Okładka książki Ćpun

Albatros
typ
papier
Nyx
6,66 (2784 ocen i 185 opinii)

Opis książki

Kontrowersyjna i szokująca powieść dla dorosłych i młodzieży. Jej tematyka wiąże się ze sprawami seksu i używania narkotyków. "Ćpun" zdobył w 1997 roku dwie najbardziej prestiżowe brytyjskie nagrody literackie przyznawane w kategorii literatury młodzieżowej. W rankingu popularności literatury obcej w Polsce w 1999 roku osiągnął piąte miejsce. Akcja książki toczy się w latach osiemdziesiątych. Bo...

Akcja książki toczy się w latach osiemdziesiątych. Bohaterowie, para czternastolatków, Gemma i jej chłopak Smółka, borykają się z samotnością i niezrozumieniem. W poszukiwaniu szansy na urzeczywistnienie swojej miłości, zniechęceni nudą małomiasteczkowego życia, buntują się, porzucają rodzinne domy i przenoszą się do dużego miasta. W Bristolu trafiają do środowiska narkomanów i ludzi żyjących na marginesie społeczeństwa. Stopniowo z dwójki nastawionych idealistycznie do życia nastolatków stają się ćpunami, którzy nie zdają sobie sprawy ze swego uzależnienia. Aby zdobyć pieniądze na narkotyki, Gemma musi uciekać się do prostytucji, a Smółka do kradzieży. Próby uwolnienia się od nałogu kończą się niepowodzeniem...

Narratorem każdego rozdziału jest inna osoba, przez co losy bohaterów poznajemy ciągle z nowej perspektywy.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Agnieszka | 2012-07-13

Wstrząsająca,przejmująca książka.Skłania do przemyśleń i zastanowienia.Książkę tę polecam wszystkim lecz głównie młodym ludziom gdyż mam nadzieję, że po jej przeczytaniu zastanowią się czy warto zanim sięgną po narkotyki, oraz czy są pewni swojej gotowości do podjęcia aktywności sexualnej.
Jednocześnie jestem niemalże pewna że odpowiedzi będą jednoznaczne tj. po narkotyki nie warto sięgać one niszczą zdrowie i życie,a z podięciem współżycia nie należy się spieszyć.
Uważam, że każdy rodzic powinien zachęcić swoje nastoletnie dziecko do przeczytania tej książki, a nawet przeczytać ją razem z dzieckiem. Być może tematyka książki stanie się punktem wyjścia do poważnej rozmowy rodzica z dzieckiem( dziecka z rodzicem) na tematy o których nadal często nie potrafimy rozmawiać otwarcie.

Już widzę to wasze przewracanie oczami po tym, jak przeczytacie, co myślę o tej powieści. Otóż byłby to bardzo dobry materiał na film. Nie przesadzam. Ciągle wchodzą do kin ekranizacje książek, lecz mało która zadowala. To nie książki są kiepskie z reguły, tylko koncepcja tworzenienia scenariuszy i efektów filmowych. Dla uświadomienia. Tak jednym prostym zdaniem: jeśli szukasz ciekawej realistycznej historii o narkomanach, to dobrze trafiłeś. Autor porusza w niej nie tylko problemy związane z samym ćpaniem, ale i również z przejściem w dorosłość. Chwilami może nudzić, niemniej jednak czyta się ją szybko i przyjemnie.

teri | 2012-11-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 12 listopada 2012

Ksiazka nie wstrzasnela mna ale bardzo mnie zasmucila.14-latkowie uciekajacy z domu,narkotyki,prostytucja i zlodziejstwo.Szczegolnie wzruszyla mnie historia Smolki.Chlopak,ktory uciekl z domu przed przemoca i nalogami,sam wpada w "bagno",z ktorego nie moze sie wydobyc...Naprawde,bardzo dobrze napisana ksiazka.Widac,ze autor mial do czynienia z tym srodowiskiem.Powinnia przeczytac ja nastolatkowie ale rowniez rodzice.Polecam!La droga è tanta tristezza...

Nirwana | 2013-07-22
Na półkach: Narkomania, Przeczytane
Przeczytana: 22 lipca 2013

Zasmuciła mnie historia o dwóch czternastolatkach uciekających z domu w poszukiwaniu lepszego życia. Chłopak, którego rodzice są alkoholikami, a na dodatek ojciec ma ciężką rękę. Dziewczyna, która jest niezrozumiana i trzymana krótko we własnym domu. Moje odczucia względem nich były zmienne. Smółki od początku było mi żal, Gemma była dla mnie zwykłą egoistką, lecz wraz z rozwojem wydarzeń zmieniali się również oni sami. Chcieli się uwolnić od dotychczasowego życia, które wydawało się im więzieniem. Nie myśleli, że w ten sposób zamienią je w piekło. Młodzieńcza naiwność i narkotyki odmieniły ich na całe życie. Zresztą nie tyczyło się to jedynie tych dwojga, poznajemy także historie ich bliskich, przyjaciół, na których wywarło to ogromny wpływ.
Jest to przejmująca opowieść, która naprawdę potrafi wstrząsnąć i dać do myślenia.

Arleta | 2014-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2014

Ćpun" to świetna książka. Opowiada o losach dzieciaków, które uciekły ze swoich domów, z powodów ważnych lub mniej ważnych. Trafiają w środowisko anarchistów, potem narkomanów. Wreszcie znajdują receptę na swoje kłopoty. Odkrywają heroinę, która wydaje się "lekiem na całe zło". Z dwójki zwyczajnych młodych ludzi stają się ćpunami, tak jak większość ich nowych przyjaciół. Kiedy uświadamiają sobie uzależnienie, dla niektórych jest już za późno.Polecam :)

Sara | 2010-05-12

Za przeczytanie "Ćpuna" Melvina Burgessa wzięłam się tuż po książce "My, dzieci z dworca ZOO", która zrobiła na mnie niebywałe wrażenie. Miałam taki okres w swoim życiu, kiedy przerabiałam wyłącznie historie o narkomanach. "Ćpun" jest zdecydowanie jedną z najlepszych książek w tym gatunku, na którą niespodziewanie trafiłam.
Jest to historia (głównie) pewnej pary nastolatków - Smółki i Gemmy, którzy postanawiają uciec z domu. Znajdując się w wielkim mieście wpadają w środowisko narkomanów, gdzie ludzi są tacy "cudowni" i przyjacielsko nastawieni. W końcu sami, pod presją i chęcią spróbowania, z porządnych młodych ludzi stają się ćpunami. Przekonują się na własnej skórze, jak ciężko jest wyjść z tego nałogu, i co takiego trzeba zrobić, aby zdobyć chociaż jedną działkę i zaspokoić głód.
Akcja tej historii toczy się w latach osiemdziesiątych. Autor pokazuje nam przez pryzmat poszczególnych osób, że w tamtych odległych dla niektórych czasach, narkomania również była problemem. Wtedy człowie...

Romansomaniak | 2011-05-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 20 maja 2011

Wstrząsająca, okropna, bardzo dobra, obrzydliwa, pouczająca,...jednym słowem- GENIALNA!!!

Uwielbiam Burgessa właśnie za to. Potrafi on jednocześnie zaciągnąć do czytania przez interesujący i istotny temat, ostre szczegóły, a także odtrącić... prawdą.

Tak, w tej książce jest tyle prawdy, że niektórzy czytelnicy mogliby się zniechęcić słyszeć prawdę o nich samych.

Pan Melvin nie zna słowa "cenzura". Pokazuje wszystko. Bez litości. Bez żalu. Bez cenzury.

Mimo to nie brak mu wyczucia. W odpowiedniej chwili potrafi zrobić "pauzę", aby czytelnik miał czas na rozmyślenia. Przekazując swoje refleksje bliskim, rodzi w nich chęć przeczytania tej książki-ciekawość. Następnie przekazuje tę chęć następnym, itd.

Można by pomyśleć że robi to tylko dla większej sprzedaży. Dla reklamy, jednak dla niego ważne jest to, aby ludzie zrozumieli jaki jest świat i co w nim na nas czeka.

Człowiek z początku chcąc zaspokoić swoje pragnienie brutalności, ci...

Jolka | 2014-08-04
Przeczytana: lipiec 2014

To książka,którą właściwie powinni przeczytać rodzice aby zdążyć przed ucieczką swoich dzieci w poszukiwaniu lepszego świata.
To opowieść o młodych ludziach,którzy nie potrafią poradzić sobie z codziennością,ze swoimi emocjami i problemami.Uciekają z domu:przed biciem,przed kłótniami rodziców...Trafiają w świat narkomanów znajdując tym samym lekarstwo na swoje kłopoty.Dla niektórych jest za późno kiedy uświadamiają sobie ,że są uzależnieni.

Jenny_89 | 2010-04-19

"Tak, wszędzie naokoło jest pełno narkotyków. To po prostu część życia - przyjemność, biznes. Unoszą cię albo dołują, dają ci dobre samopoczucie. Czasem przenoszą cię na inną planetę. Czasem musisz na własną rękę szukać drogi powrotnej."

Littleveronica | 2010-07-31
Przeczytana: 01 lipca 2009

Akcja tej powieści ma miejsce w latach 80. XX wieku, a głównym środowiskiem życia bohaterów jest Bristol. Z pewnością jest to książka dość kontrowersyjna, bo jak sam tytuł wskazuje, porusza problem uzależnienia od narkotyków. Pokazuje życie kilku młodych ludzi, którzy - bardziej lub mniej do tego zmuszeni i zmotywowani - opuszczają swoje rodzinne domy, aby zacząć zupełnie nowy rozdział swojej egzystencji.

Już w pierwszych rozdziałach mamy do czynienia z bezwględnie bezpośrednimi opisami uczuć i zachowań, które pozwalają nam popatrzeć na tak znane sytuacje z codziennego życia z odrobinę innej perspektywy, większego dystansu. Chodzi mi tu między innymi o typowe kłótnie nastolatków z rodzicami. W "Ćpunie" dość ciekawie i realnie jest ukazany konflikt pokoleń, bunt, próba zwrócenia na siebie uwagi, a czasem nawet ucieczka od rzeczywistości.

Jakkolwiek powyższy argument można było uznać za niekwestionowany plus powieści, tak wkrada się tutaj wiele usterek, które burzą przyjemn...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • David Weber
    62. rocznica
    urodzin
    Życie byłoby znacznie przyjemniejsze, gdyby tak powywieszać wszystkich polityków
  • Stephen R. Covey
    82. rocznica
    urodzin
    Przyjacielu, kochać to czasownik. Miłość, uczucie, to owoc tego czasownika. Zatem kochaj ją. Służ jej. Poświęcaj się. Współczuj. Doceniaj. Utwierdzaj ją. Czy jesteś gotów to robić?
  • Wieniedikt Jerofiejew
    76. rocznica
    urodzin
    - O-o-o-o! Niezrównoważenie psychiczne to moje marzenie! - i ośmielę się na szczerość - w marzeniach jestem wariatem! O, nie wiecie, panowie, co to takiego bezsenność marzeń... i stan zapalny marzeń przy bezsenności...
  • Ted Dekker
    52. rocznica
    urodzin
    Trzeba samemu mieć obsesję, żeby rozpoznać ją u drugiego człowieka.
  • Fernando Vallejo
    72. rocznica
    urodzin
    Przestałem być jednym i jesteśmy dwoma: jednym nierozłącznym w dwóch różnych osobach. To jest moja nowa teologia Dwójcy, przeciwstawiona teologii Trójcy: dwie osoby, które potrzebują siebie nawzajem do miłości; przy trzech już zaczyna się orgia
  • Jun'ichi Watanabe
    81. rocznica
    -Chcę być lekarzem.
    Ginko za bardzo się wstydziła,żeby to powiedzieć głośno,gdy się uczyła u Yorikuniego,lecz teraz przyszło jej to bez trudu.
    Po części dlatego,że nabrała odwagi,po części-bo czasy się zmieniły na tyle,że kobieta mogła mieć ambicje,nie narażając się na pogardę.
  • Szymon Szymonowic
    456. rocznica
  • Emma Donoghue
    45. rocznica
    urodzin
    Jak o czymś myślimy, nadajemy temu moc
  • Natalka Babina
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzie rodzą się nie po to, żeby im było dobrze. W najlepszym wypadku przychodzą na ten świat po to, żeby dobrze było komu innemu.
  • Anatol Stern
    115. rocznica
  • Jerzy Kukuczka
    25. rocznica
    śmierci
    Widziałem w górach ludzi, którzy nigdy nie chodzą do kościoła. A tam się modlili.

Znajdź nas na Facebooku