Pogrom pancerny 1941 roku

Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Druga wojna światowa była "wojną silników", a czołgi prawie wszędzie stanowiły główną siłę uderzeniową wojsk lądowych. W tej dziedzinie uzbrojenia przewaga Związku Sowieckiego robiła szczególnie duże wrażenie. Ogółem Armia Czerwona miała w swoim składzie więcej czołgów niż wszystkie armie świata razem wzięte - 28 tysięcy! Mimo to jednak Wehrmacht w latach 1941-1942 z porażającą łatwością okrążał i rozbijał sowieckie dywizje, korpusy i całe armie. Dysproporcja pomiędzy gigantycznymi parametrami sowieckiej machiny wojennej a uzyskanymi przez nią więcej niż skromnymi rezultatami każe postawić dwa podstawowe pytania:
- Jak to było możliwe, albowiem całkowicie sprzeczne z faktami jest twierdzenie o jakościowej i ilościowej przewadze niemieckiego uzbrojenia oraz o zaskakującej napaści Niemiec na Związek Sowiecki?
- Jak to się stało, że wojska niemieckie straciły około 800 tysięcy żołnierzy, a Związek Sowiecki ośmiomilionową armię?

Książka ta jest próbą udzielenia odpowiedzi na owe "jak", a przy okazji wyjaśnienia, gdzie się podziało 28 tysięcy czołgów, którymi w 1941 roku dysponowała Armia Czerwona.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

Dominik Socha | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Po raz pierwszy z sowiecką mitologia dotyczącą spraw Wielkiej Wojny Ojczyźnianej rozprawił się Suworow w "Lodołamaczu" - był wówczas odsądzany od czci i wiary przez radzieckich historyków, którzy propagandowe sowieckie bzdury brali od dziesięcioleci za dobrą monetę(niestety znajdując wielu naśladowców wśród większości naiwnych zachodnich historyków i dokumentalistów). Teraz wreszcie, korzystając z powoli odtajnianych materiałów historycznych, pojawiła się książka pokazująca we właściwych proporcjach pierwsze miesiące ataku na Związek Radziecki. Jej wstęp - niestety (w opisaniu genezy II wojny światowej)posiada wiele zafałszowań, pokazując kwestie m.in. Traktatu wersalskiego - wylącznie z niemieckiego punktu widzenia, zapominając wiele kluczowych dla pełnego oglądu sprawy punktów. Jednak prawdziwą sensacją jest realne przedstawienie sytuacji w Związku Radzieckim. Nieprawdopodobna dysproporcja sił - wielkich armii i związków pancernych przygotowanych przez Sowietów na zachodniej...

henio32 | 2017-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2017

Ksiązka ze wszech miar godna polecenia, dogłębnie penetrująca poruszany temat. Znajdziemy w niej opis współpracy niemiecko radzieckiej w latach 20-tych i 30-tych, przegląd doktryn wojennych głównych europejskich krajów, porównanie czołgów niemieckich i sowieckich oraz plany ataku obu przeciwników. Następnie w oparciu o fronty poznamy historię klęski, jej przebieg, straty, relacje itd. Bieszanow opisuje też w osobnych rozdziałach największe bitwy pancerne tamtego czasu a także całe operacje .
Książka świetnie napisana , płynnie się czyta, właściwe proporcje pomiędzy "suchymi danymi" a opisami i narracją Po prostu coś pięknego dla miłośników tej tematyki.
Jedyny minus/dla mnie spory/tej publikacji to brak map opisywanych bitew i operacji. Ten "feler " zmusza nas do korzystania z atlasu , jeżeli chcemy dokładnie wiedzieć , co, gdzie, kiedy.
MImo wszystko spokojnie daję dziewięć gwiazdek /gdyby były mapy to było by 10/

Highlander | 2017-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Niestety rozczarowanie. Może dlatego że temat już miałem rozpoznany ze wspomnień niemieckich generałów i szeregowców oraz z książek Suworowa (czytanych za młodu w podstawówce) i już współcześnie Sołonina.

Niestety Pan Bieszanow snuje opowieść monotonnym ciągiem wystawianych i rozbijanych armii, korpusów i dywizji w kolejnych miejscowościach i rejonach umocnionych. Niestety kompletny brak mapek i szkiców powoli powoduje zobojętnienie czytelnika na te informacje. Ja jestem wzrokowcem i nie mogłem zobaczyć tych klinowań i manewrów okrążających. Niewiele jest prawdziwych smaczków frontowych które łatwo przeoczyć w tym monologu. Dodatkowo brak przypisów cytowań i wiele błędów merytorycznych, które we własnych przypisach prostuje polski tłumacz. Pytanie ile nie sprostował?

Ale ciekawe dla mnie były rozważania z początku książki (rys przedwojenny i zbrojenia) plus kwestie ewolucji taktyki pancernej Sowietów (Katukow).

Michał Kolankiewicz | 2013-03-23

bardzo dobra książka o historii niemieckiego uzbrojenia pancernego, szybkim Blitzkriegu w latach 1939-1941. lektura obow.

lipt0nov | 2018-02-08
Gutex | 2017-06-22