Pogrom pancerny 1941 roku

Okładka książki Pogrom pancerny 1941 roku Władimir Bieszanow
Okładka książki Pogrom pancerny 1941 roku
Władimir Bieszanow Wydawnictwo: Bellona powieść historyczna
powieść historyczna
Bellona
2009-01-01
2009-01-01
Sławomir Kędzierski

Książka wyjątkowa. Przede wszystkim Rosjanin snuje opowieść jak to Stalin chciał zaatakować Rzeszę a Hitler go uprzedził. Atak Wehrmachtu dosłownie rozniósł armię Stalina, która przygotowana była na rajd w kierunku Berlina a nie na wojnę obronną. Po kilku miesiącach walk z 24000 czołgów zostało Rosjanom 0. Kapitalne opisy broni pancernej obu mocarstw z komentarzem jaką legendą była i liczebność i jakość niemieckich wojsk pancernych w chwili uderzenia na ZSRR. Kolosalna krytyka Stalina i dowództwa Armii Czerwonej. Masakra.

Autor popiera idee Wiktora Suworowa. Bardzo wnikliwie tak jak on wylicza różnice w potencjale obu armii dodatkowo naukowy opis doktryn wojennych. Książka zawiera
szczegółowy opis walk, który jest jednak napisany trochę monotonnym językiem. Bieszanow swoje teorie opiera przede wszystkim na różnicy w wyszkoleniu obu armii oraz talencie i kreatywności jej dowódców (czy też brak jakiekolwiek pojęcia o dowodzeniu zarówno dużymi jak i małymi związkami taktycznymi przez sowieckich dowódców). Książka zawiera dość dużą ilość błędów historycznych zwłaszcza dotyczących Polski co może być spowodowane rosyjskim punktem widzenia autora, a co z pewnością obniża ocenę.

Autor pokazuje w śmiały sposób jak radzieckie dowództwo sięgnęło dna w swej głupocie przy dowodzeniu poszczególnymi związkami taktycznymi.

Niestety przełożyło się to na hekatombę ofiar wśród żołnierzy.

Niestety przełożyło się to na hekatombę ofiar wśród żołnierzy.

Niestety rozczarowanie. Może dlatego że temat już miałem rozpoznany ze wspomnień niemieckich generałów i szeregowców oraz z książek Suworowa (czytanych za młodu w podstawówce) i już współcześnie Sołonina.

Niestety Pan Bieszanow snuje opowieść monotonnym ciągiem wystawianych i rozbijanych armii, korpusów i dywizji w kolejnych miejscowościach i rejonach umocnionych. Niestety kompletny brak mapek i szkiców powoli powoduje zobojętnienie czytelnika na te informacje. Ja jestem wzrokowcem i nie mogłem zobaczyć tych klinowań i manewrów okrążających. Niewiele jest prawdziwych smaczków frontowych które łatwo przeoczyć w tym monologu. Dodatkowo brak przypisów cytowań i wiele błędów merytorycznych, które we własnych przypisach prostuje polski tłumacz. Pytanie ile nie sprostował?

Ale ciekawe dla mnie były rozważania z początku książki (rys przedwojenny i zbrojenia) plus kwestie ewolucji taktyki pancernej Sowietów (Katukow).

Ksiązka ze wszech miar godna polecenia, dogłębnie penetrująca poruszany temat. Znajdziemy w niej opis współpracy niemiecko radzieckiej w latach 20-tych i 30-tych, przegląd doktryn wojennych głównych europejskich krajów, porównanie czołgów niemieckich i sowieckich oraz plany ataku obu przeciwników. Następnie w oparciu o fronty poznamy historię klęski, jej przebieg, straty, relacje itd. Bieszanow opisuje też w osobnych rozdziałach największe bitwy pancerne tamtego czasu a także całe operacje .
Książka świetnie napisana , płynnie się czyta, właściwe proporcje pomiędzy "suchymi danymi" a opisami i narracją Po prostu coś pięknego dla miłośników tej tematyki.
Jedyny minus/dla mnie spory/tej publikacji to brak map opisywanych bitew i operacji. Ten "feler " zmusza nas do korzystania z atlasu , jeżeli chcemy dokładnie wiedzieć , co, gdzie, kiedy.
MImo wszystko spokojnie daję dziewięć gwiazdek /gdyby były mapy to było by 10/

Po raz pierwszy z sowiecką mitologia dotyczącą spraw Wielkiej Wojny Ojczyźnianej rozprawił się Suworow w "Lodołamaczu" - był wówczas odsądzany od czci i wiary przez radzieckich historyków, którzy propagandowe sowieckie bzdury brali od dziesięcioleci za dobrą monetę(niestety znajdując wielu naśladowców wśród większości naiwnych zachodnich historyków i dokumentalistów). Teraz wreszcie, korzystając z powoli odtajnianych materiałów historycznych, pojawiła się książka pokazująca we właściwych proporcjach pierwsze miesiące ataku na Związek Radziecki. Jej wstęp - niestety (w opisaniu genezy II wojny światowej)posiada wiele zafałszowań, pokazując kwestie m.in. Traktatu wersalskiego - wylącznie z niemieckiego punktu widzenia, zapominając wiele kluczowych dla pełnego oglądu sprawy punktów. Jednak prawdziwą sensacją jest realne przedstawienie sytuacji w Związku Radzieckim. Nieprawdopodobna dysproporcja sił - wielkich armii i związków pancernych przygotowanych przez Sowietów na zachodniej granicy i przygotowanych do uderzenia na Zachód,nieprawdopodobne dyletanctwo zarówno Naczelnego Dowództwa jak i dowódców polowych Armii Czerwonej, taktyka i strategia - dostosowane do jedynej formy walki - ataku, wszystko to doprowadziło do absolutnie niespotykanej klęski wojsk silniejszych i bezwzględnie lepiej wyposażonych, lecz przez przypadek zaatakowanych na krótki czas przed ofensywą, rozbijanych przez znacznie słabsze, dużo słabiej wyposażone, lecz o niebo lepiej dowodzone wojska niemieckie. Nieprawdopodobna, zbrodnicza bezwzględność i głupota, która przejawiała się zresztą w czasie całej wojny - prowadzenie ciągłych atakow czołowych, ataki czolgów i piechoty przeciwko umocnionym punktom, przez trudny, często bagnisty lub zaminowany teren - prowadzące do niewyobrażalnych strat - oto rozum i umiejętności sowieckiego dowództwa. Jedynie ogromnym rezerwom ludzkim i absolutnej bezwzględności, dzięki którym można było wysyłać kolejne miliony ludzi na śmierć, produkować w ogromnych ilościach uzbrojenie, przy kompletnym nieuwzględnieniu potrzeb cywilnej ludności - zawdzięczać mogli Sowieci zatrzymanie niemieckiej ofensywy, a później zwycięstwo - o jego prawdziwych kosztach chyba się jednak nigdy nie dowiemy.

bardzo dobra książka o historii niemieckiego uzbrojenia pancernego, szybkim Blitzkriegu w latach 1939-1941. lektura obow.

• II wojna światowa
  • Powieść historyczna