Pogrom pancerny 1941 roku

Tłumaczenie: Sławomir Kędzierski
Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Druga wojna światowa była "wojną silników", a czołgi prawie wszędzie stanowiły główną siłę uderzeniową wojsk lądowych. W tej dziedzinie uzbrojenia przewaga Związku Sowieckiego robiła szczególnie duże wrażenie. Ogółem Armia Czerwona miała w swoim składzie więcej czołgów niż wszystkie armie świata razem wzięte - 28 tysięcy! Mimo to jednak Wehrmacht w latach 1941-1942 z porażającą łatwością okrążał i rozbijał sowieckie dywizje, korpusy i całe armie. Dysproporcja pomiędzy gigantycznymi parametrami sowieckiej machiny wojennej a uzyskanymi przez nią więcej niż skromnymi rezultatami każe postawić dwa podstawowe pytania:
- Jak to było możliwe, albowiem całkowicie sprzeczne z faktami jest twierdzenie o jakościowej i ilościowej przewadze niemieckiego uzbrojenia oraz o zaskakującej napaści Niemiec na Związek Sowiecki?
- Jak to się stało, że wojska niemieckie straciły około 800 tysięcy żołnierzy, a Związek Sowiecki ośmiomilionową armię?

Książka ta jest próbą udzielenia odpowiedzi na owe "jak", a przy okazji wyjaśnienia, gdzie się podziało 28 tysięcy czołgów, którymi w 1941 roku dysponowała Armia Czerwona.

źródło opisu: http://ksiegarnia.bellona.pl/

źródło okładki: http://ksiegarnia.bellona.pl/

Dominik Socha | 2014-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2014

Po raz pierwszy z sowiecką mitologia dotyczącą spraw Wielkiej Wojny Ojczyźnianej rozprawił się Suworow w "Lodołamaczu" - był wówczas odsądzany od czci i wiary przez radzieckich historyków, którzy propagandowe sowieckie bzdury brali od dziesięcioleci za dobrą monetę(niestety znajdując wielu naśladowców wśród większości naiwnych zachodnich historyków i dokumentalistów). Teraz wreszcie, korzystając z powoli odtajnianych materiałów historycznych, pojawiła się książka pokazująca we właściwych proporcjach pierwsze miesiące ataku na Związek Radziecki. Jej wstęp - niestety (w opisaniu genezy II wojny światowej)posiada wiele zafałszowań, pokazując kwestie m.in. Traktatu wersalskiego - wylącznie z niemieckiego punktu widzenia, zapominając wiele kluczowych dla pełnego oglądu sprawy punktów. Jednak prawdziwą sensacją jest realne przedstawienie sytuacji w Związku Radzieckim. Nieprawdopodobna dysproporcja sił - wielkich armii i związków pancernych przygotowanych przez Sowietów na zachodniej...

Michał Kolankiewicz | 2013-03-23

bardzo dobra książka o historii niemieckiego uzbrojenia pancernego, szybkim Blitzkriegu w latach 1939-1941. lektura obow.

Radosław | 2015-10-01
pzw716 | 2015-02-01