Wehrmacht kontra US Army 1939-1945

Okładka książki Wehrmacht kontra US Army 1939-1945 Martin Van Creveld
Okładka książki Wehrmacht kontra US Army 1939-1945
Martin Van Creveld Wydawnictwo: Erica, Tetragon Seria: Biblioteka Wojskowa powieść historyczna
powieść historyczna
Biblioteka Wojskowa
Fighting power : German and US Army performance, 1939-1945
Erica, Tetragon
2011-01-01
2011-01-01
Juliusz Tomczak
historia II wojna światowa militaria

„trudna ale bardzo ciekawa”
Autor książki „Siła Bojowa” próbuje odpowiedzieć na pytanie, kto był lepszy Wehrmacht czy US Army. Stosując metodologię porównawczą przeprowadza nas powoli, przez najważniejsze jego zdaniem, zmienne decydujące o charakterze armii. Są analizy oparte na psychologii człowieka, oficjalnych dokumentów i instrukcji oraz danych statystycznych.
Część wyników zebrano w przejrzystych tabelach, które jeszcze są omówione w tekście przewodnim. Całość jest budowana według następującego schematu najpierw Niemcy, a później to samo u Amerykanów.
Czasami niektóre ustalenia są wysoce niekonwencjonalne, ale po uzasadnieniu nabierają „mocy”.
Praca wybitnie dla specjalistów i znawców tematu. Ciekawe podejście do problemu, sprawia, że książka jest pasjonującą lekturą.
Autor jest znanym i rekomendowanym naukowcem zajmującym się historią wojskowości i potrafi dobrze sprzedać swoją wiedzę.
Wydawnictwo Tetragon dołożyło wszelkich starań, by publikacja pod względem wizualnym prezentowała się wzorowo. Twarda oprawa i szyty grzbiet spina karty dobrego jakościowo papieru.
Moim zdaniem warto, ale trzeba siedzieć w temacie.

„trudna ale bardzo ciekawa”
Część...

Analizy i porównania armii walczących w czasie Drugiej Wojny nie są czymś niezwykłym. Szczególnie kiedy dotyczy to armii głównych walczących państw. Martin van Creveld skupił się na zestawieniu wojska amerykańskiego oraz niemieckiego. Poprzez szereg pytań postawionych przez autora dowiadujemy się jak wyglądała realizacja danych przedsięwzięć w obu armiach. Począwszy od samego charakteru wojsk, statusu społecznego armii, wpływu na społeczeństwo przez doktrynę walki, sposób dowodzenia, organizację i zarządzanie żołnierzami oraz personelem, utrzymywanie sprawności bojowej, system nagród i kar aż po dowodzenie i strukturę korpusu oficerskiego możemy poznać od wewnątrz jak prezentowali się obaj przeciwnicy.

Autorowi trzeba przyznać, że analiza została dokonana w sposób drobiazgowy. Dobór sporej ilości kryteriów i problemów, które są poruszane może przyprawić o zawrót głowy, co może być uznawane za wadę, jednak poszczególne rozdziały są na tyle krótkie, że w większości przypadków przebrniemy przez nie bezboleśnie. Jest to pewną wadą książki, gdyż cóż z tego, że van Creveld przytacza masę szczegółów, kiedy wydają się one nieco oderwane od większej całości. Objętość niektórych analiz jest naprawdę szczątkowa, co odbiera się negatywnie. Faktycznie, w miejscach gdzie autor zaznacza, iż istnieje problem ze źródłami jest to po części usprawiedliwione, lecz w takim razie – a jest kilka takich przypadków – po co poruszać w ogóle problem i zaznaczać go indywidualnym podrozdziałem, kiedy nic albo niewiele on wnosi do całego problemu.

Sam przekaz jest miejscami zaskakujący, ale autor podszedł do pracy na tyle rzetelnie, że wszystko ma „ręce i nogi” i poziom zaawansowania technologicznego armii niemieckiej wcale nie stoi w sprzeczności z tezą, że system rekrutowania szeregowców i np. badań lekarskich były nieco przestarzałe. Okazuje się, że pomimo ogromnej dominacji biurokracji i przepisów w Stanach armia nigdy nie osiągnęła takiego poziomu jak jej niemiecki odpowiednik. Nie jest to nowość, ale autor znajduje takie dziedziny, w których to Niemcy ustępowali Amerykanom. Jest to sensowne, ponieważ oba systemy wojskowe wyrastały na innych podstawach i bazują na nieco odmiennych wartościach, o czym zresztą jest mowa w publikacji.

Autorowi zdarzają się drobne błędy merytoryczne (np. Franz Halder nigdy nie był naczelnym dowódcą Heer (wojsk lądowych),a Patton wyrósł z tradycji kawaleryjskiej),ale nie jest to aż tak istotne. Nie mamy tutaj analizy działań wojennych i opisów walk, tylko suche fakty dotyczące samej budowy armii i sposobu jej funkcjonowania. Z zarzutami jakoby van Creveld zbytnio gloryfikował Niemców nie mogę się zgodzić, gdyż zwyczajnie była to prawda. Pokazał to szczególnie początek wojny, gdzie Niemcy poza przewagą liczebną (wobec Polski czy państw skandynawskich, ale już nie Francji) i nowoczesną taktyką Blitzkriegu nie posiadali innych zalet, a mimo to byli w stanie przez kilka lat podbić większość Europy. Jakość ich wojska ma więc kluczowe znaczenie, co jeszcze bardziej byłoby widoczne gdyby dysponować porównaniem armii niemieckiej z rosyjską. Taka analiza mogłaby się okazać nawet ciekawsza.

Armia niemiecka i armia amerykańska po raz kolejny stają na polu bitwy, aby zmierzyć się ze sobą pod względem taktycznym, ideologicznym i siły charakteru. W publikacji „Wehrmacht kontra US Army” holenderski naukowiec- Martin van Creveld, specjalizujący się w strategii i historii wojskowości przyrównuje do siebie dwie największe potęgi w światowej historii. Książka ta otwiera serię Biblioteki Wojskowej utworzonej jako owoc współpracy Instytutu Wydawniczego Erica i Wydawnictwa Tetragon.

Aby stworzyć pełnąwartościową pracę, autor stosuje jedną z metod badawczych jaką jest analiza porównawcza. Stanowiło to dla niego niezwykle trudne zadanie, do czego sam się przyznaje, w szczególności z powodu słabej dostępności niektórych danych. Nie mniej postanowił ocenić Armię niemiecką i amerykańską z punktu widzenia charakteru narodowego, u którego wszystko się zaczyna, sposobu poboru żołnierzy, ale także funkcjonowania wewnętrznego armii, jak zarządzanie, czy też skutecznością w boju.

Autor, świadomy tego, że potęgą czasu wojennych była właśnie Armia niemiecka, stara się dojść do tego, w czym tkwi jej niewiarygodna siła bojowa. W końcu to właśnie Stany Zjednoczone uznaje się za największe mocarstwo. Jednakże już po wstępnych rozdziałach czytelnik widzi w czym tkwi zasadniczy problem Amerykanów, w wychowaniu oczywiście. Traktowani pobłażliwie, stawiający wszystko na wiedzę i inteligencję, stają naprzeciw ludziom, traktowanych surowo w dzieciństwie, którzy są nieustępliwi i mordują z zimną krwią w przyszłości. Jednakże to jedynie wierzchołek góry lodowej, gdyż sam autor wskazuje, że nie jest to jedyna przyczyna takiej przewagi. Wszystko skupia się przede wszystkim na zasadach na jakich działała Armia niemiecka. Wyplewiająca z człowieka wszelkie emocje, skupiająca się na ludziach przejawiających zdolności psychopatyczne, dbająca o nich. Centrum zainteresowań dowództwa stanowił przede wszystkim charakter kadeta, co było niezbędne na placu boju. Armia amerykańska koncentrowała się bardziej na wiedzy, skąd liczne testy. Do jednostki podchodziła zbyt olewczo, co przejawia się chociażby w taśmowo prowadzonych badaniach lekarskich, które widzimy w amerykańskich filmach wojennych. Autor opisuje procedurę rekrutacji nie tylko na zwykłych szeregowych, ale również oficerów i podoficerów, w których to armie ponosiły największe straty na froncie. Wskazuje też na to, że niezwykle istotnym aspektem decydującym o sukcesach armii niemieckiej była przede wszystkim wewnętrzna struktura organizacyjna, zarządzanie armią i dowodzenie, które działały o wiele sprawniej niż amerykańska i która nie rozrosła się w sposób bezsensowny. Najważniejsze, że niemiecka armia miała w swoich szrankach prawdziwie wyspecjalizowanych osobników, którzy wiedzieli co robią, podczas gdy Amerykanie krążyli po omacku licząc na cud, a rozwiązywanie problemów sprowadzali do papierkowej roboty i organizacji. Jednakże wojna to nie tylko władza i ciągła walka, ale również nagradzanie tych najbardziej zasłużonych. Autor pisze nie tylko o awansach, czy przywilejach do urlopów, ale przede wszystkim odznaczeniach. Dzięki temu czytelnik pozna najważniejsze medale zarówno w Armii amerykańskiej, jak i niemieckiej. Obok nich znajdują się także najsurowsze kary, jakich dokonywano na tych, którzy zawinili chociażby dezercją. Choć wydaje się niepojęte, że takie wykroczenie karano wyrokiem śmierci. Przez to zagłębiając się w tę lekturę czytelnik pozna nie tylko sposoby funkcjonowania dwóch przyrównywanych do siebie wojsk, ale też blaski i cienie służby w każdej z nich.

Aby zobrazować prezentowane przez siebie tezy, van Creveld, korzysta nie tylko ze zwykłego słowa pisanego. Oprócz swoich własnych stwierdzeń i refleksji na temat działania US Army i Armii niemieckiej, cytuje także wypowiedzi znanych dowódców, czy chociażby przytacza treści najważniejszych regulaminów dla obu armii, choć bardzo do siebie podobnych, mających zupełnie inny wydźwięk. Swoje stwierdzenia i wnioski popiera, oczywiście, licznymi danymi statystycznymi, które prezentuje zarówno w formie przejrzystych wykresów, jak i czytelnych tablic. Można powiedzieć, że jego praca zawiera bardzo wiele cyferek, ponieważ znajdziemy je także w zwykłej treści. Ponadto autor urozmaica nam lekturę zdjęciami z okresu wojennego a dotyczącymi zarówno jednej, jak i drugiej armii, niejednokrotnie w sposób porównawczy.

Zdecydowanie nie przepadam za historią, a historia, która łączy się z wojskowością jest dla mnie koszmarem nie z tej ziemi. Jednakże czytając „Wehrmacht kontra US Army” trudno przeżywać większe katusze, bowiem Martin van Creveld posiada niebywałą zdolność do przekazywania informacji innym. Treść bowiem pisze z niezwykłą pasją, przez co, choćby w minimalnym stopniu, zaraża nią czytelnika. Jego publikacja jest bardzo dobra, a dla mężczyzny, który lubuje w podobnych tematach będzie niezwykłym objawieniem. Choć autor trochę stronniczo skupia się bardziej na armii niemieckiej i za każdym razem przypomina, że to właśnie ona dysponowała ogromna siłą bojową to ciekawie jest poczytać o wnętrzu tej potęgi, która bez skrupułów wymordowała miliony ludzi pod dowództwem Adolfa Hitlera.

Książka Martina van Crevelda „Wehrmacht kontra US Army 1939-1945 “ to przemyślana, dobrze udokumentowana, wielowarstwowa i wieloaspektowa analiza porównawcza wojsk niemieckich i amerykańskich okresu II wojny światowej. Dotyka niezwykle szerokiego wachlarza zagadnień i problemów z którymi borykały się obie te armie w tym niezwykle ważnym historycznie czasie.
Obowiązującej doktryny wojennej, strategii, taktyki, doboru kadr oficerskich, systemu szkoleń i wojskowej organizacji zadań i celów. Utrzymania sprawności bojowej w obu armiach, uzbrojenia, jej liczebności w różnych okresach toczących się działań zbrojnych, strat w ludziach, zakresu obowiązków korpusu oficerskiego i podoficerskiego, systemu nagród i kar, oraz piętrzących się niemal każdego dnia problemów logistycznych.
Autor dużo miejsca poświęca narodowemu charakterowi sił zbrojnych, ich miejscu w strukturach społecznych, oraz rodzących się w tym zakresie wzajemnych relacjach i zależnościach.
Ta głęboko rozbudowana wiedza historyczna przedstawiona jest z wielką znajomością tematu i doskonałym przygotowaniem merytorycznym, w prosty i zrozumiały nawet dla zupełnego laika sposób.
Dodatkowo pomaga w tym duża liczba wykresów i tabel unaoczniająca nam i porządkująca wiedzą o poszczególnych zagadnieniach min:
- efektywności działań jednostek wojskowych obu armii
- pochodzenia społecznego niemieckiego i amerykańskiego korpusu oficerskiego
- stanów osobowych oddziałów bojowych i tyłowych w poszczególnych latach wojny
- liczebności służb medycznych w latach 1939-1945
- wyroków śmierci i wykonanych egzekucji w okresie II wojny światowej
-awansów w obu armiach
- struktur stopni oficerskich
-strat niebojowych w latach 1939-1945
- przypadków złamania dyscypliny i napaści na przełożonych
- liczby poległych wg. stopni oficerskich

To znakomita pozycja dla wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę dotyczącą II wojny światowej, militariów i całością zagadnień dotyczącej wojskowości i zrobić to w sposób daleko wychodzący poza utarte schematy przedstawiania tych zagadnień .

Obowiązującej...

• Militaria
  • Rok 2011
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Druga Wojna Światowa
  • II Wojna Światowa