

Ciężko jednoznacznie ocenić tą książkę, ze względu, iż czytałam ją na zajęcia na studia. Nasza Pani profesor poleciła nam ja przeczytać i oprzeć się na niej przy pisaniu eseju. Książkę "łyknęłam" w jeden dzień, a czytając ją wyobraziłam sobie jak ten chłopak wygląda, i że siedzi na przeciwko mnie i opowiada mi to wszystko. Jako lektura do poduszki i na chwilę relaksu- odradzam, jako literaturę by czegoś się dowiedzieć o takim życiu, polecam.

Wiky | 2016-07-22

Nie będę się rozpisywać, ale bardzo długo szukałam tej książki. W końcu udało się to mojemu chłopakowi. Nie dziwię się, że było tak trudno gdyż dowiedziałam się, że niewiele drukarni chciało podjąć się druku książki, ze względu na szokujące materiały. Stwierdzam, że książka jest godna polecenia, tym bardziej, że lubię taki rodzaj literatury, jednak nie jest to lektura dla ludzi o słabych nerwach. Mimo wszystko, polecam.

Agnieszka | 2012-02-16
Przeczytana: 13 lipca 2011

książka pokazuje oblicze osób pochodzących z poprawczaka ich zachowanie, oraz spojrzenie na świat w ich rozumowaniu. Książka wypełniona jest dużą ilością wulgaryzmów. zabierając się za czytanie tej lektury spodziewałam się czegoś lepszego.